יבוטל מס קנייה על רסקיו רמדי

שופט מחוזי: זה אינו משקה אלכוהולי כפי שטענו רשויות המסים
|
הדפס
|
שמור

טיפות 'רסקיו רמדי' המבוססות על תמצית פרחי באך ונועדו לצרכי הרגעה והקלה במצבי לחץ, אינן מהוות 'משקה אלכוהולי' לצרכי מיסוי. כך קבע בית המשפטי המחוזי בירושלים. בעקבות הקביעה, המנוגדת לעמדת רשויות המס, הטיפות יהיו מעתה פטורות ממס קנייה.

היבואנית, חברת פרמה גורי ייבאה את המוצר עד שנת 2000 לפי פטור ממס קנייה, כשהטיפות סווגו כתכשיר מזול פטור ממס. אולם בשנת 2000 שינה אגף המכס ברשות המסים את סיווגן, כך שנחשבו למוצר אלכוהולי המחוייב ב-32% מס קנייה.


רסקיו רמדי מורכב מחמש תמציות פרחים המכונים פרחי באך - תמצית הפרחים המקורית שגילה ד"ר אדוארד באך, רופא אנגלי, בשנות ה-30. התמציות ברסקיו רמדי הן: צירי פאלם, קלמטיס, אימפטיאנס, רוק רוז וסטאר אוף בית-לחם. תמציות אלה התגלו כיעילות לפיתרון בעיות רגשיות כמו לחץ, מתח, חרדה, דיכאון קל ועוד. רסקיו רמדי עובד בהרמוניה עם הגוף ועודפים מופרשים מהגוף בשתן. ניתן לשלב רסקיו רמדי עם תרופות נגד דיכאון או מתח. לאורך השנים אין כל דיווח להשפעה בין רסקיו לתרופה כלשהי. יש הרבה דיווחים על שיפור הפעילות בשילוב של רסקיו עם תרופות

 

בתביעה כנגד אגף המכס ברשות המסים, טענה פארמה-גורי בין היתר, כי סיווג הטיפות כמוצר אלכוהולי החייב במס אינו נכון, וביקשה כי בית המשפט יצהיר, כי הסיווג הנכון של המוצר ראוי להיות כזה הפוטר ממס, ויורה לרשות להשיב לה 2,100,000 שקלים שגבתה ממנה ביתר, ולפצותה ב- 450,000 שקלים בגין הנזקים שנגרמו לה.

רשות המסים טענה, כי דין התביעה להידחות ככל הנוגע לשנים 2008-1995, שכן חלק זה של התביעה התיישן, ולגופו של עניין טענה כי סיווג הטיפות כמוצר אלכוהולי החייב במס הינו נכון והמס נגבה מהחברה כדין.
בפסק דין חלקי הדן בשאלת סיווג הטיפות, קבע השופט רפאל יעקובי, כי התביעה בנוגע לחיובי המס עד לשנת 2005 אכן התיישנה, ולפיכך הדיון יהא רק לגב מס הקנייה ששילמה החברה החל מיוני 2005.


לגופו של עניין נפסק, כי טיפות הרסקיו אינן מתאימות להיות מסווגות כמשקה אלכוהולי לצרכי מס קניה, והרשות אכן סיווגה אותן באופן שגוי, כאשר הסיווג הראוי של הטיפות הינו כ'תכשיר ראוי למאכל' הפטור ממס. "המוצר שבו עסקינן, אשר אמור להקל על חייהם של אנשים במצבים שונים, אינו מקל על חיינו שלנו. זאת בשל כך שאין המדובר בסיווג 'מיידי ופשוט' לאחד מפרטי המכס הקיימים", כתב השופט וקבע, כי מבין אופציות הסיווג השונות שקבעה רשות המסים, המוצר קרוב הרבה יותר לסיווג 'תכשירים הראויים למאכל אדם', הפטור ממס, מאשר לסיווגו כ'משקה אלכוהולי' החייב במס.
כך, קבע השופט, כי טיפות רסקיו לא נכנסות להגדרת 'משקה', שכן הן מיועדות למטרה טיפולית ולא למטרת השתייה כשלעצמה, וכך גם לגבי האלכוהול שמכיל המוצר אשר נועד לשימור וחיטוי.

 

השופט הוסיף, כי לאור טיבן וטבען של הטיפות אף אין הצדקה חברתית-מוסרית לסווגן כמשקה אלכוהולי, אשר מס הקנייה שלו גבוה נוכח השפעותיו השליליות והנזקים שנגרמים בגינו למשק ולחברה.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה