חרדה בהריון עלולה לגרום לאסתמה אצל הילד

מחקר על מיעוטים בארה"ב מחזק את ההשערה על קשר ישיר
|
הדפס
|
שמור

תינוקות לאמהות שחוו לחץ נפשי, דיכאון או חרדה במהלך ההריון נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח אסתמה. כך עולה ממחקר שפורסם בגיליון יולי 2011 של המגזין הרפואי Annals of Allergy, Asthma & Immunology השיך לקולג' האמריקני לאלרגיה, אסתמה ואימונולוגיה.

צילום: מאיה אהרוני

 "כ-70 אחוזים מאהמהות שאמרו כי חוו רמות גבוהות של חרדה או דיכאון במהלך ההריון, דיווחו על כך שתינוקם התקשה לנשום לפני גיל 5", אומרת ד"ר מרילין רייז, המחברת העיקרית של המחקר. "ההבנה כיצד דיכאון של האם משפיע על בריאות מערכת הנשימה של התינוק חשובה לפיתוח דרכי התערבות יעילות".

 

המחקר שנערך בקרב מיעוטים בארה"ב, כלל 279 נשים ממוצא אמריקני-אפריקני או היספאני, והבדיקות נערכו לפני ההריון, במהלכו ואחריו. תוצאות המחקר מצטרפות לשורה ארוכה של מחקרים המצביעים על כך שיש קשר בין הבריאות הנפשית של האם במהלך ההריון לבין רמת הבריאות של הילד שייוולד בעקבותיו. מחקרים דומים נערכו קודם לכן על מיגוון האוכלוסיה של ארה"ב והניבו תוצאות דומות. מחקר זה הוא הראשון שנעשה על אוכלוסיית מיעוטים בארה"ב והוכיח על קשר ישיר בין הלחץ הנפשי של האשה בהריון לבין בעיות נשימה של התינוק.

 

"התסמינים של אסתמה בילדות יכולים להיות מנדנוד, שיעולים מתמשכים במשך ימים ושבועות ועד מקרי חירום של הפסקת נשימה", אומרת ד"ר רחל מילר, מומחית לאלרגיה, ומחברת בכירה של המחקר. "עם טיפול נכון התינוק שלך יוכל לישון כל הלילה, לנשום בחופשיות, ולא יחמיץ למחרת את מעונות היום או הגן".

תסמינים של אסתמה כוללים שיעול, בעיקר בלילה, צפצופים בנשיפה, היצרות בסמפונות, קשיי נשימה, נשימה מהירה, התקררויות תכופות ומתמשכות. אם את חושבת שלילד שלך יש אסתמה, בדקי אצל רופא הילדים או אצל מומחה לאלרגיה.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה