הנקה מחוץ לבית – לא רק לאמיצות!

מדריך להנקה בפומבי
מאת רוני טל
|
הדפס
|
שמור

אמהות רבות מתייחסות להנקה בציבור כאל הדבר הטבעי ביותר שיש – התינוק רעב, צריך להאכיל אותו, והדרך היחידה היא פשוט להצמיד אותו לשד ולא משנה היכן נמצאים. אם את אחת מהאמהות האלו – יישר כוח! הנקה היא ההזנה הטובה ביותר שאת יכולה לתת לתינוקך, ואם את חשה בנוח אין שום סיבה שלא תמשיכי להיניק את תינוקך בכיף בחוץ. אבל ישנן אמהות שמתקשות להביא את עצמן להיניק מחוץ לבית, בשל חששות שונים: האם אצליח לחבר את התינוק אל השד כמו בבית? האם אוכל להניק בצורה צנועה בלי לחשוף את גופי? מה יקרה אם התינוק יתנתק ויסובב את ראשו ופטמתי תבצבץ לעיני כל? ומה אם בבית אני רגילה להשתמש בכריות, אותן אין לי בבית הקפה?... הנה מספר הצעות לכל האמהות הצנועות שבינינו.

צילום: ליטל ג'ק

להתאמן מראש בבית

נכון, זה נשמע מצחיק, אבל ככל שתתאמני יותר כך תהיי בטוחה יותר בעצמך כשתגיע העת לצאת מהבית. ראשית, ארגני לך כסא נוח להנקה מול ראי. לבשי בגדים אותם את נוהגת ללבוש כאשר את יוצאת ולא את הפיג'מה הנוחה והרחבה, משום שההתעסקות תהיה שונה לחלוטין עם בגדי יציאה. כאשר את מיניקה, תוכלי להביט במראה ולשים לב היכן עלייך לכסות מעט יותר עם החולצה, באיזו זוית ראש התינוק מסתיר אותך הכי טוב, ואילו בגדים הכי מתאימים. ככל שתתאמני יותר, כך תתרגלי יותר לחבר את התינוק בזריזות, להניק ולהתכסות, בלי להיות חשופה לעיני הציבור. הנקה בבית מול הראי תוכיח לך גם כי את חשופה הרבה פחות ממה שחשבת! התינוק מכסה את מרבית גופך, ובד"כ ניתן לכסות על השאר עם קצות החולצה שלך.


להתלבש בהתאם למשימה

יש אמהות שחוששות שמא יבצבץ לו השד. יש אמהות שחשיפת שד פחות מפריעה להן מחשיפת הבטן הפוסט-הריונית, עם הרמת החולצה להנקה… בשביל לחשוף פחות מגופך, נסי להתלבש בבגדים שיתאימו להנקה מחוץ לבית. הנה

מספר אפשרויות:

 

  • חולצת טריקו רחבה שתכסה הכל.
  • חולצה רחבה אשר מתחתיה גופיה, כך אפשר להרים את הגופיה שמתחת ולכסות בעזרת החולצה. כדי לכסות את הבטן, במקום להרים את הגופיה אפשר למתוח אותה מכוון מפתח הראש וכך היא ממשיכה לכסות את הבטן.
  • חולצת הנקה מיוחדת בעלת חריצים בצדי הגוף, אותם ניתן לרכוס בעזרת רוכסן או סגירה אחרת כשמסיימים להיניק.
  • הצטיידי מראש בחזית הנקה בה אפשר לפתוח "חלון" ולהיניק דרכו, במקום להזיז או להוריד את כל החזיה. החזיה גם תכסה מעט מעור השד שלך ותעזור להפחית את החשיפה.
  • המנעי מלבישת שמלות, משום שדרכן קשה להיניק.
  • חולצות כפתורים יכולות להיות בעייתיות אם פותחים אותן מלמעלה, משום שאז כל פלג גופך העליון (מלבד הבטן) חשוף. את יכולה לפתוח את הכפתורים מלמטה במקום, ואז השד יהיה מכוסה, אך בטנך תהיה חשופה במקום… אם תלבשי גופיה מתחת תוכלי להימנע גם מחשיפת הבטן.

 

שנינו יחד תחת מטריה אחת

בשביל לכסות גם עלייך וגם על התינוק, ולהיות מוגנת לחלוטין בלי חשש לחשיפת חלק מאברי גופך, את יכולה להיעזר בשכמיה (פונצ'ו) בעלת מפתח צואר רחב, אותה תוכלי ללבוש מעלייך ומעל התינוק ביחד. כדי לחבר את התינוק אל השד, הכניסי לרגע את ראשך וודאי שהוא מחובר היטב. לאחר מכן תוכלי להוציא את ראשך ולהמשיך בשיחה, שתיית הקפה, או כל מה שעשית לפני כן. מכיוון ששכמיות הן פריט אופנתי מאוד בימינו, תוכלי למצוא שכמיה כזו כמעט בכל חנות בגדים או בית אופנה.

 

כיסוי התינוק בלבד

בחנויות למוצרי תינוקות תוכלי למצוא סינר הנקה, המתחבר לצוארך ומכסה על שדייך ועל תינוקך בזמן ההנקה. אם אין לך סינר הנקה, את יכולה להשתמש בחיתול טטרה או פלנל, או בשמיכה דקה, אותה מניחים מהכתף שלך ועד לתינוק עצמו בשביל לכסות את התינוק ואת השד.

 

ומה עם הכריות??

אם את זקוקה לכרית בשביל להיניק את התינוק בנוחות, את יכולה לקחת איתך אחת שתשהה דרך קבע בבגאז' של המכונית או בסל של העגלה. אם הכרית תופסת מקום רב, תוכלי להשתמש בכרית מתנפחת עליה תניחי חיתול בד לריפוד, ובסיום ההנקה תוכלי להוציא ממנה את האוויר. את יכולה גם להשתמש בשמיכה של התינוק ולקפל אותה מספר פעמים, ואז לתחוב מתחת לתינוק או למרפק שלך להגבהה.

 

ומה אם התינוק שלי גדול וסקרן ורוצה לראות עולם?

אם את חוששת שתינוקך יתחיל לסובב את מבטו, לחייך לעוברים ושבים, ולחשוף את השד שלך שוב ושוב, את יכולה לעשות מספר דברים: קודם כל את יכולה לנסות להשתמש בשכמייה עליה המלצתי קודם לכן, מה שיכסה את התינוק ויעזור לו להתרכז קצת יותר בהנקה. את יכולה גם לנסות ולחפש פינה שקטה ומרוחקת מעט מכל ההמולה. אם את יושבת בבית קפה או מסעדה, נסי לסובב את גבך אל רוב הסועדים. כך גם אם התינוק יחליט להתנתק מהשד, הוא יהיה חשוף בעיקר אל מול הקיר, או אל מול מי שיושב איתך בשולחן והגיע איתך אל אותו בית הקפה.

 

אם את נמצאת במרכז קניות, תוכלי להכנס לחנות הלבשה ולחפש את חדרי המדידה. קחי איתך חולצה או שתיים בדרך, כדי להצדיק את השימוש בחדר אם את חוששת כי תהיה עם זה בעיה. בד"כ בבתי כולבו גדולים לא ממש שמים לב מי נכנס. זכרי כי בחלק מהחנויות יש חדרי הנקה או האכלה לתינוקות, המוצעים לשימוש האמהות. בחנות איקאה יש חדר יפה וגדול להנקה, החלפת חיתולים, ומנוחה.

 

בד"כ רשתות הציוד לתינוקות מציעות חדר הנקה או פינה בה תוכלי לשבת ולהיניק את תינוקך. צריך רק לבקש! אל תתביישי, אנשים אוהבים אמהות ותינוקות ושמחים לעזור ולתת כסא או אפילו חדר צדדי למשך זמן ההנקה. פשוט אמרי בביטחון, כי תינוקך רעב ואת מחפשת פינה להניק אותו. רוב הסיכויים שמייד ימצאו לך מקום הולם.

  

ומה אם אני פשוט לא מסוגלת בשום אופן?

אם ניסית והתאמנת ואת עדיין מרגישה שאינך יכולה להיניק מחוץ לבית ושזה גורם לך ללחץ רב, אל חשש. אמנם עדיף להיניק ישירות מהשד, אבל יש גם אפשרויות אחרות. ראשית את יכולה להקפיד ולהיניק את תינוקך מיד לפני היציאה מהבית, ולתכנן את היציאה כך שעד ההנקה הבאה הסיבוב יסתיים. את יכולה גם לשאוב מבעוד מועד ולקחת איתך החוצה בקבוק חלב שאוב בתוך צידנית קטנה עם קרחומים, וגם תרמוס קטן עם מים חמים כדי לחמם את החלב.

אם את יושבת במסעדה או בית קפה, את תמיד יכולה לבקש מים רותחים בספל בשביל לחמם את החלב. אם אינך יכולה או אינך מעוניינת לשאוב, אבל גם לא משתמשת בתמ"ל על בסיס קבוע, תוכלי לקחת איתך בתיק דוגמיות תמ"ל קטנות במקום לפתוח פחית שלמה אותה תצטרכי להשליך לאחר מכן לפח. כיום מייצרות חברות התמ"ל אריזות חד פעמיות (לדוגמה, מטרנה טו-גו) וכל מה שצריך לעשות זה לשפוך את תכולת האריזה לבקבוק, להוסיף מים, וחסל.

לשאלות בנושא, הצטרפי עכשיו לפורום הנקה - להעניק באהבה עם צוות מומחים רב מקצועי של פורטל דולה למשפחה

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה