לומדים לחיות עם הפרעות קשב

גישה של רופא ילדים אמריקני שדוגל בטיפול קצת אחר ב-ADHD
|
הדפס
|
שמור

הפרעת קשב וריכוז ADD או הפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות ADHD משפיעה בעולם על מיליוני ילדים ועל משפחותיהם. הסטטיסטיקה המקובלת היום היא שכ-10% מהילדים בגילאי בית ספר סובלים מ-ADHD ואולי עוד 20% סובלים מתסמינים של ההפרעה, הקרובים ל-ADHD. איבחון ההפרעה אצל בנים גבוה פי שלושה מאשר בנות, ובין 30% ל-50% מילדים אלה ימשיכו לסבול מן הסימפטומים ומבעיות הקשב גם בבגרותם.

צילום: Nick Jackson

אין פלא, לכן, שתעשיית התרופות עשתה מאמץ גדול לשווק תרופות נגד ADHD ועקב כך התפתחה תגובה תבונית נגד השימוש הנרחב בכימיקלים החזקים הללו אצל ילדים.

 

אני משמש רופא ילדים עשרים שנה, ובמשך 15 מהשנים הללו נמנעתי משימוש בריטלין ותרופות דומות עם ילדים הסובלים מ-ADHD. יכול להיות שטעיתי, כש"שפכתי את התינוק יחד עם המים", אינני מכחיש את העובדה שאחוז קטן של ילדים שקיבלו ריטלין הרוויחו מכך, ולא הייתי להם רופא טוב. איננו יודעים מספיק על הכימיה של המוח כדי להבין לחלוטין את הפרעות הקשב, אבל אנו יודעים מהי ההשפעה של ADHD על הילדים, אם אינם מקבלים כל טיפול: הילדות שלהם קשה הרבה יותר, וההתבגרות יחד עם קשיי בית ספר ובעיות חברתיות עלולים להיות ללא הפסקה.

 

עכשיו אני מנסה "כל אלטרנטיבה" לפני שאני פונה לתרופות מירשם, אבל אני כבר לא פוסל כליל את האפשרות להשתמש בתרופה. חסר בדופמין במערכת העצבים המרכזית ככל הנראה גורמת להרבה, אם לא לרוב הבעיות הקשורות עם ADHD. בעיות של תזונה עלולות לגרום או להחמיר את החסר: תוספי טירוסין, ויטמין B, ויטמין C ונחושת הראו השפעה חיובית ושיפור בביצועים בבית הספר אצל ילדים עם ADHD. את כל אלה אפשר לשלב עם טיפול קונבנציונלי בלי תופעות לוואי. ריטלין ותרופות דומות פועלים על ידי הגדלה ישירה של רמת הדופמין במוח.

 

לפני שאני שוקל להשתמש בכל אמצעי אחר, אני מנסה לשכנע את המשפחה לעבור יחד עם הילד הסובל לתפריט משופר. התפריט המערבי המלא סוכר, ממתיקים מלאכותיים, צבעי מאכל, חומרים משמרים, שומנים רוויים וכמויות קטנות של ויטמינים ומינרלים, אינו עושה טוב לבריאות המוח או לבריאות הכללית. עיתוני רפואה מתחבטים בנושא כבר עשרות שנים, ורוב הרופאים אינם אוהבים לשקול אלטרנטיבות תזונתיות בטיפול במחלות, מכיוון שעובר זמן רב מידיי כדי לדון בנושא עם המטופלים.

 

אני ממליץ על מזון מלא כשלד של המישטר התזונתי הבריא. ככל שזה נשמע ברור מאליו, רוב הילדים מקבלים את רוב המזון שלהם בצורה של עיבוד יתר. דגני בוקר מדגנים מלאים, לחמים, הרבה פירות וירקות, קטניות ופסטה הם המרכיבים המעניינים ילדים ומבוגרים כאחד. לרופאים אני מייעץ להמליץ למטופלים שלהם להימנע מסוכר!! קריאה מוקפדת של תוויות על אריזות המזון תראה להורים עד כמה תוספים מלאכותיים הגיעו לתפריט היומי של ילדיהם. כימיקלים רבים מחקים את פעולת המנגנונים במוח, וגם במחקרים מדעיים על המוח מודים החוקרים כי לסוכר יש השפעה שלילית על התנהגות של ילדים עם ADHD. דגנים מעובדים ומשקאות ממותקים בסירופ תירס עתיר פרוקטוז מוסיפים הרבה מאוד סוכר לילדים בכל יום. גם מיץ תפוחים ללא סוכר, בכמויות שילדים אוהבים, עלול להיות מקור גדול  לסוכר מיותר.

 

יש הרבה טיפולים אלטרנטיביים שניתן לעשות עם ילדים הסובלים מ-ADHD ומהפרעות למידה אחרות. כרופאים, אנו חייבים לעזור למשפחות של הילדים הללו למצוא את הטיפולים המתאימים ולסייע להם להשתמש בהם.

 

גינקו בילבואה מדלל את כלי הדם ומשפר את זרימת הדם על המוח. חוקרים גם הוכיחו, כי זה מועיל גם נגד מחלת אלצהיימר. "יש לצפות לגיוון, ואין לראות  בכך תבוסה". – כותב הנג טאג ממדרס שירט. הסטטיסטיקה משקפת את הבלבול הזה. לפי הקשר בין מי שאתה קורא, כמה מומחים טוענים שבארה"ב לבדה  יש כ-800 אלף ילדים עם קשיי למידה.

 

בשנת 1963, כאשר תוארו לראשונה "קשיי למידה", מצאנו רק תלמידים מעטים עם הבעיה, וחשבנו שזו בעיה נדירה. יש הנוקטים גישה שמרנית ואומרים כי 30% עד 50% מאיתנו יתגברו על המצב אבל מספר גדל והולך של מומחים חושב כי אנו רק לומדים לחיות עם זה.  יש שלב מסויים בהתפתחות המוח בזמן ההתבגרות שהופך את הפרעות ADD לכאלו שקל לחיות עמן. אני חושב שהסוגיה עדיין לא נפתרה, אבל הניחוש שלי הוא, שהרוב אכן לומדים לחיות עם זה, ולא נחלצים מזה.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. מיכל 17/01/2012, 12:47:57

אני מחזקת את ידיך שכרופא התגייסת לעזור למשפחות. לדעתי את הילדים הלא אלימים צריך לחזק יש להם סוג של מתנה אכן רבים מהם כשהם גדלים הם מצליחים בחיים . הם צריכים מסגרת יותר גמישה שלא תחנוק אותם ואם הם יצליחו לבטא את עצמם הם יהיו פחות מתוסכלים וכך תרד עוצמת הבלגן שהם עושים. לצערי המסגרת הביתית לא לוקחת מספיק אחריות על הילדים. ההורים מעדיפים שמישהו אחר יטפל בבעיה.

+ השב