הצפון מסתכל אל השמיים

אתרי הטבע יארחו כל מי שרוצה ליהנות ממה שיש לצפון הירוק להציע
|
הדפס
|
שמור

שישה שבועות של אירועי צפרות, סיורים רגליים, אטרקציות שונות ומבצעי אירוח מיוחדים יימשכו עד לסוף דצמבר. 

עגורים

"חורף של ציפורים" הוא מבצע לעידוד ההיכרות עם אתרי הקינון של ציפורים, עופות דורסים ולהקות נודדות אשר מגיעות אלינו בתקופה הזאת; חלקן נשארות כי טוב להן, חלקן ממשיכות דרומה אל החום האפריקאי. אירועי "חורף של ציפורים" הם יוזמה משותפת של המשרד לפיתוח הנגב והגליל, הרשות לפיתוח הגליל, החברה להגנת הטבע, קק"ל, רשות הטבע והגנים ועמותות התיירות בצפון.
התיירנים בצפון נהנו משפע של מבקרים בחגים ובחול המועד ומקווים להמשיך ולפתות את התייר הישראלי לבלות את סופי השבוע שלו בצפון. במהלך הפסטיבל יתקיים מרוץ העגור - מרוץ במקצים שונים סביב אגמון החולה, שייט צפרות וסיורי היסטוריה באזור הכנרת, סיורים וטיולים באתרי הצפרות המובילים- סיורים מומחזים, סיורי דמדומים בשמורת החולה, סיורי זריחה ועוד. כמו כן, המבקרים יוכלו ליהנות מהטבות וחבילות לינה אטרקטיביות בבתי המלון וחדרי האירוח, תפריטים מיוחדים במסעדות ועוד מגוון אטרקציות תיירותית שונות. מידע על כל האירועים, ההטבות והמבצעים ניתן למצוא באתר הפסטיבל

שמורת עין אפק
שמורת עין אפק (מצפון מזרח לקריות במפרץ חיפה) היא סיפור הצלחה יוצא דופן, ביותר מאשר מובן אחד: מעבר לכך שהשמורה הפכה בשנים האחרונות לאחד האתרים האטרקטיביים והמטויילים ביותר בצפון – היא ממחישה איך אפשר, גם בעולם מודרני, לשמור על דו קיום בין האדם לבין הטבע בכלל והציפורים בפרט. שמורת אפק נמצאת סמוך מאוד לריכוז עירוני גדול ובכל זאת היא שוקקת פעילות של ציפורים ובעלי חיים במשך 24 שעות מסביב לשעון.
אחת האורחות הכי מרגשות בשמורה היא הדיה המצויה (דיה שחורה) אשר מקיימת במקום לינת לילה בעונה זו. מדובר במושבת הלינה הגדולה ביותר של דיות שידוע עליה בעולם. במסגרת פסטיבל חורף של ציפורים , יוכלו המבקרים לצפות בלהקות של דיות אשר מגיעות אל לינת הלילה שלהן ואפילו לראות את התעוררותה של השמורה בשעת בוקר מוקדמת.
החל ב-26 בנובמבר תציע שמורת עין אפק מיגוון עשיר של פעילויות, כאשר בכל שבת תתמקד הפעילות באטרקציות מסויימות בעולם הצפרות: טיבוע ציפורים, תצפיות על עופות מים, ביקור במקומות הלינה של הדיה המצויה ועוד.
בלב השמורה מצויה מצודה צלבנית שהאולמות שלה משמשים כיום למטרות שונות: בגדול שבהם מוקרן סרט להכרת כל בעלי החיים הנמשכים אל השמורה, אשר מצטיינת בשפע של מקורות מים. באולם נוסף מוצגות תערוכות של אמנים שונים.

מרכז הצפרות בכפר רופין
מרכז הצפרות "מקור החסידה" בקיבוץ כפר רופין יקיים במסגרת אירועי "חורף של ציפורים" סופי שבוע גדושים בפעילות הממזגת נוף עוצר נשימה, היכרות עם שפע העופות החורפים במקום, הפעלות לילדים ומבצעים אטרקטיביים למי שיישארו ללון במקום.
סוף השבוע של האורחים ב"מקור החסידה" יחל בסיור נינוח להכרת הסביבה באזור גאון הירדן. במהלך הסיור תתקיים מול הרי הגלעד קבלת שבת קיבוצית כהלכתה. הפעילות מתאימה גם לשומרי שבת, מכיוון שהסיור הוא רגלי ואין צורך ברכב.
מדי שבת בבוקר, ייצאו סיורים למפגש עם אחד הדורסים המרתקים בישראל, התנשמת. "אני קורא לה 'המדבירה הלאומית של המכרסמים בשדות'", מסביר דוד גלזנר, מנהל מרכז הצפרות בכפר רופין.

שמורת גמלא בגולן
שמורת גמלא ברמת הגולן תציע גם השנה, כמדי שנה, מיגוון גדול במיוחד של אטרקציות. היכרות קרובה עם אחד העופות הגדולים והמרשימים בישראל – הנשר (גמלא נחשבת למושבת הדורסים הגדולה ביותר בישראל); פעילות לילדים ולבני נוער, אשר יכולים לזכות בתואר "פקחי שמורה צעירים"; וכמובן, מפגש עם אחד הפרקים המרתקים בהסטוריה של עם ישראל, בעיר העתיקה של גמלא. חשוב לציין שבתחומי השמורה נמצא המפל האיתן הגבוה ביותר בישראל – מפל גמלא.
כזכור, במאי 2010, עברה השמורה טראומה קשה מאוד לאחר ש-20 אלף דונם של צמחיה עלו באש. במסגרת "חורף של ציפורים" יתקיימו סיורים שבהם ניתן יהיה לשמוע גם על ההתחדשות וההתאוששות של השמורה ושל החיים בה. הסיור כולל את מפל גמלא המרשים, הזרימה האיתנה הגבוהה ביותר בישראל (51 מטר). הכינו את המצלמות.
בתוך השמורה מצוי כלוב איקלום שבו חיים נשרים צעירים עד שימלאו להם שלוש שנים. מה זה איקלום? מדוע צריך לאקלם נשרים במקום שטבעי להם? מה מצבה של אוכלוסיית הנשרים בישראל? תשובות לשאלות אלו ולעוד רבות אחרות – אפשר יהיה לשמוע ממדריכי המבקרים בגמלא. בשמורת גמלא יוכלו המבקרים לצפות בסרט על אוכל הנבלות הענק; אחרי הצפיה בסרט, יוכלו להתבונן במשקפות על הנשרים בכלוב האיקלום וגם על כמה שמן הסתם ירחפו למעלה בשמיים.
אחת האטרקציות המיוחדות במסגרת אירועי "חורף של ציפורים" בגמלא הוא סיור מומחז אל העיר העתיקה, שהוכנעה על ידי הרומאים במאה הראשונה לספירה.
סיור מומחז הינו אירוע מרתק, שבמסגרתו מתאפשר למבקרים לשמוע מפיו של שחקן תיאטרון המגלם דמויות שונות - מידע על התקופה, על הצדדים בעימות ועל מימצאים הסטוריים שהתגלו במקום. הסיור המומחז יתקיים רק בשבת ה-10 בדצמבר; עשו כל שביכולתכם לא להחמיץ אותו. באותה שבת יתקיימו שני סיורים מומחזים: הראשון ייצא בשעה 10:30 והשני ב-13:30. להזמנת מקום בסיור ניתן להתקשר לשמורה 04-6822282

שמורת החולה
על שבילי ההליכה והגשרים הצפים המוכרים של החולה, אפשר יהיה לצפות מקרוב מאוד בעשרות אלפי עופות, ביניהם עגורים, חסידות, שקנאים, קורמורנים ומינים שונים של אנפות. במקום שבו נהנים לשהות למעלה מ- 200 מינים של עופות מים יתקיימו ב"חורף של ציפורים" מיגוון של סיורים לתצפית ולהיכרות עם דיירי השמורה.
בשבת ה-3 בדצמבר יתקיימו סיורים להכרת ההסטוריה האקולוגית של המקום. כיצד נאבקו הראשונים בביצות ואיך הפך הפרא לשמורה. המבקרים יוכלו לפגוש דמויות מפתח בעברו של עמק החולה אשר יספרו איך הצליח האדם להתמודד עם האתגרים השונים במקום.
בסופי השבוע של "חורף של ציפורים" ילוו מדריכים את המבקרים כשהם מצויידים בטלסקופ המאפשר לעקוב אחר הציפורים החגות מעל השמורה ובעלי הכנף שמסתתרים בנבכי הביצה. למידע על הסיורים ניתן להתקשר למשרדי שמורת החולה 04-6937069.

אגמון החולה
אגמון החולה יכנס אליו במהלך "חורף של ציפורים" את 200 גדולי הצפרים בעולם. זה יקרה בכנס צפרות בינלאומי שיחל ב-20 בנובמבר ויימשך שמונה ימים.
המבקרים באתר, אלה שלא נולדו עם משקפת ביד, יוכלו כתמיד להנות מסיורים מרתקים במקום. חלק יוכלו לעשות זאת באופניים; אחרים - בעגלת המסתור, עגלה רתומה לטרקטור אשר בתוכה ניתן לקרב את המבקרים מבלי להלחיץ את העופות ובעלי החיים במקום.
הרומנטיקנים שביניכם בוודאי ישמחו לקחת חלק בטיולי זריחה עם השם האטרקטיבי "מתעוררים עם ציפורים". מדובר בחוויה בלתי נשכחת המתרחשת עם הזריחה באגמון החולה. תצפית על הטבע המתעורר ליום חדש של פעילות. הסיור כולל הליכה רגלית קצרה, וגם קפה ועוגה.
חובבי הצילום שביניכם, שימו לב: במהלך פסטיבל "חורף של ציפורים" תתקיים בחודש דצמבר סדנה מרתקת עם צלם הבית של האגמון, יוסי אשבול. מדובר סדנה של יומיים הכוללת התנסות בצילום בעלי חיים בכלל וציפורים בפרט. הסדנה כוללת לינה. מספר המקומות מוגבל. לפרטים והרשמה: 04-6817137

איזור סובב כנרת
כמו כל מקור מים גדול, גם לכנרת יש מה להציע לעופות ובזכות זה – יש לה מה להציע למבקרים באיזור בימי פסטיבל "חורף של ציפורים". כבר ביום רביעי בתחילת ימי הפסטיבל (23.11) יתקיים יום שיט וסיור רגלי בכנרת ועל חופיה. אלפי קורמורנים ושחפים אימצו את הכינרת כאתר החריפה שלהם. השייט מאפשר למבקרים מבט יוצא דופן וקרוב ביותר, עליהם כמו גם על צוללים ממינים שונים, טבלנים ועוד. לאחר השיט יתקיים סיור רגלי באזור הבטחה, מצפון לאגם, שם מתקיים פסיפס ציפורים נדיר וייחודי; ולקינוח סיור רגלי לאורך חופי האגם, במרבצי העופות ובמקומות שבהם נוצר קונפליקט מעניין בין הדגה לבין בעלי הכנף.
במהלך ימי הפסטיבל, יתקיימו פעילויות רבות בשלל אתרי בילוי וסדנאות באיזור. מיוחדת במינה היא הסדנא הנקראת "מתוקאיה" בקיבוץ בית זרע שבעמק הירדן. "מתוקאיה" היא סדנא לפיסול בבצק סוכר. היא מציעה למבקריה שלל פעילויות מגוונות שבהן ניתן להכיר את נפלאות העבודה עם בצק סוכר, להפעיל את הדמיון, לחדד את החושים ולשלב טעמים, צבעים וגוונים מפתיעים. סדנאות היצירה נעשות ע"י שימוש ועבודה עם בצק סוכר צבעוני, ריחני, אכיל וכשר. בסיום הסדנא ייצא כל משתתף עם יצירה שאותה ישמור למזכרת או יאכל.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה