איך עוזרת הדולה לאבות בחדר הלידה

מהי דולה ומה תפקידה במעמד הלידה
|
הדפס
|
שמור

מזל טוב, אתם בהריון. שרדת את החודשים הראשונים, עם העליות והירידות במצב הרוח של האשה, במפלס הבחילות וההקאות, אפילו התחלת ליהנות מהעניין. בקצה הדרך מתחילה להבהב הבנה חדשה - הלידה. אשתך עסוקה בזה כבר לא מעט זמן ורוצה להזמין דולה ללידה שלכם. זה הזמן לבדוק ולהבין מה זה ובשביל מה זה טוב.

 

 

מה זו בכלל דולה?


דולה היא אישה שעוזרת לאישה אחרת. זוהי מילה ביוונית עתיקה. היום המילה מתייחסת לאישה (יש גם כמה גברים) בעלת ניסיון וידע, שמלווה יולדת לפני הלידה ובמהלכה ונותנת לה תמיכה פיזית ורגשית רצופה, לאורך כל מהלך הלידה.

 

זה לא תפקיד של מיילדת?


גם מיילדת יכולה לספק תמיכה ועזרה במהלך הצירים אם אין לה מטלות אחרות או יולדת אחרת. ברוב בתי החולים מיילדת אחראית על 2-3 חדרים ומחלקת את זמנה בין היולדות. בזמן הצירים היולדת נשארת רוב הזמן לבד בחדר, עד לשלב הלידה עצמה.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

היא לא לבד, אני איתה...


נכון, וזה חשוב וחיוני מאד. צריך להבין שתהליך הלידה מלווה בהרבה פחד, דאגה, חרדה גם של היולדת וגם שלך. פחד ודאגה מאותתים לגוף אותות של סכנה והגוף עושה מה שהוא יודע לעשות בזמן סכנה- מפריש אדרנלין. אדרנלין חוסם הורמון אחר שבלעדיו אין לידה- אוקסיטוצין, שזקוק לסביבה בטוחה נטולת פחד. היולדת זקוקה מאד לביטחון שבאהבה שלך, אבל גם ביטחון שמה שקורה לה הוא בסדר ומה שהיא מרגישה זה נכון.

 

אישה יודעת בקוד גנטי עמוק וחבוי כל מה שצריך לדעת כדי ללדת, אבל לא תמיד סומכת על הידע הזה. הדולה מזכירה לה אותו.

 

 

וזה כל מה שהיא עושה, מזכירה לה?


לא רק. הדולה מסייעת ליולדת להתמודד עם הכאבים בזמן הצירים - דרך נשימות, מגע, עיסויים, תנוחות שונות, שימוש בטכניקות מהרפואה המשלימה, שעוזרות לקדם את הלידה, עם משככי כאבים או בלעדיהם. הידע שלה מקנה ליולדת ביטחון שיש בסביבה מישהי מקצועית ומנוסה, שיודעת להסביר מה קורה, מפזרת את החרדות ומשחררת אותך מתפקיד שלא אמור להיות שלך. 

 

על בן הזוג שמלווה יולדת מוטלות אחריות וציפיות שלא תמיד אפשר לעמוד בהם, מה שעלול לגרום לתחושות של תסכול וכעס.

בני הזוג פוחדים ודואגים לא פחות מהיולדת ואולי אפילו יותר, מרגישים מבולבלים וחסרי אונים בחדר לידה, שהוא מקום לא מוכר, מאיים, מוצף ריחות וקולות מאוד לא מרגיעים.

 

נוכחות של דולה בחדר לידה מרגיעה את האבות לא פחות מאשר את היולדות, ומפנה אותם לתפקיד האמיתי שלהם שם - להיות מקור של אהבה וכוח ליולדת ולילד שעומד להיוולד.

 

מאחלת לכם לידה טובה וחוויה מעצימה.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה