תסתכלו על התינוק לא על המאזניים

למה לשים לב כשבודקים את משקל התינוק
|
הדפס
|
שמור

מאת: ד"ר ג'יי גורדון ושריל טיילור, CBE

 

זה נשמע פשוט, אבל ראיתי כל כך הרבה אמהות, שתינוקותיהן נראים בריאים, אוכלים טוב, הגיעו לאבני הדרך של ההתפתחות בזו אחר זו, אבל איבדו את האמון שלהן בהנקה בגלל שמישהו אמר להן שמשקל התינוק שלהן אינו מתאים לעקומות הגדילה. המישהו הזה הסתכל על המשקל ועל הטבלאות, ולא על התינוק עצמו.

צילום: מאיה אהרוני

ב-24 עד 72 השעות הראשונות לחייהם, התינוקות מאבדים בין 3% ל-10% ממשקלם בזמן הלידה ולאחר מכן הם חוזרים למשקל הלידה תוך שבועיים עד שלושה שבועות. אם האם קיבלה בזמן הלידה נוזלים רבים דרך הווריד, התינוק עלול להיוולד "כבד" יותר, בגלל הכמות הגדולה יותר של נוזלים. תוספת המשקל הזו ניתנת למדידה אם התינוק נשקל לפני הפעם הראשונה שהוא מטיל שתן. ההבדל של שימור עודף הנוזלים יכול להיות גרמים בודדים, אבל בבדיקת המשקל בגיל שבועיים, לחלק מן ההורים נאמר, כי יש מקום לדאגה, אם התינוק שוקל כמה גרמים מתחת למשקלו בלידה.

 

בעיה נפוצה אחרת בבדיקות המוקדמות היא שהתינוק אינו עולה במשקל שהרופא מגדיר כ"עליית משקל נורמלית". אין היום הסכמה כללית בין הרופאים על "עליית משקל נורמלית" וספרי הרפואה מדברים על עלייה ממוצעת שבין 110 גרם ל-250 גרם לשבוע. חלק מהתינוקות נגזר גורלם להיות קטנים בהרבה או גדולים בהרבה מהממוצע. כמו שציינתי בפתיחת המאמר: זה נשמע פשוט, לא כן?

 

אם נאמר לכם שהעלייה במשקל איננה טובה, התבוננו היטב ברשימת השאלות הבאה: 

 • האם התינוק שלכם משתוקק לאכול?
 • האם היציאות של התינוק טובות?
 • האם השתן של התינוק הוא שקוף או צהוב חיוור?
 • האם עיניו של התינוק בורקות וערניות?
 • האם העור של התינוק נראה בצבע ובמרקם בריא?
 • האם התינוק מניע את זרועותיו ואת רגליו בעוצמה?
 • האם ציפורניו של התינוק צומחות?
 • האם התינוק מגיע לאבני הדרך של ההתפתחות?
 • האם באופן כללי התינוק שמח ואוהב לשחק?
 • התינוק אמנם ישן הרבה, אבל כשהוא ער, האם יש זמנים שבהם הוא מאוד ערני? 

 

אם השבתם בחיוב לשאלות הללו, תרצו אולי להתקדם בשתי שאלות, שהטבלאות מתעלמות מהן. 

 • מה גובה האמא של התינוק?
 • מה גובה האב של התינוק?
   

אם מישהו היה שואל אתכם, מה צריך להיות גובהו של אדם בן 33, הייתם צוחקים. מיגוון האפשרויות משתנה לפי הגובה, מבנה העצמות, המוצא האתני ועוד מרכיבים רבים. למרות זאת, מצפים שתינוקות יגדלו לפי טבלאות אחידות בלי קשר לגנטיקה, לסוג התפריט או לכל גורם משפיע אחר.

 

עלולות להיות בעיות אכילה המאיטות את קצב הגדילה. בשבועות הראשונים יכולה להיות בעיה של היצמדות הפה של התינוק לשד, אבל בעיה זו ניתנת לפתרון עם עזרה נכונה. בנסיבות הטובות ביותר, יש לבדוק את יעילות ההנקה ביום הראשון או השני לאחר הלידה, בסיוע יועצת הנקה מקצועית. בתי יולדות טובים מעסיקים יועצות עם תארי LC או IBCLC, ואם אין יועצת כזו בבית היולדות שבו ילדת, כדאי להתקשר ליועצת חיצונית במהלך 12 השעות הראשונות שלאחר הלידה. גם רופא הילדים שלכם יכול לעזור בזה. 

 

אם יש לתינוק בעיות אכילה, אסור שהתשובה הראשונה תהיה תחליף הנקה, אלא יש למצוא יועצת שתוכל לסייע. אפשר למצוא גם באינטרנט יועצת מקצועית שתסייע לך. אין תחליף ליועצת מקצועית, שתראה כיצד את מניקה, תסייע לך להניק נכון ותיתן לך את העזרה שאת זקוקה לה ושמגיעה לך.

 

יותר מידי אמהות ותינוקות מאבדים את את חוויית ההנקה ואת היתרונות הבריאותיים במניעת מחלות בגלל שאותנו, הרופאים,  לימדו להתבונן חזק בטבלאות יותר מאשר בתינוק עצמו.

 

לסיכום, תינוקות יונקים, שהשתן שלהם צלול ויש להם חיתולים רטובים בשבוע הראשון לחייהם, כמעט בכל המקרים הם בסדר. אינני יכול להיזכר שראיתי תינוק שעלייה איטית במשקל שלו בגיל שבין שבועיים לשישה שבועות הייתה הסימן היחיד לבעיה כלשהי.

 

תינוקות גדולים יותר, בין חודשיים ל-12 חודש, גדלים בקצב משתנה. אין להשתמש בעלייה במשקל כקריטריון מרכזי לבריאות טובה. אבני דרך התפתחותיות ותקשורת עם ההורים ועם מטפלים אחרים חשובים יותר מעלייה במשקל. שלא ישכנעו אתכם לתת תוספי מזון לתינוקות שמצליחים לינוק. בקשו עזרה בהנקה והשתמשו בעוד דברים מלבד עלייה במשקל כדי לקבל החלטות לגבי התינוק.

  

תורגם ופורסם באישור ד"ר ג'יי גורדון 

  

*הערת המערכת: גם הורים לתינוקות שאינם יונקים, וניזונים מתרכובת מזון לתינוקות (פורמולה) צריכים להסתכל על התינוק ולא רק על טבלאות הגדילה הכלליות.

 

כתבות נוספות בנושא:

כיצד לדעת אם תינוקך יונק נכון

התפתחות תינוקות שלב אחרי שלב

 

יש לך שאלות בנושא? היכנסי עכשיו לפורום הנקה - להעניק באהבה או לפורום התפתחות התינוק והילד.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה