השפעת הנשימה על רצפת האגן

כשיש שיעול כרוני, חשוב לשלוט היטב בשרירי הבטן העמוקים
|
הדפס
|
שמור

הסרעפת הנה שריר הנשימה העיקרי צורתה כעין קערה הפוכה והיא מהווה את ה"תקרה" לחלל הבטן. גבולותיו האחרים של חלל הבטן הם שרירי הבטן והגב העמוקים, המהווים את ה"קירות" וברצפתו – רצפת האגן. ניתן אומנם לנשום גם ללא הפעלת הסרעפת, אך נשימה בשיתוף הסרעפת הינה עמוקה יותר, קלה יותר ומרגיעה יותר.

צילום: פוטו-ראק

הודות לתנועתיות הסרעפת למעלה ולמטה בזמן הנשימה משתפר החזר הדם הורידי מהגפיים התחתונות אל הלב, מואצת פעילות המעיים ומתרחשת רגיעה כללית של הגוף. יציבה זקופה מאפשרת לריאות להתמלא ולהתרחב לכיוון חלל הבטן, כך ישנה אספקת חמצן מספקת ומתאפשרת פעולה טובה יותר של כל מרכיבי הגוף והנפש.

כיצד משפיעה הנשימה על רצפת האגן?
בשאיפה הסרעפת יורדת ושרירי הבטן מתארכים מעט.
בנשיפה הסרעפת עולה ושרירי הבטן מתהדקים על מנת לשמר את הלחץ התוך בטני.
בנשיפה מאומצת מצטרפת גם רצפת האגן ובשילוב עם שרירי הבטן והסרעפת נותנים תמיכה לאוויר היוצא.
בנשיפה מאומצת כאשר שרירי רצפת ודופן הבטן חלשים, תדחף רצפת האגן כלפי מטה ותמתח, לא תושג העלייה המתבקשת בלחץ התוך בטני וייפגעו יעילות הנשיפה ויציבות הגו.
ישנן פעולות יומיומיות הדורשות נשיפה מאומצת כגון צעקה, שיעול או עיטוש, במצבים אלו יכולה להופיע דליפת שתן, דחיפת אברי האגן למטה, עד כדי צניחה שלהם, או כאבי גב. בנוסף, פעולת הנשיפה עצמה תהיה פחות יעילה.

שליטה בשיעול
במצבים של שיעול כרוני, חשוב ללמוד לשלוט בשרירי הבטן העמוקים ושרירי רצפת האגן ולהפעילם בזמן השיעול על מנת להשיג כיוח יעיל יותר. דוגמא נוספת היא שירה, או נגינה בכלי נשיפה, גם באלו חשובה התמיכה המתקבלת משרירי רצפת האגן ושרירי הבטן העמוקים.
כאשר המאמץ מתבצע בשאיפה, או עצירת הנשימה, למשל בהרמת חפץ כבד, מתבצעת "נעילה" של הסרעפת במצבה התחתון ולחץ מוגבר עוד יותר כלפי מטה על רצפת האגן.
תבנית נשימה אשר לא משלבת את הסרעפת עלולה לגרום לכאב כרוני באגן (Baker 1998), ניתן להסביר זאת על סמך עובדה הידועה שהסרעפת ושרירי רצפת האגן, ביחד עם שרירי הבטן והגב פועלים כיחידה אחת לשמירה על יציבות הגו (Lewit 1999, Richardson 1999, Sapsford 2000, Larsen 2001).
בכל מקרה של כאב באגן ובגב יש לבדוק את תבנית הנשימה ובמידת הצורך לשלב תרגילי נשימה בתוכנית הטיפול.

יש לך שאלות בנושא? היכנסי עכשיו לפורום הריון ולידה - הריוניות ומומחים מדברים להתייעצות עם הפיזיותרפיסטית ושאר המומחים של הפורום

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה