הנקה - מה יאכל התינוק כשאמא בעבודה

פורמולה או חלב אם? המלצות של מומחה להנקה
|
הדפס
|
שמור

זה לא מידע על כל היתרונות והחסרונות של עבודה מחוץ לבית ועל הנקה. זהו מידע על הדרך שבה ניתן להאכיל את תינוקך כאשר אינך נמצאת איתו. הוא מיועד במיוחד לאמהות החוזרות לעבודה בשכר כשהתינוק בן 6 חודשים לערך. כדאי שאמהות חדשות יישארו עם תינוקותיהם עד כמה שאפשר ולנצל את הזכויות להארכת חופשת הלידה. בקנדה האמהות זכאיות לחפשה בת 52 שבועות. אם אינך זכאית לחופשת לידה של שנה, הישתדלי להישאר עם התינוק לפחות שישה חודשים, ועדיף שבעה (בשל הקלות של המשך ההנקה כשאת אינך קרובה לתינוק). התינוק שלך לעולם לא יחזור להיות בגיל הזה.

צילום: מאיה אהרוני

כמה אמונות והאמת שמאחוריהן:

 

תינוקות חייבים ללמוד לשתות מבקבוק כך שניתן להאכיל אותם כשהאם איננה בבית. 
לא נכון. יש תינוקות בהנקה מלאה (ללא תוספות) שלא יקחו בקבוק בגיל חודשיים ושלושה. רובם, שמעולם לא שתו מבקבוק, ואפילו חלק שכן שתו מבקבוק בשבועות הראשונים לחייהם לא ישתו מבקבוק עד לגיל 4 או אפילו 5 חודשים. זו איננה טרגדיה. וגם אין סיבה לתת בקבוק מוקדם כדי שהתינוק ידע איך שותים ממנו.

 

אם התינוק שלך מסרב לשתות מבקבוק, אל תנסי להכריח אותו. גם את וגם הוא עלולים להיות מאוד מתוסכלים ואין שום צורך לפתוח את המערכה הזו. אם התינוק כבר בן שישה חודשים, ואת כבר חזרת לעבודה, התינוק פשוט אינו צריך עוד את הבקבוק. אפשר להאכיל אותו בנוזלים או מוצקים בכפית, ובגיל זה הוא גם יכול לאכול הרבה ולא לרעוב עד שאמא חוזרת. נוסף על כך, הוא כבר יכול להתחיל ללמוד לשתות מכוס אפילו אם הוא רק בן 5 או 6 חודשים. הכוס יכולה להיות פתוחה ולא חייבת להיות עם פתח לקשית.

 

התחילו עם מים, מכיוון שהתינוק עלול לשפוך כמויות רבות של נוזלים במהלך ההתנסויות הראשוניות (מים מותר רק מגיל 6 חודשים). עם זאת, אם הוא לא הצליח להשתלט על אחיזת כוס עד ליום שבו את צריכה להיפרד ממנו, אל תדאגי. הוא יכול לקבל נוזלים בכף או כפית או שאפשר לערבב את המזון המוצק עם עוד נוזלים (חלב מעובד, מיץ, מים). ברור, שאם התינוק אינו אוכל די הצורך ממיגוון מזמנות בגיל 6 חודשים, והוא מעדיף להמתין לאמו שתחזור, אין בעיה. תינוקות רבים ישנים 12 שעות בלילה בלי שתייה בכלל. 

 

אבל לא יזיק להרגיל את התינוק לשתות מבקבוק...
לא בהכרח. יש תינוקות שיסתדרו הייטב עם בקבוק ובלעדיו. בקבוק לעתים רחוקות, כאשר ההנקה הולכת הייטב, לא יזיק. אבל אם התינוק מקבל כמה בקבוקים ביום על בסיס יומי, ובנוסף כמות החלב של האם פוחתת מכיוון שהתינוק יונק פחות, מאוד ייתכן שהתינוק יתחיל לדחות את השד גם אם הוא פחות מגיל 6 חודשים. 

 

תינוקות צריכים לשתות חלב כשאמם אינה בבית.
לא נכון. שלוש או ארבע האכלות טובות בתוך תקופה של 24 שעות בתוספת של מיגוון מוצקים יתן לילד את כל מה שהוא זקוק לו מבחינת התפריט המאוזן ולכן הוא איננו זקוק לסוג אחר של חלב, כאשר את נמצאת בעבודה. ברור, שמזונות מוצקים אפשר לערבב עם חלב רגיל, אבל זה לא הכרחי.


