הוועד למען החייל לאורך השנים

תערוכה של תמונות ומסמכים נדירים מנציחה את הפעילות ההתנדבותית למען החיילים
|
הדפס
|
שמור

ביום שלישי ,25 בדצמבר, נפתחת לראשונה תערוכת קבע של תמונות היסטוריות, וכרזות ומסמכים נדירים מארכיון צה"ל ומערכת הביטחון, לרגל מלאת 70 שנה לאגודה למען החייל.

מתנדבות עם חיילים בשנת 1981

בתערוכה באה לידי ביטוי פעילות האגודה לאורך השנים, ובה יוצגו כ-70 תמונות היסטוריות וכרזות נדירות, שנעשו עוד בטרם קום המדינה ומהשנים הראשונות שלה, ומספרות את סיפורם של החיילים היהודים עוד בטרם הקמתה של מדינת ישראל ועד היום. התערוכה נוגעת בדרך מרגשת בראשית דרכו של "הוועד הארצי למען החייל היהודי", מציגה את פעולותיו בתחילת דרכו ומזמינה את הציבור להביט על הצבא ומדינה שלנו בעיניים חדשות.

 

האגודה למען החייל הוקמה על ידי הסוכנות היהודית והועד הלאומי בשנת 1942, עוד לפני קום המדינה, בשם 'הועד הארצי למען החייל היהודי', לאור האירועים שהתרחשו באירופה באותו הזמן. הועד הוקם על מנת לעזור לחיילים היהודים שהצטרפו לשורות הבריטים ולחמו בנאצים, ופעל בשני מישורים; האחד, למען החיילים הלוחמים, פעילות שהתבטאה בשליחת ידיעות ועדכונים מהארץ, שליחת ציוד באופן שוטף כמו גרביים, סוודרים ושמיכות, תשמישי קדושה, מכונות כתיבה על מנת שהחיילים יוכלו לכתוב לקרוביהם, ארגון אירועי תרבות ועוד. המישור השני בו פעל הועד הוא בעזרה למשפחות החיילים שנשארו בארץ. אותן משפחות סבלו מפגיעה קשה בפרנסה וקושי בגידול הילדים. לאור כך פתח הועד מעונות לילדים, אסף כסף למען המשפחות, דאג לפטור ממיסים, סייע בעניינים רפואיים ועוד.


לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, כאשר הקימו את מדינת ישראל, 'הועד הארצי למען החייל היהודי' הפך ל'וועד למען החייל', אך רוח ההתנדבות והמחויבות נותרו בעינן והקונספט נשאר זהה, אלמנט שלא השתנה עד היום- 70 שנה אחרי.

תערוכת הקבע תציג את התמונות והכרזות המבטאות את ההתגייסות והתמימות אז : ידיעות שנשלחו לחיילים, כרזות שפרסם הועד לגיוס תרומות של הועד, שי שקיבלו החיילים היהודים במלחמת העולם השנייה, וקריאות לתרומות עבור החיילים בחגי ישראל השונים. עוד יוצגו תמונות מתוך אירועי תרבות ומופעים מיוחדים שאורגנו עבור החיילים, תמונות של המעון לילדי החיילים מהישוב היהודי אשר נלחמו במלחמת העולם השנייה, חלוקת סופגניות, אישי ציבור שביקרו את החיילים באירועים שונים ועוד.

 

התערוכה החדשה מסמלת שילוב מעניין וייחודי בין עולם האמנות להיסטוריה של מדינת ישראל, ומהווה ביטוי לקיום הלאומי ולגאווה הלאומית. התערוכה מציגה את פעילות האגודה לאורך השנים וכוללת טווח התייחסויות רחב- שמחות ורגעי התהילה של המדינה, דרך גיוס תרומות ופעילויות שארגנה הועדה ועד לאירועים פורצי דרך ומשני מציאות.

אביגדור קהלני, יו"ר האגודה למען החייל: "לרגל מלאת 70 שנה לאגודה למען החייל, בחרנו להדגיש דווקא את המורשת המפוארת של הארגון, אשר חיבק את חיילנו ודאג להם עוד

 

בטרם קום המדינה והקמת צה"ל. אני מזמין את הציבור להכיר את המסורת הזו, ואנו מצידנו נמשיך לסייע לרווחת החיילים באהבה עוד שנים רבות, גם בעתיד".

 

התערוכה מבקשת להתבונן על הקיום העכשווי דרך התמונות, להתעכב על אירועי עבר ששינו את חיינו, ולהסתכל בגאווה אל עבר העתיד. עשרות הפריטים שיוצגו מסמלים חוליה נוספת בהעצמת המורשת באמצעות האמנות והתרבות ומייצגים את תפארתה של מדינת ישראל. התערוכה נוצרה מתוך השאיפה כי היצירות המוצגות יוכלו להעניק השראה לצופים ולמבקרים במקום, על מנת שאלו יוכלו להתפעל ולהתרשם מההיסטוריה העוצמתי ורוויית האירועים של המדינה, וימשיכו לצמוח ולהתפתח ביחד איתה


תערוכת קבע בבית החייל בתל אביב, כתובת: ויצמן 60, תל אביב, שעות פתיחה: 08:00-19:00.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה