מחקר: לא לאמץ כלב לילד לפני גיל בי"ס

מחקר: רועה גרמני ודוברמן אחראים לרוב הנשיכות של ילדים קטנים
|
הדפס
|
שמור

 מחקר על כלבים שנשכו ילדים, שפורסם במגזין לרפואת ילדים בארה"ב, ממליץ להורים לעכב הבאת כלב למשפחה עד שהילדים מגיעים לגיל בית ספר.

צילום: וירג'יניה מול

 

"כל כלב עלול לתקוף", אומרים החוקרים, בראשות ד"ר יוהאנס שאלאמון, ממחלקת ניתוחי ילדים במרכז הרפואי האוניברסיטאי בעיר גארץ שבאוסטריה. הצוות של ד"ר שאלאמון בדק 341 מקרים של ילדים שננשכו והגיעו לטיפול בבית חולים בין השנים 1994 ל-2003. המידע כולל את גילאי הילדים ואת סוג הכלב שתקף. מתברר מן המחקר, כי ילדים צעירים הם רוב הננשכים וכי הסיכון שכלב ינשך משתנה לפי סוג גזע הכלב. בני שנה הם אלה שננשכו הכי הרבה. כ-75% מהילדים שננשכו היו בני פחות מ-10 שנים. ב-73% מהמקרים, הילדים הכירו את הכלבים שנשכו אותם. אבל רק 33% מהכלבים הללו היו "בני משפחה". ילדים ננשכו בדרך כלל בפנים, בראש או בצוואר. 6% מהילדים סבלו מיותר מפציעה אחת מן הנשיכות. לאחר מכן, מתוך 3441 הננשכים, 5 דיווחו על פחדים וביעותי לילה ו-34 פיתחו פחד מכלבים. אף לא מקרה אחד של נשיכה היה קטלני.

 

רוב מקרי הנשיכה אירעו כאשר הילדים הציקו לכלבים, כמו למשל משיכת הזנב, או הפרעה בזמן האכילה. עם זאת, חלק מן הילדים ננשכו כאשר רצו או רכבו על אופניים ועברו ליד הכלב בלי לגעת בו.

 

החוקרים גם בדקו את הגזע של הכלבים כדי לראות איזה גזע נחשב יותר נשכן. לפי המידע מן המחקר דורגו הכלבים לפי רמת הסיכון מהם. כלבים מסוג רועה גרמני ודוברמן היו אחראים ל-37% מהנשיכות. "הסיכון היחסי של תקיפה על ידי רועה גרמני או דוברמן גבוה פי חמישה מהסיכון להינשך על ידי לברדור או כלב מגזע מעורב", אומרים החוקרים. "אלה שני הגזעים התוקפניים ביותר, אבל כל כלב מכל גזע מהווה סיכון לנשיכה". לדבריהם, יש כלבים שלעולם אינם נושכים, ללא קשר לגזע שלהם, ויש חשיבות לרמת האילוף שעוברים הכלב ובעליו.

 

זו רשימת הכלבים, כאשר בראש עומדים הנשכנים ביותר ובתחתית, הפחות נשכנים.

 1. רועה גרמני
 2. דוברמן
 3. ספיץ
 4. פקינז
 5. כלב רוח
 6. שנאוצר
 7. קולי
 8. האונד
 9. פודל
 10. רוטוויילר
 11. ביגל
 12. ברניז
 13. לברדור
 14. מעורבים
 15. קוקר ספאנייל
 16. שי-צו
 17. מלטיז.

 

החוקרים גם מציעים כמה עצות למנוע נשיכות, שעיקרן התנהגות מבוקרת ליד הכלב ותשומת לב מיוחדת של ההורים לילדים הנמצאים בסביבת כלבים.

 

 • לפני שמלטפים כלב צריך לתת לו לרחרח אותך
 • אל תרוצו לפני כלב
 • אל תנסו להתחרות איתו בריצה
 • הישארו רגועים כאשר כלב מתקרב אליכם
 • אל תחבקו או תנשקו כלב
 • הימנעו מקשר עין
 • אל תנסו להתערב במלחמת כלבים.

 

החוקרים גם הציעו טיפים למקרה שאירעה נשיכה:

 

 • אם ננשכתם בעמידה, עמדו ללא תנועה, שתי כפות הרגליים צמודות, והגנו על הצוואר ועל הפנים עם זרועותיכם וידיכם.
 • אם הותקפתם כשאתם שוכבים, הפנו את פניכם לקרקע והגנו על האוזניים בידיכם. אל תזוזו.
תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. עמית 12/02/2015, 16:06:47

ממש לא נכון אל תקשיבו להם נו באמת אתה גורם לאנשים לפחד מכלבים תמימים חלקם מסוכנים אתם חושבים שהם סתם מסוכנים הם עברו חלקם עינוים או שההורים עברו עינויים וזה משפיע על רמת הכעס וזה לא נכון כל מה שאמרתם רועה גרמני ידידותיים מאוד ושומרים על בעליהם אפילו אם זה עולה להם בחיים

+ השב