אם התינוק צריך לקבל חלב שאינו חלב אם, זה צריך להיות פורמולה, עד שמולאים לתינוק תשעה חודשים.

לא נכון. אם התינוק יונק כמה פעמים ביום ומקבל כמויות הגונות של מיגוון מוצקים, פורמולה איננה נחוצה וגם איננה רצויה. ברור, שתינוקות שלא קיבלו פורמולה לפני גיל 5 או 6 חודשים, מסרבים לשתות אותה בגלל הטעם הרע. אם אתם רוצים לשכנע את עצמכם כמה קצת אתם יודעים על חלב אם, שאלו את עצמכם מדוע למרות שבחלב אם ובפורמולה יש אותה כמות סוכר, חלב האם מתוק בהרבה מן הפורמולה. אם אתם רוצים לתת לתינוק סוג אחר של חלב, חלב הומוגני מפוסטר הוא בהחלט קביל בגיל 12 חודשים, כל עוד זה איננו המזון היחיד של התינוק. למעשה, אם התינוק מקבל כמויות טובות של מיגוון מזונות, ויונק 3-4 פעמים ביום, והוא גדל היטב, חלב 3% הוא מצויין (מגיל שנה), אם כי הוא אינו נחוץ.

 

תינוקות צריכים לשתות חלב כדי לקבל סידן.
לא נכון. אם את חוששת שהתינוק אינו מקבל את הסידן בכמות הנחוצה לו, תני לו לאכול יוגורט או גבינה. אין צורך לשתות את הסידן. אגב, אם התינוק יונק, חלב האם מכיל סידן.

 

פורומולה מתקדמת (לגיל 6 חודשים ומעלה) מותאם לכל הצרכים של תינוקות בין 6 ל-12 חודש.
לא נכון. הפורמולה לא נחוצה והוא מותאמת בעיקר להגדלת הרווחים של החברות היצרניות. הן חלק מאסטרטגיה שיווקית המנסה לעקוף הגבלות על פרסום פורמולה לתינוקות ישירות לקהל הרחב (הנחיות שבדרך כלל מתעלמים מהן). באירופה יש היום גם פורמולה לגילאי שנה עד שלוש שנים. נראה שיש אנשים שיקנו כל דבר. עוד מעט ייצרו פורמולה לכל גיל, ויהיה מהלידה ועד למוות.

 

תינוק יונק בגיל ארבעה חודשים צריך לקבל תוסף ברזל שאינו מקבל מחלב האם.
לא נכון. תינוק שנולד סמוך למועד הלידה המשוער, וניזון רק מחלב אם, מקבל ממנו את כל הברזל הנחוץ לו. עם זאת, בגיל 6 חודשים לערך, עדיף להתחיל לתת תוסף ברזל מעבר למינון שהוא מקבל מחלב האם. המקור הטוב ביותר לברזל הוא בשר, לא פורמולה ולא דייסות.

 

הדרך הטובה ביותר לוודא שהתינוק מקבל מספיק ברזל היא לתת לו דייסות ודגני בוקר לתינוקות.
לא נכון. דגני הבוקר אכן מכילים הרבה ברזל, אבל רובו אינו נספג, וכמות זו של ברזל גורמת כנראה לעצירות אצל התינוקות. בנוסף, תינוקות יונקים, שקיחבלו רק חלב אם 5 עד 6 חודשים, בדרך כלל אינם אוהבים את דגני הבוקר. אין שום בעיה עם דגני הבוקר, אבל לדחוף אותם לתינוקות שאינם אוהבים אתם עלול להוביל להפרעות אכילה בשלב מאוחר יותר. הדרך הטובה ביותר לוודא שהתינוק מקבל את מינון הברזל הנחוץ לו היא להמשיך להניק ולהתחיל להציע מוצקים בדרך נוחה ומהנה במועד המומלץ, שהוא גיל 6 חודשים.

לשאלות בנושא, הצטרפי עכשיו לפורום הנקה - להעניק באהבה עם צוות מומחים רב מקצועי של פורטל דולה למשפחה

 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה