כיצד להתמודד עם חום גבוה אצל ילדים

לא תמיד יש קשר בין גובה החום לחומרת המחלה
|
הדפס
|
שמור

 

זיהומים גורמים לשורה של תגובות של הגוף, כאשר חום גבוה הוא אחת מהן. נראה שהטמפרטורה אצל ילדים עולה מהר יותר וגבוה יותר מאשר אצל מבוגרים.

 

החום מסייע להילחם בזיהום, שכן תאי דם לבנים נעים מהר יותר והורגים וירוסים וחיידקים ביעילות רבה יותר בחום גבוה. בנוסף, חיידקים רבים אינם גדלים היטב בתנאים של חום גבוה.

 

הבעיה היא שרוב הילדים אינם אוכלים, שותים או ישנים טוב כשיש להם חום גבוה. קשה גם לאבחן את המחלה שלהם בחום גבוה. עבור ההורה או הרופא, ילד עם חום גבוה נראה רע גם אם החום הגבוה נגרם רק מהצטננות.

 

יש שתי סיבות מדוע להוריד את החום:

 

  • כדי שלילד יהיה יותר נוח, לא יתייבש ויוכל קצת לנוח.
  • כדי שניתן יהיה להשגיח על ילד עם חום נמוך ולראות שהחום הגבוה מסתיר בעצם מחלה קלה, שגורמת להם להיראות גרוע יותר ממה שהם באמת.

 

אצל מבוגרים, יש קשר ישיר בין גובה החום לחומרת המחלה. אצל ילדים, לא תמיד יש קשר כזה. ילד בן שנתיים יכול לפתח חום של 40 מעלות מהתקררות של וירוס או להיות חולה בדלקת ריאות עם 38 מעלות חום בלבד. הורדת החום אצל הילד הראשון תגרום לכך שהילד יהיה פחות או יותר נורמלי לשעה קלה, אבל הורדת החום אצל הילד החולה בדלקת ריאות או מחלה קשה אחרת לא תגרום לו לחוש טוב יותר.

 

אני ממליץ על אמבטיות במים פושרים כדרך הטובה ביותר להוריד חום כשצריך. כמו כן רצוי "לקלף" את שכבות הביגוד מעל הילד כדי לאפשר לחום להיפלט מהגוף במקום להיות כלוא מתחת לבגדים כבדים ושמיכות גדולות. זה הרבה יותר חשוב ממה שהורים רבים חושבים.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

רוב הרופאים גם ממליצים על תרופות כמו טיילנול אואדוויל כתרופה נגד דלקת. חלק מהמשפחות סומכות על טיפול הומאופאתי כמו "בלה דונה" או ABC להורדת חום. גישות טבעיות יותר מעדיפות לא להוריד את החום בכלל, אבל להשגיח שלא להגיע להתייבשות ושיהיה נוח לילד כשהמערכת החיסונית הטבעית שלו מנסה להתגבר על הזיהום. אין זו דרך פעולה רעה, אבל הורים רבים שאני מכיר אינם מרגישים נוח כשהם רואים את הילד שלהם מעלה חום והחום נשאר גבוה. אם זו הדרך שאתם מרגישים, נסו להוריד את החום לפחות פעם אחת, כדי לשכנע את עצמכם ואת הרופא שמתחת לחום הגבוה מסתתרת מחלה קטנה.

 

אספירין אסור בשימוש בילדות או בגיל ההתבגרות בגלל הקשר הסטטיסטי של האספירין עם "תסמונת ראי", שהיא הפרעה קטלנית לתפקוד הכבד.

 

מילה על פרכוסים - מגיל 18 חודש ועד גיל 5 שנים או קצת יותר, אחד מכל 50 ילדים יחווה פרכוסים יחד עם החום. ב99.99% מהמקרים שו איננה בעיה אמיתית, אבל זו עלולה להיות אחת התופעות המפחידות ביותר שתראו. הישארו רגועים ככל האפשר, הזעיקו רופא מייד ואל תשימו שום דבר בפיו של הילד. החזיקו אותו זקוף, עם הטיה קלה קדימה, כך שיהיה לו קל יותר עם פליטה או הקאה. הפרכוסים יימשכו בין דקה לשלוש דקות (זה מרגיש כאילו זה נמשך שעה שלמה) ואז הילד יירדם או יתנהג בצורה מאוד סבילה. איבחון רפואי מיידי נחוץ לפחות למקרה הראשון של פרכוסים. יותר ממחצית הילדים יקבלו גל פרכוסים נוסף עם חום, אבל אף אחד מהם לא יפתח מחלת נפילה או סיבוכים אחרים. הזעיקו רופא.

 

רוב המשפחות יזעיקו אמבולנס וזה לא רעיון רע, מלבד העובדה שהעברת הילד שלך בן השנתיים באמבולנס לבית החולים הקרוב עלולה להוביל אותו לחדר מיון ולהיחשף שם למחלות. זו תגובת יתר אולי טובה מגישה של "תנו לדברים לקרות מעצמם", אבל זו איננה הדרך הטובה ביותר.

 

לסיכום, חום הוא דבר טבעי, הוא מסייע להתגבר על זיהום מהר יותר, אבל הוא אולי יחייב הורדת החום כד למען הנוחיות של הילד ותחושת הביטחון של ההורים.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
4. אליה 06/11/2016, 00:37:20

תודה

+ השב
 
3. נעמה 23/12/2015, 15:14:19

תודה

+ השב
 
2. מיכל 08/12/2015, 00:41:19

בלה דונה זה לא רעל?!

+ השב
 
1. דורית כהן 31/01/2013, 17:43:37

מרגיע מאוד

+ השב
 
1.1. נטלי 03/06/2015, 22:15:10

אחת הכתבות הברורות, ובעצם מכסות הכל והמרגיעות שקראתי!