לחץ דם בהריון מוביל לירידה ביכולת החשיבה של היילוד

ההשפעה הגדולה ביותר היא בחשיבה מתמטית אך גם ביכולות אחרות
|
הדפס
|
שמור

לחץ דם גבוה של אשה בהריון עלול להשפיע על יכולת החשיבה של התינוק עד לגיל מבוגר. כך טועני חוקרים מאוניברסיטת הלסינקי בפינלנד.

צילום: מאיה אהרוני

במאמר שיפורסם בגיליון ה-3 באוקטובר של המגזין המקוון Neurology אומר מחבר המחקר ד"ר כתרי רייקונן כי "לחץ דם גבוה ומצבים קשורים כמו רעלת הריון מסבכים כ-10 אחוזים מן ההריונות ועלולים להשפיע על הסביבה של התינוק ברחם. המחקר שלנו קובע, כי אפילו ירידה ביכולת החשיבה בגיל מבוגר עלולה לנבוע מלחץ דם גבוה של האם בזמן ההריון, כאשר רוב ההתפתחות של מבנה המוח ושל הפעולות שלו מתרחשת".


החוקרים בדקו דו"חות רפואיים של אמהות ל-398 גברים שנולדו בין השנים 1934 ל-1944. יכולת החשיבה של הגברים נבדקה בגיל 20 ולאחר מכן בגיל ממוצע של 69 שנים. נבדקו יכולת מילולית, הבנה מתמטית והבנה של זמן ומקום והיחסים בינהם.


המחקר מצא, כי גברים בגיל 69, שאמהותיהם סבלו מלחץ דם גבוה במהלך ההריון, השיגו במבחני החשיבה 4.36 נקודות פחות מגברים שאמהותיהם לא סבלו מלחץ דם גבוה בהריון. הקבוצה גם השיגה תוצאות נמוכות יותר בגיל 30 והנסיגה שלה במשך השנים הייתה גדולה יתר מזו של קבוצת הביקורת. ההבדלים היו החזקים ביותר בהבנה מתמטית.
החוקרים גם בדקו אם לידה בטרם עת השפיעה על המימצאים, ולא מצאה הבדלים. גם לא היה הבדל אם האב היה עובד פיזי או שעבד במשרד.


המחקר מומן על ידי האקדמיה הפינית, קרן המחקר האירופית, אוניבאסיטת הלסינקי, קרן הלב הבריטית, וכמה קרנות נוספות התומכות במקרים בתחום הרפואה והבריאות.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה