גילוי מוקדם של ליקויי ראייה בקרב תינוקות עשוי להציל התפתחות הראייה

פזילה, עין עצלה, קוצר ראיה או קטרקט: גילוי מוקדם עשוי להציל
|
הדפס
|
שמור

 

ראייה דו עינית, היוצרת תמונה תלת ממדית, מתפתחת בגיל צעיר. יש חשיבות רבה לאיתור ולטיפול ליקויי ראייה בקרב תינוקות ולכן חשוב שתינוקות על גיל שנתיים יעברו בדיקה מקיפה אצל רופא עיניים מומחה לילדים.

 

ישנם ליקויים שככל שמתחילים לטפל בהם מוקדם יותר ניתן להגיע לתוצאות טובות יותר. חשוב להיוועץ עם מומחה מוקדם ככל האפשר.

צילום: אוקטביו לופז

יש כמה ליקויים נפוצים יחסית:


  • פזילה/עין עצלה – פזילה היא לעיתים סימפטום לעין עצלה אבל לא תמיד. ישנם מקרים שיש פזילה ואין עין עצלה ולהיפך. על מנת להגדיל את האפקטיביות של הטיפול מומלץ לטפל לפני גיל 4. במקרים של פזילה או עין עצלה ניתן לטפל באמצעות משקפיים מתאימים, רטייה המולבשת על העין החזקה, טיפות אטרופין ואפילו עדשות מגע. כשעדשות הראייה עבות מדי כתוצאה מליקוי ראייה חמור, וכשיש הפרשים גדולים מדי בין עין לעין או כשהתינוק לא מוכן בשום אופן להרכיב משקפיים ממליצים על עדשות מגע.
  • קוצר/רוחק ראייה גבוה – מומלץ לטפל כבר בחודשים הראשונים, באמצעות התאמת משקפי ראייה מיוחדים לתינוקות. רוחק ראיה שלא טופל בזמן עשוי לגרום בעתיד לעין עצלה. ככל שהתינוק גדל, קשה יותר לשכנעו להרכיב משקפיים. חשוב מאוד שהילד ירכיב משקפיים רוב שעות היום ולכן עדיף להרגילו למשקפיים מוקדם ככל האפשר. 
  • קטרקט – מומלץ לטפל מייד עם גילויו גם בגיל של ימים ספורים. באמצעות ניתוח מסירים את עדשת העין העכורה של התינוק. ניתוח מיידי זה עשוי להציל את ראייתו של התינוק ולאפשר התפתחות תקינה של עיניו. ניתן לזהות קטרקט בעזרת בדיקה פשוטה למדי של רופא עיניים או אופטומטריסט מוסמך.

 

 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה