סקס בהריון

יחסי מין בזמן הריון - שאלות ותשובות
|
הדפס
|
שמור

סקס בהריון - האם עלול להשפיע על העובר?

המיתוסים והאמונות השונות שנקשרו לנושא קיום יחסי מין בהריון רבים, מגוונים ומעוררים סימני שאלה ואי ודאות  בקרב זוגות רבים במהלך ההריון. עד לשנים האחרונות לא נבדקה בצורה מדעית מבוקרת מידת השפעת יחסי המין על העובר והאם לעתיד.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

ההמלצות, אם לקיים יחסי מין בהריון אם לאו, ניתנו על סמך אינטואיציה בלבד, ובתחום רגיש זה אינטואיציה מבוססת יותר על השקפת עולם וחינוך מאשר על עובדות רפואיות. לדוגמא, תפישת עולם דתית הרואה את תכלית המין כיצירת המשך לאנושות בלבד, תראה כמיותרים, ואולי אף כחטא, יחסי מין בזמן הריון, כשתכלית יחסי המין כבר בעצם תהליך התגשמותה. תרמה לזה לא מעט הגישה הנוצרית הרואה באמהות מושג של קדושה, אך במנותק לחלוטין ממין. על כל אלו מתוספת רמה מסויימת של אי ודאות האופפת כל הריון, ורצון עז ובלתי מתפשר לאפשר מהלך הריון ולידה תקינים ללא תקלות, ומכאן נוצרו מיגוון דעות והמלצות בנושא טעון זה.

האם ניתן לקיים יחסי מין במהלך ההריון?
כל עוד מדובר בהריון שמהלכו תקין לחלוטין, אין כל מניעה לקיים יחסי מין, גם בתדירות גבוהה, במהלך כל ההריון.

באילו מצבים חל איסור?
צירים מוקדמים, קיצור צוואר הרחם או גורם סיכון אחר ללידה מוקדמת
יחסי המין לכשעצמם, כלשכן אורגזמה, מלווים בהתכווצויות הרחם, שהן למעשה סוג של צירים. התכוצויות אלו מגבירות את הלחץ על צוואר הרחם ועלולות לגרום ללידה מוקדמת בנשים שבסיכון. יתר על כן, בנוזל הזרע מצוי חומר (prostaglandins) שבבואו במגע עם הרחם משרה צירים והתכווצויות.

דימום וגינלי
דמום וגינלי בהריון יכול לנבוע ממספר גורמים, חלקם מבשרים הפלה או היפרדות שילייה, וחלקם חסרי משמעות קלינית, ונובעים משינויים אנטומיים וגודש כלי דם באזור צוואר הרחם והנרתיק.
כל דימום וגינלי דורש בדיקת רופא, ורק לאחר בדיקה ואבחנה ניתן בעצתו לקיים יחסי מין.

שיליית פתח ושלייה נמוכה
שילייה הממוקמת קרוב לצואר הרחם או מכסה אותו. שילייות אלו עלולות לדמם ואף להיפרד כתוצאה מיחסי מין .

ירידת מים
משנפקעו הקרומים ומי השפיר יורדים מהרחם דרך הצוואר לנרתיק עולה לאין שיעור הסיכון להתפתחות זיהום בחלל הרחם, ומצב זה מהווה איסור חמור לקיום יחסי מין.

הריונות מרובי עוברים
על אף העובדה שאין עבודה מדעית שהוכיחה שיחסי מין בהריונות מרובי עוברים גורמים ללידה מוקדמת, חלק מהרופאים ימליצו במידה מסויימת של צדק שמשום סיכון היתר ללידה מוקדמת בהריון מרובה עוברים, עדיף להמנע מיחסי מין במחצית השנייה של ההריון.

מה קורה לחשק המיני בזמן ההריון?
חשק מיני מושפע מהרבה מאד גורמים ועל כן התגובה מאוד אישית המשתנה מאישה לאישה. ככלל ניתן לקבוע כי בשליש הראשון להריון, בשל שינויים הורמונליים, בחילות, הקאות ועייפות קיימת ירידה בחשק המיני. בשליש השני קיימת עלייה בחשק המיני ולקראת השליש השלישי, בשל עלייה במשקל, כאבי גב ולעיתים פגיעה בדימוי העצמי בשל שינויים במראה החיצוני חלה ירידה בשנית.

האם יחסי מין גורמים להפלות מוקדמות? ללידות מוקדמות?
לא. ניתן לקיים יחסי מין בבטחון רב לאורך כל ההריון.

האם העובר יכול להפגע או להזדהם במהלך קיום יחסי מין?
לא. העובר מוגן ע"י שק מי השפיר, ובצוואר הרחם מצוי ריר שלא מאפשר כניסת זרע לחלל הרחם.
יחד עם זאת, יש להקפיד על שימוש בקונדום גם בזמן הריון במידה ובן הזוג בסיכון לנשאות מחלות מין ואיידס.

האם יש תנוחות אסורות?
לא. כל עוד יחסי המין אינם מלווים בכאב אין בעיה בכל תנוחה. שכיבה ממושכת על הגב בהריון מתקדם גורמת לרחם לחסום את כלי הדם הגדולים בבטן, מצב שיכול לגרום לחולשה, בחילות ואף עילפון.

האם נתן לקיים מין אוראלי?
בהחלט כן. יש להמנע מנשיפת אוויר לנרתיק ע"י הגבר היות שפעילות מסוג זה תוארה כגורמת לתסחיפי אוויר קטלניים.

מתי ניתן לחזור לפעילות מינית לאחר הלידה?
גם לאחר לידה וגינלית וגם לאחר ניתוח קיסרי ההמלצה היא להמתין 6 שבועות. בתקופה זו המכונה "משכב הלידה" מתכווץ הרחם למימדיו טרם ההריון, התפרים מחלימים וצוואר הרחם חוזר למצבו הסגור.

לסיכום: ליחסי מין אין השפעות שליליות על הריון תקין. בכל מקרה של התלבטות כדאי לפנות לרופא הנשים ולהתיעץ עימו. יחסי מין טובים בזמן הריון משפיעים לטובה על אופי הקשר הזוגי שהוא כה חשוב במהלך ההריון ולאחר הלידה. 

 

כתבות נוספות: יחסי מין בהריון, מאת הסקסולוגית גילה ברונר

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. הריונית עם וותק 27/01/2013, 23:25:02

סקס בהריון זה הכי כיף ...

+ השב