כמה עולה להביא תינוק

איך לחסוך בהוצאות במהלך ההריון ואחריו
|
הדפס
|
שמור

הבאת תינוק לעולם היא לא רק עונג, אלא גם עסק יקר. כבר בהריון מרגישים שההוצאות אינן תמיד בשליטה. אנו רוצים הכל, אבל המחירים הגבוהים עוצרים אותנו. לפעמים. ולפעמים לא. כאשר לוקחים מחשבון ומצרפים את כל ההוצאות הכרוכות בהריון ובתינוק, בלידה, ובציוד הראשוני, מגיעים לסכומים ניכרים, שמנפחים את התקציב החודשי. ובכל זאת, לפני שמתחילים לחפש איפה אפשר לחסוך, צריך לזכור שבריאות האם ההרה ובריאות העובר הם ראשונים בסדר העדיפויות. טיפול נאות והשגחה ראויה במהלך ההריון חיוניים, ואין לדחות אותם או לוותר עליהם.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

בדיקות בהריון
זה מתחיל בגילוי ההריון, ועוד לפני כן, במקרה של הריון מתוכנן, בנטילת תוסף של חומצה פולית. הבדיקות הגנטיות ובדיקות הסקר חשובות כדי לדעת שהעובר בריא, והתפתחותו תקינה. במהלך ההריון עושים בדיקת שקיפות עורפית ושתי בדיקות סקר. אם יש לך ביטוח משלים, או גם מעבר לזה, עכשיו הזמן לבדוק מה מכוסה ועל איזו הוצאה אפשר לקבל החזר. דיקור מי שפיר ניתן חינם לבנות 35 שנה ומעלה, ומי שרוצה לוודא שלילד אין תסמונת דאון, יכולה לעשות דיקור על חשבונה, ולקבל החזר חלקי מהביטוח המשלים. על בדיקות בהריון ראי כתבה נפרדת

 

בגדי הריון

הוצאה נוספת הרבה לפני הלידה היא על בגדי הריון. הבגדים הללו נחוצים לתקופה קצרה יחסית, ואין כל בושה לחפש אצל חברות שכבר ילדו, לראות אם יש להן בגדים שיתאימו לך. אפשר גם לחפש בפורומים, או לרשום הודעה בפייסבוק, לראות מי מהחברות תציע מה. רק לאחר מכן אפשר לצאת לקניות באחת הרשתות המתמחות בבגדי הריון. זכרי, הכל לזמן קצר יחסית, ולא צריך להצטייד במלתחה שלמה. 

 

קורס הכנה ללידה

עוד הוצאה לפני הלידה היא קורס הכנה ללידה. כאן יש "מציאות" של בתי היולדות ושל קופות החולים המסבסדים את הקורס, כדי להפוך אותך לשבויה שלהם. אם כבר עשית קורס, בחינם או במחיר סמלי, תרגישי מחוייבת לבוא ללדת באותו מקום, שלמדת להכיר בזמן הקורס. זה מגביל, ולא פעם זה גם מוגבל, כי הקורסים הציבוריים המוניים יותר, היחס פחות אישי, ובדרך כלל לא תוכלי לצלצל למדריכה באמצע הלילה לשאול שאלות. הפריבילגיה הזו שמורה לאלה שהולכים לקורסים הפרטיים. צריך גם לוודא שהקורס כולל הדרכה ראשונית על הנקה ועל תזונה. 

 

פעילות גופנית בהריון

הוצאה נוספת היא התעמלות או יוגה לנשים הרות. פעם או פעמיים בשבוע את רוצה להתמתח, לחלץ עצמות, לחזק שרירים ולהגמיש את האגן לקראת הלידה. גם זו הוצאה של כמה עשרות שקלים לכל שיעור, אבל זו הוצאה מומלצת, כי היא תסייע לך להכין את גופך ללידה. 

 

"חבילת לידה"

ההוצאה הבאה היא עבור התינוק. שיטוט בחנויות כמו מוצצים, שילב, דוקטור בייבי, יכול לסחרר. יש היצע בכל תחום, מביגוד ראשוני ועד חבילות לידה מורכבות, הכוללות גם את הריהוט לחדר הילדים. יש אלפי מוצרים לתינוקות, ואפשר להתפתות ולהתחיל לאגור לקראת הלידה, אבל כדאי לעצור ולוודא שאכן אנו באמת צריכים את המוצרים שאנו מתפתים לקנות.

 

למעשה, גם אם תתאפקי, יהיו כמה וכמה מוצרים שתקני ולעולם לא תשתמשי בהם. חשוב, לכן, להתייעץ עם חברים, בפורומים, כדי לראות שאכן המוצר שמיש, ושבאמת אי אפשר בלעדיו. רוב המוצרים המוצעים היום הם בבחינת "נחמד שיש" אבל לא "חובה שיהיה". כדאי לזכור, שלאחר הלידה יביאו החברים והחברות מתנות. כדאי אולי לכוון אותם למוצרים שבאמת צריך, כמו סלקל, מושב בטיחות לרכב, מיטת תינוק, ומי שאינו יודע מה להביא, שיביא חיתולים ומגבונים לחים. לאלה תמיד יש שימוש.

 

כשאת קונה בעצמך את החיתולים, נסי לראות אם יש מבצע. בדרך כלל יש, באחת הרשתות או בכמה מהן. קנייה בחנות דיסקאונט יכולה לחסוך עשרות שקלים בכל חודש רק בסעיף זה של ההוצאות. הביגוד הראשוני לתקופה של שלושת החודשים הראשונים אחרי הלידה זול יחסית, וגם לא שורד הרבה. תינוקות רבים עוברים מהר מאוד ממידה NB (ניו בורן) למידה 3-0 .(חודשים). אם מישהו רוצה להביא בגד לתינוק שיביא לגיל 6 חודשים ומעלה. אז גם תצאי יותר מהבית ותזדקקי לביגוד ייצוגי ויפה יותר מאשר הביגוד הראשוני שישמש אותך לתקופת משכב הלידה ולגיחות הראשונות החוצה. הביגוד הראשוני משמש רק תקופה קצרה, ולכן אפשר לקבל מחברים ביגוד כזה, שיהיה כמעט חדש. כמה פעמים כבר לבשו אותו?

 

שירותי דולה מיילדת או רופא פרטי

לקראת הלידה אפשר להתעניין בשירות פרטי של מיילדות, כמו שיש במרכז הטבעי של ביה"ח ע"ש שיבא בתל השומר, בשירות של דולה מלווה, וגם בליווי של רופא מיילד פרטי. יש שיקולים לכאן ולכאן, ואת צריכה להחליט. שירות כזה עשוי לעלות כמה אלפי שקלים. הוא גם יכול להפוך טראומה לחוויה מעצימה, אך זה כמובן לא מבטיח לידה כבקשתך. את צריכה להחליט אם זה שווה לך. הביטוח הלאומי משלם לבית החולים על השירות שקיבלת בלידה ועל האישפוז שלך ושל התינוק לאחר הלידה. את היתר משלימה קופת החולים, כך שאת לא נדרשת לשלם מאומה לבית היולדות. 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. שגיא דרור 16/11/2011, 13:44:44
אני אישית ממליצה בחום על מעייני הישועה בבני ברק.. אל תיבהלו מהמיקום!! אני חילונית לכל דבר אבל הצוות הרפואי שם והמיילדות הן מעל ומעבר!! יש קומה של חדרים חדשים ויפים ..אבל הכל שווה את היחס המדהים מרגע ההגעה ועד לעזיבה.. מי שעדיין מחפשת מקום הייתי ממליצה לכן ללכת לבדוק !!
+ השב