היא בהריון ורוצה חמוצים וגלידה, ועכשיו

ההורמונים דורשים מזונות מוזרים באמצע לילה? את לא לבד
|
הדפס
|
שמור

כשאשה בהריון מבקשת באמצע הלילה להביא לה פיצה, כי מתחשק לה, זו כמו פקודה. כשהיא רוצה שתקפוץ לצד השני של העולם להביא לה מלפפונים חמוצים של צ'בוטרו, זה אומר שצריך להיות מוכן לעשות את זה בכל שעה, כי זה לא היא, אלא ההורמונים שלה, שדורשים את זה ממנה, ולה פשוט אין ברירה אלא לדרוש את זה ממך.

צילום: אנדרס

סיפורים על נשים בהריון ששלחו את בני הזוג אל מעבר להרי החושך, כדי להביא להם משהו מוזר ובלתי חשוב, הם אינם סיפורי אגדה. הם אמת לאמיתה. רעייתי שלי אמנם לא הטריחה אותי לשום מקום בשני ההריונות שלה ולא דרשה שום דבר מיוחד, אבל חברים מספרים שאצלם זה לא היה כך. הם נאלצו לכתת את רגליהם פעם אחר פעם, בשעות לא שעות, כדי להשביע את רצונה של ההריונית הפרטית שלהם, שדרשה עכשיו ומייד מאכל כזה או אחר.

 

אין הסבר מדעי לתופעה של נשים בהריון עם צרכים מיידיים של מיני מזונות מוזרים בשעות בלתי אפשריות. אבל זה קורה, ודווקא אצל הטובות מכולם. יש מומחים החושבים שזו דרך של האשה לקבל אישור שהוא יעמוד לרשותה 24 שעות ביממה, בעיקר ביום הלידה המתקרב. יש הסבורים ששגעונות לגבי צורך מיידי במזון מסויים, גם אם הוא נראה ממש לא מתאים לשום דבר, הם איתות של הגוף האומר שחסר לו ויטמין או מינרל מסויים, אבל גם לטענה זו אין כל ביסוס מדעי. במחקרים שניסו למצוא הסבר לתופעה הסתמן שהנשים בהריון מרגישות צורך לאכול מזונות שהורגלו לצרוך בגיל צעיר, אבל הפסיקו בשלב כלשהו בחייהן לעשות זאת, ועכשיו הן רוצות לחזור למקורות.

 

אבל אותם מחקרים גם הוכיחו, שאצל אותה אשה שבהריון אחד חשקה במזון מסויים, בהריון שני, הדרישות שלה היו בכלל בכיוון אחר. לא זו בלבד, אלא גם באותו הריון, החשקים משתנים גם מיום ליום. מה שהאשה רצתה בדחיפות אתמול, והיא זללה בכל פה, היום אותו מזון נדרש לא מדבר אליה והיא עלולה להקיא ממנו. מי שמבקש למצוא הסבר הגיוני, לא ימצא כזה. בקיצור, אין הסבר הגיוני לתופעה, מלבד ההפגנה של נשים בהריון שהן שולטות בבני הזוג גם כשהן בהריון. אחד הנסיונות להסביר את החשקים האלה הוא שזה בכלל לא האשה, אלא העובר, שבא בדרישות הפתאומיות, והיא רק שליח.

 

בין היתר דווח על תופעות של נשים בהריון שרוצות דברים שאינם קשורים למזון דווקא, כמו למשל, כאלו שהחלו לאכול את הסיד מהקירות, או לאכול נייר. הן פשוט היו זקוקות לדחיפה של סידן. יש גם מצב המכונה Pica, המצביע על חסר בברזל זמין. לפעמים ההריון דורש  מהאשה לאכול קמח חיטה או קמח תירס, שכמות גדולה שלהם עלולה להיות מסוכנת, כי היא עלולה להוביל לעצירות. כמויות גדולות גם עלולות להוביל לבחילות או לעצירות, או שניהם יחד.

 

סוגי המזון שנשים בהריון מבקשות לקבל הם למעשה בחירה טובה מאוד. מאכלי חלב, למשל, עשירים בחלבונים ובסידן ובעוד מרכיבים חיוניים. מאכלי חלב לסוגיהם נמצאים בראש הרשימה של רוב הנשים בהריון. מיץ חמוציות יכול להיות מקור מצויין לסידן ולוויטמין סי והוא מכיל עוד רכיבים הדרושים לגוף בזמן ההריון. עם זאת, לעיתים הדרישות באמצע הלילה הן למזונות העלולים להזיק להריון ואז יש להימנע מאכילת בשר או דג נא, מאכלי ים, ביצים לא מבושלות, חלב שלא פוסטר, גבינות רכות כמו פטה, ברי, קממבר ורוקפור, מיצי הדרים שלא עברו פיסטור,  או נבטים לסוגיהם. במקרה כזה האשה אולי דורשת, אבל צריך למצוא את הדרך לומר לה לא, ולנסות לתעל את התאוות שלה לכיוונים אחרים, בריאים יותר.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה