הנקה מלאה, יועצות הנקה ומה שביניהן

מושגים בסיסיים ומתקדמים הקשורים להנקה
|
הדפס
|
שמור

הרבה נשים מניקות נעזרות בשלב זה או אחר של תקופת ההנקה, ביועצת הנקה מוסמכת IBCLC, ביועצת הנקה של משרד הבריאות או במדריכת הנקה. על מנת להבין את ההבדל בין העוסקות בתחום הסיוע לאמהות מניקות, נדייק קודם כל את המושגים.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

יועצת הנקה מוסמכת IBCLC 

יועצת הנקה מוסמכת IBCLC (International Board Certfified Lactation Consultant) הינה יועצת הנקה בעלת הסמכה בינלאומית, שנחשבת לגולד סטנדרט בתחום. ארגון ה-IBLCE אחראי על הסמכה זו. על מנת לגשת למבחן ההסמכה יש לסיים קורס של לפחות 90 שעות עיוניות בתחום ההנקה (תוך 5 שנים הקודמות למבחן ההסמכה), 14 קורסים ברמה אקדמית בנושאים השונים לאלו שאינן בעלות השכלה בתחומי בריאות הציבור, וכן בין 300 ל-1000 שעות התנסות קלינית (תלוי במסלול) שגם אותם יש לסיים תוך 5 שנים הקודמות למבחן ההסמכה. יועצת הנקה מוסמכת IBCLC חייבת לחדש את ההסמכה כל 5 שנים. יועצות הנקה IBCLC כפופות לקוד האתי של ILCA ופועלות בהתאם לקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל של ארגון הבריאות העולמי.

 

יועצת הנקה של משרד הבריאות
אחות מוסמכת בעלת השכלה אקדמית, שסיימה בהצלחה קורס על בסיסי ליועצות הנקה הכולל 150 שעות עיוניות ו-200 שעות התנסות קלינית (התנסות קלינית בדרך כלל כוללת את המקרים של הנקת ילודים בבית החולים).

 

מדריכת הנקה
אשה אשר שסיימה בהצלחה קורס רלוונטי. אורך הקורס תלוי במקום הלימוד. למשל, קורס של "חלב אם" אורך 130 שעות עיונית ועוד 70 שעות של התנסות קלינית.

 

הגדרות ומושגים

עכשיו כשהבהרנו את ההבדלים בין העוסקות בתחום ייעוץ והדרכת הנקה, נעבור להגדרות חשובות שיהיו חלק מהתשאול אם תלכו לייעוץ הנקה או תיכנסו לפורום הנקה – להעניק באהבה של פורטל דולה למשפחה, ששם ניתן להתייעץ עם לא פחות משש יועצות הנקה מוסמכות IBCLC.

 

מהי ההגדרה הקלינית של "הנקה מלאה"
הנקה מלאה, זאת הנקה מלאה כשמה היא, ללא תמ"ל, ללא בקבוקים של חלב אם שאוב, למעט תוספת ויטמינים או תרופות. הנקה בלעדית ישירות מהשד זאת ההנקה המלאה.

 

האם ההגדרה "הנקה מלאה" כוללת גם שילוב של מוצקים?
התשובה לשאלה הזו מאוד פשוטה – לא. ברגע שהתינוק ניזון גם ממוצקים, ההגדרה היא תינוק שניזון ממוצקים ומהנקה, ללא תוספת תמ"ל בכלל. זאת כבר הנקה שאיננה מלאה.

 

האם ההגדרה "הנקה מלאה" מתאימה כאשר התינוק קיבל בקבוקי תמ"ל בביה"ח או מדי פעם מהוריו, וכל השאר יונק?
לא.

 

מדוע ההגדרה "הנקה מלאה" חשובה?
כשאת באה ליועצת הנקה, חשוב שהיא תדע בדיוק ממה תינוקך ניזון. זה נכון גם בפגישה אישית עם יועצת הנקה וגם כשפונים עם שאלות לפורום הנקה של הפורטל. התשובות של היועצות הן על סמך המידע שאת כאמא מספקת על תינוקך.

 

מה המשמעות של הגדרות אלה אם אני מתייעצת בקשר להגברת ייצור החלב?
אם את לדוגמא שואלת לגבי הגברת ייצור החלב, התשובה שתינתן לך תהיה שונה אם מדובר בתינוק שיונק בלבד, ללא כל תוספת, לבין תינוק בן שבועיים שיונק ומקבל קבקבוק לפני השינה, או תינוק בן 8 חודשים שאוכל כבר מוצקים. אם יש צורך לתסף אז זה כן משנה אם התינוק קיבל כמה בקבוקי תמ"ל בבית החולים או שהוא לא טעם תמ"ל מעולם.

 

האם יש משמעות גם כשמדובר בחלב אם שניתן בבקבוק?
תינוק יונק שמקבל בקבוק שאוב למשל לפני השינה, ייתכן והתנהגותו בהנקה תהיה מושפעת מכך, וחשוב ליועצות הנקה לדעת על הבקבוק הזה, על מנת שתוכלנה לעזור. מאותה סיבה חשוב גם לעדכן אם התינוק לוקח מוצץ.
מבחינת עדיפות, חלב שאוב זאת האופציה הבאה אחרי הנקה ישירה. יחד עם זאת, יש לזכור שתינוק שיונק ישירות מהשד, מעביר לאמו מידע על הפתוגנים שהוא פוגש, והיא מייצרת נוגדנים ספציפיים עבורו. היניקה מהשד תורמת להתפתחות נכונה של הפה והלסת, ושומרת על ייצור החלב. חשוב לציין שקשה יותר לשמור על אספקת חלב מלאה עם שאיבות בלעדיות, למרות שהדבר אפשרי.

 

מידע מלא על תמונת ההנקה שלך ושל תינוקך יעזרו ליועצת ההנקה שלך לקבל תמונה מלאה של המצב. התמונה המלאה חיונית על מנת לעזור לך בדרך המיטבית, ולאפשר לך ולתינוקך ליהנות מההנקה לאורך זמן.

 

מה המחיר הממוצע של יעוץ אישי של יועצת הנקה מוסמכת IBCLC ומה כולל הייעוץ?

המחיר משתנה ונע לרוב בין 300-700 שקלים. היעוץ כולל בדרך כלל פגישה בביתה של האם או בקליניקה של היועצת. בפגישה היועצת עושה תשאול מקיף, צופה בהנקה, עובדת עם האמא על מיומנות ההצמדה הנכונה, בונה בשיתוף עם האמא תוכנית לשיפור המצב הקיים (לדוגמה, תכנית להגברת החלב, חזרה מבקבוק להנקה, תכנית לחזרה לעבודה והמשך ההנקה וכו'), לרוב המחיר כולל מעקב טלפוני/ווטסאפ. יועצות נוהגות לדבר ביוזמתן עם היולדת יום-יומיים לאחר הפגישה. המשך המעקב באחריות היולדת.

 

לשאלות בנושא, הצטרפי עכשיו לפורום הנקה - להעניק באהבה עם צוות מומחים רב מקצועי של פורטל דולה למשפחה

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה