מנהגי עדות על הזכות לקבוע את שם התינוק

אשכנזים מול ספרדים: מי קורא על שם הסב בעודו בחיים
|
הדפס
|
שמור

כג). שקוראים ההורים שם לתינוק זה אינו אקראי כלל. האלוקים משים במחשבה ובפיהם של ההורים את השם המוכרח לנשמה ההיא, כמו שאמר הכתוב "אשר שם בשמות הארץ", והשם שהורים בוחרים נרשם למעלה בעולמות הגבוהים. לכן ההורים שמחוברים ביניהם תהיה עזרה מלמעלה לכוון את השם המתאים והמדוייק לילד.

כשתינוק חדש בא לעולם, האב והאם צריכים להחליט יחדיו על שמו של התינוק הרך (מקור: ספר שער הגלגולים הקדמה 
בקהילות ספרד נהוג שהאב קורא שם ראשון ואחר כך האם. ואילו בקהילות אשכנז המצב הפוך: האם קוראת שם לבכור ואחר כך האב. אך כיום עדיף ששני ההורים יחליטו בניהם על שם מוסכם וזה הכי טוב לתינוק מבלי השפעה של עדה מסוימת.
בקהילות ספרד נהוג גם לקרוא לתינוק הרך על שם הסבא שהוא עדין בחיים. סוג של כבוד. ואילו אצל עדות האשכנז קוראים רק על שם הסבים לאחר פטירתם.
הנוהג אצל עדות אשכנז שזכות הקריאה לבכור שייכת לאמא מנומקת בכך שהאם סבלה צער לידה, כלומר כל תהליך ההיריון שעובר על האישה. (מקור: ספר זיו השמות) .
כשנולדה תינוקת בעדות ספרד אז קריאת השם לתינוקת היא הזכות של האם, ואם זה תינוק זכר – של האב. בעדות האשכנז גם שנולד תינוק או תינוקת כילד בכור, האם היא הקובעת ובעלת ההשפעה הגדולה ביותר.
שנולדים תאומים: שנולד התינוק הראשון ונהיה חולה כדוגמת צהבת והברית של הראשון נדחתה, ואילו השני שנולד אחריו בריא, והברית בזמנה, ואם האב מעדות ספרד, יש לאב הזכות לקבוע את השם של הבן למרות שנולד שני.
כתב רבנו יוסף יוזפא בספרו "יוסף ואומץ", שאם יש מריבה בבית היולדת על קביעת שם לרך שנולד, חס ושלום זו סכנה לתינוק, ולכן טוב להתייעץ עם האם, כדי שלא תהיה מריבה. אך למעשה, הכי חשוב שקריאת שם לבן ולבת יהיו בהסכמת שני ההורים, ולא כדאי ולא מומלץ לחפש חוקים מנהגים. את הבחירה עדיף לעשות יחדיו, באהבה ובשלמות, ואם יש ויכוח ביניהם, עדיף להגיע לפשרה כמו לקחת אות ראשונה משם האם, אות ראשונה משם האב, ואז למצוא שם שיהיה מוסכם על שניהם. עוד אפשרות היא להתייעץ עם מישהו המבין בשמות, או עם רב גדול המבין היטב בשמות.
שיהיה בהצלחה והרבה מזל טוב.

 

הכותב, תמיר בן אשר, הוא נומרולוג מערבי וקבלי.

כשנולדה תינוקת בעדות ספרד אז קריאת השם לתינוקת היא הזכות של האם, ואם זה תינוק זכר – של האב. בעדות האשכנז גם שנולד תינוק או תינוקת כילד בכור, האם היא הקובעת ובעלת ההשפעה הגדולה ביותר

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. מישהו 08/02/2016, 09:19:02

יש גם על עדות שונות?

+ השב