ויטמין D בהריון משפיע על חוזק השריר של היילוד

מחקר בבריטניה מצא קשר ישיר בין רמת הוויטמין בדם האם למאסת השריר של הילדים
|
הדפס
|
שמור

לילדים יהיו שרירים חזקים יותר אם בדם של אמהותיהם בזמן ההריון היו רמות גבוהות יותר של ויטמין D. כך עלה ממימצאי מחקר שנערך ביחידה לאפידמיולוגיה באוניברסיטת סאות'המפטון. 

רמות נמוכות של ויטמין D הן תופעה נפוצה אצל נשים צעירות בבריטניה, ולמרות שמומלץ ליטול תוסף של ויטמין D בהריון\ במקרים רבים הנשים אינן שועות להמלצה. במחקר שפורסם בגיליון ינואר של Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism נמדדה רמת הוויטמין בדמן של 678 אמהות בשלבים האחרונים של ההריון. כאשר הילדים שנולדו מהריונות אלה היו בני ארבע שנים, נמדדה המאסה של השריר בזמן של אחיזת יד. התוצאות של המדידה הראו כי ככל שרמת הוויטמין הייתה גבוהה יותר בזמן ההריון, כך האחיזה הייתה חזקה יותר. היה גם יחס ישר בין רמת הוויטמין בהריון למאסה של השריר.


החוקר הראשי, ד"ר ניקולאס הארווי, מרצה בכיר באוניברסיטה, אמר בתגובה, כי "הקשר הזה בין רמת ויטמין D בהריון לבין עוצמת השריר יהיו לו השלכות גדולות יותר על הבריאות של הילד בהמשך חייו. עוצמת השריר מגיעה לשיא בבגרת, וידוע הקשר בין בריאות טובה לבין בעיות רפואיות, כמו סוכרת, נפילות ושברים. לרמות גבוהות של הוויטמין יש סיכוי לסייע להפחית את הסיכוי למחלות הקשורות לאובדן מסת השריר עם הגיל".


678 הנשים שנטלו חלק במחקר הן חלק מקבוצה גדולה של נשים באיזור סאות'המפטון, הנמצאות במעקב בכמה מישורים רפואיים, וזהו אחד המחקרים הנרחבים ביותר בעולם.


פרופ' סיירוס קופר, פרופסור לריאומטולוגיה ומנהל מרכז המחקר של האוניברסיטה, אומר כי "במחקר זה אנו מנסנים להבין איך גורמים כמו דיאטה ואורח חיים של האם במהלך ההריון, משפיעים על גופו של היילוד ועל התפתחות העצמות. מחקר זה יסייע לנו להכין התערבויות שמטרתן לבצע אופטימיזציה של הגוף בזמן הילדות, ולאחר מכן גם בהתבגרות, וכך לשפר את המצב הבריאותי של הדורות הבאים".

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה