קורס הכנה ללידה וחשיבותו

קורס טוב של הכנה ללידה משפיע ביותר על אופי חוויית הלידה
|
הדפס
|
שמור

קורס הכנה ללידה משחק תפקיד מאוד חשוב בהכנת שני בני הזוג ללידה, להורות ולהנקה. הריון, לידה והמעבר להורות, משנים את החיים מן הקצה אל הקצה. הלידה, אותו רגע דרמטי של מעבר לחיים חדשים הוא חוויה שאין שנייה לה בחיים. קורס טוב של הכנה ללידה וליווי צמוד ומקצועי על-ידי דולה, בשליש השלישי של ההריון, במהלך הלידה וגם אחריה, הם שני המרכיבים המשפיעים ביותר על אופי חוויית הלידה ברגע האמת וגם בהמשך. 

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

זוגות רבים בארץ ובעולם משתתפים בקורסים להכנה ללידה. עם זאת ישנן עדיין נשים אשר אינן מפנימות את חשיבות הקורס. בארץ אין מספיק מודעות לכך שיש סוגים שונים של קורסי הכנה ללידה, שניתן לבחור ביניהם, וחשוב למצוא קורס המתאים לצרכים האישיים של היולדת ושל בן זוגה.

 

מדוע כדאי להשתתף בקורס הכנה ללידה?
מחקרים רבים מצביעים על כך שיולדות שסיימו קורס הכנה ללידה מקיף ואיכותי מדווחות על פחות כאבים בלידה, משתמשות בפחות משככי כאבים וחוות את הלידה כאירוע חיובי, להבדיל מיולדות שלא עברו קורס כזה. ברוב הקורסים לומדים את כל מה שקורה ליולדת ולעובר במהלך הלידה הן מבחינה רגשית והן מבחינה פיזיולוגית ואנטומית. בחלק מהקורסים לומדים גם כיצד לעבור את הלידה כחוויה חיובית, כיצד לשמור על גופך לכל אורך הלידה (ולמנוע נזקים), כיצד לקדם את הלידה וכיצד להרגיש כמה שיותר נוח בלידה. בקורס מקיף ילמד בן הזוג כיצד לסייע לך בלידה באמצעים כמו נשימות, הרפיה ועיסויים.

 

מה סוגי הקורסים הקיימים?
זוגות רבים אינם מודעים לכך שיש הבדל בין הקורסים. יש מכנה משותף בין כל הקורסים, מידע על שלבי הלידה, מידע על נהלי בתי החולים, תמיכה רגשית מהקבוצה והמדריכה וטכניקות להתמודדות עם כל שלבי הלידה. יש הבדל מהותי בפילוסופיה של הקורסים השונים, וכדאי לברר מראש מה מתאים לך ולבן זוג.

יש קורסים המתמקדים בעיקר בכל הנהלים והפרוצדורות בבית החולים. ישנם קורסים בגישה הוליסטית וטבעית, המקיפים מידע על כל סוגי הלידות, מלידה פיזיולוגית ועד ללידה ה"רגילה" עם משככי כאבים. בקורסים בגישה הוליסטית ילמדו בני הזוג כיצד להתמודד באופן טבעי עם הצירים וכיצד לקדם את הלידה בדרך הטובה והמתאימה ביותר ע"י שימוש בתנועתיות, שינוי תנוחות, נשימות, הרפיה, שיאצו ועוד אלמנטים מן הרפואה המשלימה. כמו כן לומדים בו על הפיזיולוגיה והאנטומיה של הלידה, שלבי הלידה וגם על הלידה הקונבנציונאלית עם משככי כאבים, סוגים שונים של התערבות רפואית ועוד. קורס עם אוריינטציה טבעית מקנה מידע רב בכל הקשור ללידה וגם כלים רבים שישמשו עם תחילת הצירים ועד ליציאת התינוק, וגם לכל אורך ההנקה ובתחילת דרככם כהורים. בקורסים האלה לרוב תשולב הדרכת הנקה, נושא מומלץ מאוד שיהווה חלק בלתי נפרד מההכנה לקראת הלידה לכל מי שמעוניינת להניק את תינוקה.

 

מסגרת פרטית או בבית החולים?
ישנם קורסים במסגרות פרטיות שמועברים בקבוצות או באופן פרטני. קיימים גם קורסי "מרתון" המרוכזים לרוב בסוף שבוע אחד או בשני ימי שישי.

גם בתי החולים, קופות החולים ותחנות "טיפת חלב" (התחנה לבריאות האם והילד) מציעים קורסים ברמה זו או אחרת.

בדרך כלל, הקורסים במסגרות הפרטיות יסודיים יותר ומקנים כלים אמיתיים אותם מומלץ לתרגל בבית עד יום הלידה כדי שיהפכו לטבע שני של היולדת ושל בן זוגה.

בקורסים של בתי החולים, טיפת חלב וקופת חולים מתמקדים בדרך כלל יותר בתסריט לידה "שגרתי" שמותאם לנהלי בית החולים ושמים דגש עיקרי על נושאים כמו שימוש במשככי כאבים והתערבויות רפואיות, ושמים פחות דגש על תרגול של נשימות וכלים אחרים מן הרפואה המשלימה, שיעזרו ליולדת בהתמודדות עם כאבי הצירים ובקידום הלידה. רוב הקורסים במסגרת מוסדות אלה אינם משלבים הדרכת הנקה. כלים כאלה חשובים מאוד גם אם היולדת תבחר לקבל משככי כאבים משלב מסוים של הלידה. חשוב להבהיר שגם יולדת שבוחרת בתסריט היותר שגרתי, לידה עם אפידורל וכו', תפיק את מירב המידע והתועלת מקורס בגישה הוליסטית במסגרת פרטית, מכיוון שקורס זה מקנה לה את כל הכלים ומאפשר לה לקבל את ההחלטה בזמן אמת בחדר הלידה, גם אם היא נתקלת פתאום בתסריט לידה שונה מזה שדמיינה מראש.

גם אם את עוד לא החלטת על תוכנית לידה סופית וגם אם אינך בטוחה אם תרצי לקבל משככי כאבים בלידה או לא, מומלץ להשתתף בקורס הכנה ללידה, שיקנה לך ולבן זוגך כלים פרקטיים וטבעיים להתמודדות עם הצירים ולקידום הלידה. נשים רבות מפתיעות את עצמן בלידה ומגלות שהן מסוגלות להתמודד עם הצירים ללא משככים כימיים ובעזרת טיפולים מן הרפואה המשלימה, שבן זוגה למד בקורס.

 

כיצד נבחר קורס הכנה שיתאים לצרכים שלנו?

 

כדאי לקחת בחשבון גורמים כמו:

 

המדריכה
מי המדריכה? מה הכשרתה? האם היא פתוחה לכל סוגי השאלות? האם היא מלמדת ומקבלת את כל סוגי הלידה? האם היא מדריכה גם הנקה או מביאה יועצת הנקה אשר תעביר לכם את חשיבות ההנקה וכיצד להתחיל את ההנקה ברגל ימין? האם היא מנוסה? האם יש לה ניסיון רב בחדר הלידה? האם היא כבר אמא ועברה את החוויה באופן אישי? יש לציין כי דולה מנוסה שמלמדת קורסי הכנה ללידה יש לה ניסיון רב וחשוב מחדרי הלידה וכתוצאה מכך קל לה מאוד להעביר לכם את מה שבאמת קורה בחדרי הלידה בארץ.

 

כמות המשתתפים בקורס
משתתפים מעטים או משתתפים רבים? עם משתתפים מעטים יותר תוכלו לשאול יותר שאלות והיחס יותר אישי ותומך. בקבוצה גדולה של 12 זוגות ומעלה תוכלו לשמוע יותר שאלות של משתתפים נוספים, אבל קשה לקבל יחס אישי מהמדריכה ולא תמיד תספיקו להשמיע את דעתכם או לקבל מענה על שאלות שרציתם לשאול בפני הקבוצה.

 

פרטני או קבוצתי
קורס פרטני בדרך כלל קצר יותר וכמובן אישי ואינטימי יותר. ניתן להתאים אותו לבקשות ספציפיות של בני הזוג. לקורס הקבוצתי יתרונות רבים כמו דינאמיקה קבוצתית, היכרות עם עוד זוגות שנמצאים בשלב דומה של ההריון, שאלות שנשאלות ע"י משתתפים אחרים בקורס שלא הייתם חושבים לשאול בעצמכם ועוד.

 

מיקום הקורס
האם נוח לכם להגיע לשם אחרי יום עבודה או בשעות של פקקים ולחץ בכבישים? יש חניה? האם האולם או החדר שבו מתקיים הקורס נעים, מאוורר עם אווירה נעימה? האם יש שירותים נקיים שהם מאוד חיוניים בשלב זה של ההריון. לפעמים שווה לנסוע רחוק על-מנת להגיע לקורס איכותי של מדריכה מומלצת.

 

שעות הקורס
זוגות רבים מגיעים לקורס הקבוצתי לאחר יום עבודה ארוך ומייגע, כשהם כבר עייפים מדי כדי לקלוט את כל החומר שהמדריכה מעבירה. ישנם גם קורסים מרוכזים בסופי שבוע המכונים "מרתון הכנה ללידה". תבדקו מה הכי מתאים לכם.

 

מספר המפגשים
קורס עם מפגשים רבים לאו דווקא מעיד על קורס איכותי. חמישה עד שישה מפגשים קבוצתיים בהחלט מספיקים אם המדריכה מנצלת את הזמן בצורה נבונה ומרכיבה קורס הכולל את כל הנושאים החשובים. חשוב שתשתתפו בכל המפגשים על מנת לקבל תמונה שלמה ולא לפספס לקחים חשובים. אם לדוגמא פספסתם את שיעור הנשימות, ההרפיה והעיסויים כדאי מאוד לבקש מהמדריכה אפשרות להשלים את אותו שיעור בקבוצה הבאה שלה.  שני מפגשים במסגרת פרטנית, אחד-על-אחד, עם תומכת לידה שגם מדריכה קורסים, מספקים את כל המידע והכלים החיוניים לכם כהורים לעתיד. שימו לב שמפגש סיור בחדר לידה, שלפעמים מהווה חלק מקורס הכנה ללידה של בית החולים, למעשה גוזל זמן מנושאים אחרים חשובים וסיור ניתן לבצע חינם, ללא ליווי מדריכת הקורס.

 

תאריך תחילת הקורס
מומלץ להתחיל קורס בן חמישה מפגשים בין שבוע 25 לשבוע 34 לכל המאוחר. מדריכה מקצועית לא תסכים לרשום אתכם לקורס שסביר שלא תספיקו להשלים לפני הלידה, אך שימו לב לנושא ותוודאו שלא תירשמו לקורס שנגמר קרוב מדי לתאריך המשוער. קורס מרוכז בן שני מפגשים אפשר להתחיל גם בשבוע 35.

 

תאריך סיום הקורס
האם הקורס מסתיים קרוב מדי לתאריך המשוער שלך? כדאי לנסות לסיים את הקורס לא יאוחר משבוע 37-38 להריון למרות שרוב היולדות בלידה ראשונה יולדות אחרי התאריך המשוער.

 

הגישה של הקורס
הגישה של הקורס ו"ארגז הכלים" שהוא מקנה לכם – חשוב ללמוד נושאים כמו נשימות, הרפיה, סוגים שונים של עיסוי, תנועתיות, תנוחות, כיצד ללחוץ נכון, הנקה, הורות וגם קצת על זוגיות. חשוב שבקורס יאפשרו לכם לתרגל את הנלמד, כי תיאוריה זה פשוט לא מספיק. קורס בגישה הוליסטית לרוב מקיף את כל הנושאים שחשוב ללמוד לקראת הלידה, ההנקה וההורות. הגישה ההוליסטית מעודדת לימוד שלם של הנושא, כולל את הצד הטבעי של הלידה הפיזיולוגית וגם את הצד הרפואי וההתערבותי של הלידה, על-מנת להקנות כלים אמיתיים לזוג ולאפשר להם לקבל החלטות מבוססות על ידע בזמן אמת במהלך הלידה.

 

קורס הכנה עם דולה - תומכת לידה
כדאי ללמוד הכנה ללידה אצל דולה – תומכת לידה. גם זוגות שאינם מתכננים ללדת עם דולה יוכלו להפיק את מרב התועלת מקורס המודרך על ידי דולה מנוסה, ולקבל ממנה "ארגז כלים" מלא בעצות פרקטיות כיצד בן הזוג יוכל לשמש לך כ"תחליף דולה" במהלך הלידה. חלק מהדולות השתתפו בעשרות או מאות לידות וכך צברו ניסיון רב ותרחישים שונים מלידות מכל הסוגים.

 

לידה חוזרת
יש קורסי רענון שמותאמים במיוחד לזוגות שכבר עברו לפחות לידה אחת והשתתפו בקורס הכנה ללידה מקיף לקראת הלידה הראשונה. זוגות שלא השתתפו בקורס הכנה ללידה בהריון הראשון יכולים להצטרף לקורס הכנה ללידה רגיל, על מנת לרכוש את כל הכלים האפשריים לקראת הלידה החוזרת.

 

המלצות והתאמת הקורס לצרכים שלכם
שוחחו עם המדריכה וקבלו ממנה את מלוא המידע אודות הקורס. הקשיבו גם להמלצות של חברים ושל משתתפים בפורומים השונים באינטרנט העוסקים בנושא הריון ולידה, אך זכרו, שרק אתם יודעים מה מתאים לכם ולצרכיכם, ולכן חשוב לוודא, שהקורס יענה על כל הדרישות שלכם, ויקנה לכם ידע בכל הקשור לסוף ההריון הלידה, להנקה ולהורות.

 

לקורס הכנה ללידה אונליין של פורטל דולה ב-32 פרקים קצרים, עניינים ומקיפים.


יש לך שאלות בנושא זה או בנושאים אחרים שקשורים להריון ולידה? היכנסי עכשיו לפורום הריון ולידה - הריוניות ומומחים מדברים והתייעצי עם צוות המומחים הרב-מקצועי שלנו ועם עשרות אלפי נשים בהריון ואחרי לידה.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. הדס 31/07/2015, 01:22:08

באיזו שנה נכתבה הכתבה ?

+ השב