בדרך למניעת סוכרת - זיהוי וניבוי מוקדם של סוכרת הריונית

היתרון המשמעותי הוא זיהוי מוקדם - בתחילת ההריון ואפילו לפניו
|
הדפס
|
שמור

אבחנה של סוכרת הריונית במהלך ההריון היא חשובה, משום שערכי סוכר גבוהים גורמים לסיבוכים ארוכי וקצרי טווח ליולדת, לעובר ולרך הנולד - גם בימים הראשונים לחייו וגם שנים לאחר מכן. האבחנה היא חיונית משום שבלעדיה לא ניתן לטפל, בעוד שאבחון הולם יאפשר טיפול. על ידי איזון ערכי הסוכר לרמות תקינות, ניתן לצמצם באופן משמעותי ודרמטי את שיעור הסיבוכים העלולים להופיע כאשר ערכי הסוכר הם גבוהים.

צילום: יחסי ציבור

כיום, האבחנה המקובלת לסוכרת הריונית בישראל מבוססת על מבחן סקר שנעשה על ידי בדיקת דם שעה לאחר העמסת סוכר של 50 גרם בשתיית תרכיז סוכר ממותק. כאשר מבחן העמסת הסוכר אינו תקין (בד"כ אם הערך המתקבל בבדיקת סוכר שעה לאחר ההעמסה הוא מעל 140) אז עורכים העמסת סוכר מלאה של 100 גרם שהיא האבחנתית לסוכרת הריונית. במידה ותאובחן סוכרת הריונית, היולדת תתחיל דיאטה מתאימה, תוך מעקב של ערכי סוכר על ידי גלוקומטר (מכשיר למדידת סוכר) ובמידה ולא יושג כך איזון אז ניתן לתת גם כדורים ו/או זריקות אינסולין לשם איזון ערכי הסוכר.

 

שלב אחד קודם לכן, כלומר עוד לפני האבחנה והטיפול בסוכרת, וכעקרון שיטה רפואית שהיא הרבה יותר טובה ומוצלחת למניעת סיבוכים - היא מניעת הסוכרת עוד לפני שמתפתחת, וזאת במקום לטפל בה לאחר שכבר אובחנה. לכן, במידה וניתן היה לזהות בצורה טובה נשים אשר עתידות לפתח סוכרת הריונית, או אז היה ניתן למנוע אותה. לכן, השלב הראשון במאמץ הזה הוא קריטי, כלומר - זיהוי מוקדם של נשים הנמצאות בסיכון גבוה לפתח סוכרת הריונית בהמשך. אוכלוסיית סיכון זו תוכל בעתיד להיטיב משיטות שונות למניעה מוקדמת של הסוכרת בכלל.

 

כיום, השיטות השונות לזהות סוכרת הריונית מבוססות על קיומם או העדרם של גורמי סיכון שונים כגון סוכרת הריונית בעבר, השמנה, סיפור משפחתי ועוד. כלל השיטות הקיימות כיום לא מנבאות בצורה טובה, יעילה ופשוטה את הנשים אשר יפתחו סוכרת הריונית בסופו של דבר.

 

לאחרונה פורסם מחקר פורץ דרך בכתב העת היוקרתי - Nature Medicine. המחקר הוא תולדה של שיתוף פעולה מוצלח בין מכון המחקר של שרותי בריאות כללית, ביה"ח לנשים ויולדות במרכז רפואי רבין ומכון וייצמן בהובלת מעבדתו של פרופ' ערן סגל במחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה. החוקרים שביצעו את המחקר ואת ניתוח הנתונים כלל צוות רב משתתפים - ניצן שלום ארצי, ד"ר סמדר שילה, פרופ' ערן הדר, חגי רוסמן, ד"ר שירי ברבש-חזן, פרופ' אבי בן הרוש, פרופ' רן בליצר, ד"ר בקה פלדמן, פרופ' ארנון ויז'ניצר ופרופ' ערן סגל.

 

במסגרת המחקר פיתח צוות החוקרים - על ידי שימוש בשיטות מחקר מתקדמות של בינה מלאכותית ולמידת-מכונה, ותוך ניתוח בסיס נתונים עצום וחסר תקדים הכלל מעל 2000 מרכיבי נתונים של מעל 500,000 נשים -  אלגוריתם המסוגל לזהות קרוב ל - 90% מהנשים אשר יפתחו סוכרת הריונית כבר בתחילת ההריון. יתר על כן, במסגרת המחקר הראו המדענים והרופאים שערכו את המחקר כי ניתן לערוך שאלון פשוט - של 9 שאלות בלבד, כך שכל אישה וכל רופא יכולים לענות עליו, ומאפשר לחזות את הסיכון האישי להופעת סוכרת הריונית בהמשך ההריון.

היתרון המשמעותי הוא זיהוי מוקדם - בתחילת ההריון ואפילו לפניו – את האפשרות כי בהמשך ההריון תתפתח סוכרת הריונית.

 

הצד השני של שאלון הניבוי הזה, חשוב לא פחות, הוא שניתן גם לזהות את הנשים שהן בסיכון מאוד נמוך לפתח סוכרת. במקרים כאלו, ניתן יהיה להוכיח בעתיד כי ייתכן ולקבוצת הנשים בסיכון הנמוך יהיה אפשר לחסוך מהן את ביצוע העמסות הסוכר הלא נעימות.

 

השלב החיוני הבא הוא לעבור לשלב המניעה ולערוך את מחקר ההמשך אשר יראה כי לנשים אשר זוהו בקבוצת הסיכון הגבוה ניתן לצמצם את הסיכון להופעת סוכרת בהמשך ההריון, על ידי אמצעים פשוטים של שינוי אורחות חיים, תוספי תזונה ועוד. גישה כזו של רפואה מונעת צוברת יותר ויותר תאוצה בעולם הרפואה ויש לה מקום חשוב גם בזיהוי ומניעה של סיבוכי הריון. כיום, קיימות גישות של זיהוי מוקדם ומניעה יעילה גם של רעלת הריון וגם של לידה מוקדמת, אשר יחד עם סוכרת הריונית מהווים את תסמונות סיבוכי ההריון החשובות ומשמעויות ביותר.

 

על הכותב: פרופ' ערן הדר, הוא מומחה להריון בסיכון ומנהל את היחידה להריון בסיכון בבלינסון.


יש לך שאלות לפרופ' הדר? הצטרפי עכשיו לפורום המומחים של פורטל דולה למשפחה "פורום הריון ולידה - הריוניות ומומחים מדברים" בפייסבוק.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. מחאמיד מיסא 09/12/2022, 10:19:46

אנע בשלב מוקדם של הריון שני , שבוע 7 בהריון הראשון אובחן אצלי סכרת הריונית ורעלת מעוניינת להשתתף במחקר וניסיון אם מתאפשר

+ השב