ניתוח קיסרי לא תמיד טוב לתינוק

מחקר אמריקני: אחוז גבוה של תינוקות שנולדו טרם זמנם סובל ממצוקה נשימתית
|
הדפס
|
שמור

ההנחה הרווחת, כאילו לידה בניתוח קיסרי איננה כרוכה בסיכון בריאותי לתינוק, נסתרה עתה במימצאי מחקר חדש, שצא כי ההליך לא סייע לתינוקות שנולדו טרם זמנם שהיו קטנים לגיל ההריון אלא תרם לבעיות נשימה אצלם.
המחקר, שהוצג בכינוס השנתי ה-32 של האגודה האמריקנית לאם ולעובר, "מיפגש הריון", הראה כי אצל תינוקות קטנים לגיל ההריון שנולדו מוקדם בניתוח קיסרי אחוז גבוה סבל מתסמונת של מצוקה נשימתית, בדומה לתינוקות שנולדו טרם זמנם בלידה נרתיקית

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

"מימצאים אלה הופכים את התפיסה הרווחת, שלניתוח קיסרי אין סיכון או יש מעט סיכון לתינוק, והם תומכים במאמצים של אירגון מצעד הפרוטות להפסיק ניתוחים קיסריים לפני שבוע 39 כאשר אין להם הצדקה רפואית", אומרת ד"ר דיאן אשטון, סגנית המנהלת הרפואית של מצעד הפרוטות האמריקני. "למרות שבמקרים רבים ניתוח קיסרי נחוץ מסיבה רפואית למען בריאות התינוק או האם, המחקר הזה מוכיח כי בחלק מהמקרים הניתוח לא היה טוב לחלק מהתינוקות".

המחקר, "שיטת לידה ותוצאות של לידה מוקדמת. לתינוקות קטנים לגיל ההריון" הוא המחקר התשיעי של חברי SMFM שקיבל הכרה של מצעד הפרוטות על מחקר חדשני המתמקד במניעת לידות מוקדמות וסיבוכים שלהן.


את המחקר הובילה ד"ר אריקה וורנר, פרופסור חבר לרפואת האם והעובר בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, יחד עם ד"ר הת'ר ליפקינד, פרופסור חבר לרפואת האם והובר בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ייל. החוקרות בדקו תיעוד של לידות ומידע על שחרור מבתי היולדות של 2,560 תינוקות שנולדו טרם זמנם והיו קטנים לגיל ההריון. ניתוחים קיסריים מתבצעים לעיתים להולדת תינוקות שאובחנו עם מגבלות גדילה ברחם שלא גדלו מספיק ברחם. ד"ר וורנר וחברי צוותה גילו, כי תינוקות קטנים לגיל ההריון שנולדו בניתוח קיסרי לפני שבוע 34 היו בסיכון גבוה ב-30 אחוזים לפתח מצוקה נשימתית לעומת תינוקות שנולדו בלידה נרתיקית באותו גיל הריון.


המחקר של מצעד הפרוטות ומרכזי השליטה ומניעת המחלות משנת 2008 מצא כי לידות בניתוח קיסרי היו הגורם העיקרי לעלייה בלידות של עובר אחד טרם זמנן בין השנים 1996 ל-2004.


לידות טרם זמנן, לפני שבוע 37 להריון, יוצרות בעיה בריאותית גדולה העולה למשלם המיסים סכומים גבוהים, שבארה"C מגיעים ליותר מ-26 מיליארד דולר בשנה. זו הסיבה המבוילה למוות תינוקות. ואחד ממיליון תינוקות בעולם מת בכל שנה כתוצאה מלידה מוקדמת. תינוקות השורדים לידה מוקדמת בדרך כלל עומדים בפני סיכון של אתגרים בריאותיים לכל אורך חייהם, כולל בעיות השמה, שיתוק מוחין, קשיי למידה ועוד.


אירגון מצעד הפרוטות אומר, כי אם ההריון תקין ואין סיבוכים הדורשים לידה מוקדמת, נשים צריכות להמתין עד לתחילת הלידה הטבעית, או לפחות עד לשבוע ה-39 להריון. אברים חשובים רבים בגופו של התינוק, כולל המוח והריאות לא סיימו להתפתח עד שבוע זה.


במשך יותר משנתיים מצעד הפרוטות בארה"ב פועל עם בתי יולדות ומומחי בריאות הציבור כדי להפחית את מספר הניתוחים הקיסריים הבלתי נחוצים וזירוז לידה לפני השבוע ה-39 להריון.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה