משקפי שמש לילדים: חובה ולא רשות

ילדים רגישים יותר לנזקי שמש. טיפים חשובים להגנה על העיניים
|
הדפס
|
שמור

 

קרני אולטרה סגול של השמש, בעיקר באביב ובקיץ, עלולות לגרום לעיניים נזק בלתי הפיך, אם מסתובבים בשעות השמש בלי משקפי שמש. חשיפה ארוכת טווח לקרני אולטרה סגול עלולה לגרום לשריפה של פני העין. ההשפעה המצטברת של הנזק מקרני האולטרה-סגול כבר נמצאה כגורמת לקטרקט, עכירות העדשה, ולהתפוררות הרשתית בהמשך החיים.

 

לדברי סגן נשיא העמותה למניעת עיוורון בארה"ב, דניאל גארט, "איננו יכולים לומר עד כמה חשוב להגן על העיניים בכל יום מנזקי השמש. אפילו כאשר מעונן, השמש עדיין מצליחה לחדור ולהעביר את הקרניים המזיקות. משקפי שמש וכובע מצחיה מגינים על הראש. אבל יש לבדוק את משקפי השמש, לפני שרוכשים אותם. יש לבדוק את העדשות. אם הזכוכית כהה, אין זה אומר בהכרח שיש הגנה מפני קרני השמש. הגנה טובה איננה יקרה. משקפי שמש במחיר סביר המסננים בין 99% ל-100% מהשפעת קרני UV-Aו-UV-B אפשר לרכוש במחיר סביר. אנשים שעברו ניתוח קטרקט, או שיש להם בעיות אחרות של הרשתית, ואנשים שנוטלים תרופות כמו טטרציקלין, כדורי סולפה, גלולות למניעת הריון, משלשלים וסמי הרגעה – נמצאים בסיכון מוגבר לנזק בעין בגלל הקרינה.

צילום: מאיה אהרוני

ילדים רגישים יותר לנזק של קרניים אולטרה-סגוליות מאשר מבוגרים מכיוון שהם מבלים זמן רב יותר חשופים לשמש. הורים יכולים להגן על עיני ילדיהם על ידי:

 

  • רכישת משקפי שמש עם הגנה UV
  • להבטיח שמשקפי השמש מתאימים לגודל הפנים ומגנים על עיניו מכל זווית
  • לוודא שעדשות המשקפיים עשויות פוליקרבונט העמידות מפני זעזועים וחבטות
  • לדרוש מהילדים לחבוש תמיד כובע עם שוליים.

 

לדברי גארט, "הנזק מן השמש מצטבר עם הזמן, ולכן ללמד ילדים להגן על עיניהם מפני השמש הוא צעד ראשון חשוב לקראת חיים ארוכים עם ראייה בריאה".

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. miki 02/04/2015, 14:56:00

בהורה אני מודעת לחשיבות המשקפיים ,רכשתי את משקפי בייביאיטורס ,והם עומדים בכל התכונות המוזכרות בכתבה ,מדהימות

+ השב