תנועות עובר - כך סופרים

כיצד מבצעים רישום של תנועות העובר?
|
הדפס
|
שמור

נשים בהריון ממתינות בשקיקה לתנועה הראשונה של העובר בבטן, רק כדי להרגיש ולדעת שהתינוק גדל ומתפתח. אי שם בין השבוע ה-18 לשבוע ה-25 להריון, האמהות מתחילות להרגיש תנועה. לאמהות בפעם הראשונה, זה יקרה בדרך כלל קרוב יותר לשבוע 25 ואילו בהריון שני ושלישי, בדרך כלל זה קרוב יותר לשבוע 18.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

אל תיכנסי לפאניקה, אם אינך בטוחה מה את מרגישה. בשבועיים הראשונים ייתכן שיהיה לך קשה להבדיל בין גזים לבין הדבר האמיתי, אבל מהר מאוד תוכלי לחוש את התנועה. בהדרגה תלמדי להכיר את מחזור השינה של העובר, מתי הוא מאוד פעיל ומתי פחות, ומה גורם לו לנוע.

 

ההקשבה לתנועות העובר תסייע לך לשים לב לשינויים שיש להם משמעות. אם תקדישי בכל יום זמן לספור בעיטות, תנועות יד, גלגולים ומכות מרפק, תוכלי לזהות בעיות אפשריות ואף למנוע לידת ולד מת. זה אמנם מומלץ במיוחד בהריונות בסיכון מהשבוע ה-28, אבל זה יכול לסייע בכל הריון, גם שאינו בסיכון.

 

בדרך כלל, הפעילות המירבית של העובר היא אחרי ארוחה או אחרי אכילת ממתק, או משהו קר, או אחרי פעילות גופנית מאומצת. ייתכן שתגלי שהעובר פעיל ביותר בין 9 בערב ל-1 לפנות בוקר, כשרמת הסוכר שלך בדם יורדת.

 

אם תקדישי זמן "לספור בעיטות", הספירה תסייע לך להתקשר טוב יותר עם העובר בבטנך. התחילי בכך שתאתרי באיזו תנוחה נוחה שלך העובר הכי פעיל. יש אמהות המעדיפות לשבת עם משענת נוחה לזרועות, כשהן מחזיקות את הבטן. אחרות מעדיפות לשכב על צד שמאל, שעליו הכי נוח לעקוב אחרי הבעיטות ואחרי שאר תנועות העובר. שכיבה על צד שמאל גם מאפשרת זרימת דם הכי טובה, דבר שיוביל בסופו של דבר לעובר פעיל יותר.

 

ספירת התנועות
יש כמה דרכים לספור את תנועות העובר ויש מיגוון דעות של מומחים לגבי מספר התנועות שיש לספור בפרק זמן מסויים. הקולג' האמריקני של רופאי הנשים, ACOG ממליץ לראות תוך כמה זמן העובר מבצע 10 בעיטות, תנועות יד, רעידות או גלגולים. במצב האידיאלי, את רוצה להרגיש לפחות 10 תנועות בתוך שעתיים. סביר שתחושי 10 תנועות בהרבה פחות זמן.

תרצי אולי להתחיל לכתוב יומן ולהשתמש בטבלאות כאן למטה. ביומן כתבי את הזמן שבו חשת את התנועה הראשונה, וסמני כל פעם שאת חשה תנועה נוספת עד שתגיעי ל-10 תנועות. שימי לב שאת מחפשת שינוי משמעותי מדפוס התנועה הרגיל שלך. זה יכול להיות קל לצפות לכמות מדוייקת של תנועות בכל ספירה. אבל יכול להיות גיוון גדול מאוד בהפרשי הזמנים. זכרי להקשיב לשינויים משמעותיים בדפוס התנועות לאורך כמה ימים.

 

מתי להתייעץ עם רופא

  • אם עקבת אחרי התנועות כפי שהמלצנו, ולא חשת 10 בעיטות בתום השעה השנייה להקשבה, המתיני מספר שעות ונסי שוב. אם גם אחרי ההקשבה השנייה, אינך חשה לפחות 10 תנועות בשעתיים, עלייך לפנות לרופא.
  • אם את חשה שינוי גדול בדפוס התנועה של העובר לאורך 3-4 ימים.

 

דוגמה לרישום ספירה של 10 תנועות

שבוע 28

  • יום שני 9:00– 9:32 – 32 דקות
  • יום שלישי 12:00 – 12:45 – 45 דקות
  • יום רביעי 9:00 – 10:00 – שעה
  • יום חמישי 9:00 - 11:15 – שעתיים ו-15 דקות (זו דוגמה לשינוי משמעותי שצריך לדווח עליו לרופא).
     

יש לך שאלות או רוצה לשוחח על הנושא הזה ועל הריון ולידה באופן כללי? הצטרפי עכשיו לפורום הריון ולידה.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
2. אירינה 21/01/2017, 17:32:48

מה עושים במידה והעובר לא עולה במשקל בשבוע 33

+ השב
 
1. אלישבע 11/06/2016, 15:30:07

באיזה שבוע העובר אמור לזוז

+ השב
 
1.1. טליה 21/06/2016, 15:49:04

זה תלוי בהמון גורמים.. אם השליה קדמית- תנועות העובר יורגשו בשלב מאוחר יותר מאשר אם השליה אחורית.. בהריון הראשון לרוב התנועות יורגשו בשלב מאוחר יותר מאשר בלידות הבאות. לדוגמה, בהריון הראשון שלי התחלתי להרגיש תנועות בשבוע 19 (ממש על הבוקר ביום שבו נכנסתי לשבוע חח, וישר בעיטה חח) בהריון השני שלי, הרגשתי תנועות כבר בשבוע 16.. גם כאן מדובר על בעיטות, אך הפעם יותר עדינות..