על הנקה והתפתחות סנסו מוטורית

כיצד ההנקה מסייעת להתפתחות הסנסו-מוטורית של התינוק?
|
הדפס
|
שמור

מחקר שפורסם במגזין ה-Science News, טען שתינוקות שינקו לפחות 4 חודשים סבלו בכ-50% פחות מעיכובים התפתחותיים מוטוריים, לעומת תינוקות שלא ינקו. בנוסף, נמצא במחקר, שתינוקות שינקו, זחלו והלכו מהר יותר לעומת התינוקות שלא ינקו. 

צילום: אפרת שיין, לוכדת רגעים קסומים

מכיוון שאין מחקרים נוספים בתחום, אשתף אתכן כיצד באה לידי ביטוי ההתפתחות הסנסו-מוטורית מזווית הראייה שלי. 

המערכות הסנסו-מוטוריות של התינוק מתפתחות בשנים הראשונות לחיים. ככל שנחשוף את התינוק לגירויים חושיים נכונים, כך נסייע למערכות החישה להתפתח כראוי.


בשנת החיים הראשונה מתפתחות מערכות הקואורדינציה של התינוק, אשר ישפיעו על התפתחותו המוטורית ובהמשך יתמכו בו לאורך חייו.


בסיס מערכות הקואורדינציה הוא ביכולת הכרת הגוף. על אף שברחם התינוק היה בתנועה מתמדת והצליח להכניס את אצבעותיו לפיו וכו'.., רק לאחר היציאה מהרחם הוא מגלה מחדש את אברי גופו ולומד להשתמש בהם.


בהנקה את משכיבה את תינוקך פעם אחת על צד ימין שלו, פעם אחרת על צד שמאל, ייתכן שאת מתנסה בתנוחות הנקה נוספות, כמו שכיבה, השכבה על הבטן שלך ועוד.. ובכך את מסייעת לתינוק להרגיש את צידי ואיברי גופו השונים. בהאכלה בתנוחות שונות אנו מסייעות לחיזוק ופיתוח נכון של שרירי הגוף ושל השרירים הצידיים, התומכים מאוחר יותר ביציבה.


אנו דואגות שהתינוק שלנו יצליח לשמור על קשר עין טוב משני צידי גופו ולא מחזקות רק צד אחד. בדרך כלל בהאכלה מבקבוק אנחנו מאכילות בתנוחה הנוחה לנו, עם היד שנוחה לנו להחזקת התינוק ולהחזקת הבקבוק ולכן, התינוק לא חווה תנוחות האכלה שונות ואת צידי גופו השונים.


וויסות חושי
כמו מערכות הקואורדינציה, גם יכולת הוויסות החושי מתפתחת בשנות החיים הראשונות, ולכן יש חשיבות רבה לגרות את החושים השונים על מנת שיתפתחו בהתאם. כשאת בוחרת להניק, את מגרה את חושי התינוק לטעמים ומרקמים שונים.
וודאי שמעת שטעם חלב האם משתנה לפי הרגלי האכילה שלך, לפי כמות המים ששתית ועוד. בהנקה התינוק מתוודע לטעמים ולמרקמים חדשים.


בנוסף, הפטמות שלנו משתנות מהנקה להנקה וגורמות לתינוק לתחושה שונה בחלל הפה - התחושה הזו עוזרת לתינוק לפתח את חוש המגע ולהיות ער לשינויים תחושתיים.


חשיבות היניקה
ההנקה מאפשרת לתינוקך להתנסות במגוון רחב של אפשרויות יניקה. ראשית בתנוחות יניקה שונות - צדדים שונים, מנחים שונים ועוד. ובנוסף, הפטמה שלך משתנה מהנקה להנקה. ההתנסות הרחבה הזו גורמת לתינוק להפעיל את כל שרירי הפה שלו, להתאים את קצב היניקה לפי מצבים שמשתנים כמו זרימת חלב, פטמה קשה או רכה ותנוחת האכלה.
הפעלת שרירי הפה תעזור לתינוקך לשלוט טוב יותר על השרירים הטבעתיים, ואף עשויה לסייע לו בהמשך בהתפתחות השפתית.

כיצד תוכלי לסייע לתינוקך בהתפתחות המוטורית בהאכלה מבקבוק:
•    הקפידי להאכיל את התינוק פעם על צידו הימני ופעם על צידו השמאלי.
•    ככל שהתינוק גדל, אפשרי לו להתנסות בתנוחות ובזוויות האכלה שונות.
•    רכשי מספר בקבוקים בעלי פטמות שונות ואפשרי לתינוקך להתנסות במגוון רחב של אפשרויות יניקה.
•    כדי לגרום לתינוק להפעיל את כל שרירי הפה, תוכלי לבצע עם האצבע שלך מעגלים סביב פיו - תנועת המעגל תגרום לשרירי הפה שלו להתכווץ והוא יתחיל לבצע תנועת יניקה- כדאי לעשות זאת לפני האכלה.


אני מאמינה שתינוק עם אמא מודעת יתפתח נכון ולכן, הכי חשוב שתהיי מאושרת - בין אם את מניקה ובין אם לא.


בכל שאלה אשמח לענות בפורום התפתחות התינוק.

 

הכותבת,  רעות ברקו ניניו, היא מאבחנת ומטפלת בשיטת ורדי, מנהלת פורום התפתחות התינוק

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה