כיצד אדע שהלידה מתחילה?

אם את עדיין תוהה, כנראה שזה עדיין לא זה
|
הדפס
|
שמור

חשוב לזכור שתאריך הלידה משוער שלך הוא באמת רק תאריך משוער ו-94% מהלידות אינן מתרחשות במועד זה. אם אחד או יותר מהסימנים הבאים מופיעים לפני שבוע 37 יש לפנות למיון יולדות ללא עיכוב, או להתייעץ בטלפון עם מחלקת מיון יולדות.

מעוניינת להתייעץ עם המומחים שלנו? היכנסי עכשיו לפורום הריון ולידה - הריוניות ומומחים מדברים בפייסבוק.  

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

כשאת מתקרבת לתאריך הלידה המשוער שלך, את בוודאי תוהה, מתי יגיע הרגע שבו יופיעו הצירים לראשונה. כשהצירים יתחילו, לא תמיד יהיה לך ברור, שזה הדבר האמיתי. אם יש לך תחושה ש"זה זה", סביר להניח שאת באמת בלידה. אם את עדיין תוהה, אם זה הדבר האמיתי, סביר להניח שלא.

 

סימנים אלה בדרך כלל מעידים על כך שהלידה מתקרבת או כבר החלה:

  • צירים סדירים
  • שחרור הפקק הרירי
  • ירידת מים

  

 צירים סדירים


 מה זה?
הצירים הינם התכווצויות סדירות ומחזוריות של שריר הרחם והם מתרחשים לכל אורך הלידה. בשלב הראשון של הלידה, הצירים גורמים לצוואר הרחם להיפתח ולהימחק בהדרגתיות עד לפתיחה מלאה. בשלב השני של הלידה הם עוזרים לך להוריד את התינוק אל תוך תעלת הלידה ועד שהוא יוצא מגופך, ובשלב השלישי של הלידה הם מסייעים בהולדת (יציאת) השיליה. 

 

מה ארגיש?
יש גרסאות שונות ומגוונות לגבי תחושת הצירים. יש המגדירות את הצירים ככאבי מחזור חזקים בבטן. אחרות מתארות את התחושה כתחושה של עצירות קשה וגזים. לעיתים יש תחושה שהצירים בכלל מתחילים בגב ומקרינים קדימה. הצירים יכולים גם להיות מלווים בכאבי גב, בחילות ו/או שילשולים (ניקוי טבעי של הגוף לקראת הלידה).

עם תחילת הצירים בדרך כלל יש תחושה של התעלות או אופוריה ההולכת ודועכת כאשר הצירים מתחילים להתחזק. אחד הסימנים שאת כבר מתחילה את תהליך הלידה (פתיחה/מחיקה) הם בדרך כלל שינוי גדול במצב הרוח (אם לבן זוגך יש עין חדה בוודאי יוכל להבדיל בשינוי מהצירים הלא כואבים ולבין הצירים הכואבים רק על-ידי בחינת מצבי הרוח שלך). החיוך של תחילת הצירים הופך להיות פחות רחב וככל שהלידה מתקדמת, כך החיוך בדרך כלל נמחק אט אט. אל דאגה, החיוך יחזור, ובגדול, ברגע שיניחו עליך את תינוקך לראשונה.


מה לעשות?
בדרך כלל צירי הלידה אינם דומים להתכווצויות (ברקסטון היקס) או לכאבים שחשת עד כה בהריון. הם עשויים להופיע בגלים של כאב ותחושת לחץ חזקה בבטן התחתונה. ייתכן שתחושי מייד צורך להתכווץ ולעצור את נשימתך – אך עליך לעשות בדיוק את הפעולה ההפוכה: לנשום נשימות עמוקות לתוך הבטן, לנשוף את האוויר החוצה הכי לאט שאת יכולה ולהרפות את גופך, כולל פנים, פה, כתפיים, ידיים, בטן, רצפת האגן והרגליים. כך תתמודדי בדרך הטובה ביותר עם הכאב. ברגע שתתכווצי ותעצרי את הנשימה, רמת הכאב תעלה באופן מפתיע ואת תחזרי מהר מאוד לנשימות ולהרפיה.

אם הצירים מתחילים להיות סדירים יותר, תכופים יותר ומתגברים מבחינת העוצמה, תתחילי לתזמן את הצירים, ובמקביל התקשרי לדולה שלך כדי שתזכיר לך מה עוד כדאי לעשות בשלב זה על-מנת למשוך עוד זמן בבית. אם נסיעתך לבית החולים אינה ארוכה מן הרגיל, בלידה ראשונה לא מומלץ לנסוע לבית החולים לפני שיש צירים ארוכים, עוצמתיים בסדירות של לפחות כל 4-5 דקותבמשך שעתיים שלוש. לעיתים יש מצב שבו הצירים מתחזקים ופתאום נעלמים כלא היו. אל תדאגי, הצירים יחזרו בזמן שהכי יתאים להם ובגדול.

 

כיצד מתזמנים צירים?
בתזמון צירים חשוב לשים לב לארבעה דברים: סדירות, תדירות, אורך הצירים ועוצמתם. התחילי לתזמן את הציר כשהוא מתחיל ורשמי לך או זיכרי את משך הציר. תחילת הציר הבא היא גם נקודת הזמן שבין הציר הראשון לשני. כלומר, תדירות הצירים נמדדת מתחילתו של ציר אחד ועד לתחילתו של הציר הבא אחריו.

אין למדוד את תדירות הצירים ע"י בדיקת סוף הציר ועד תחילת הציר הבא. רשמי לעצמך את תכיפותם ומשכם של הצירים, כיוון שזאת אחת השאלות הראשונות שתישאלי על ידי הדולה או על ידי המיילדת בקבלה של מיון יולדות.

 

 הפקק הרירי


מהו הפקק הרירי?
הפקק הרירי הינו פקק הגנה האוטם את פתח צוואר הרחם לכל משך ההריון. הפקק הרירי יוצא כהפרשה צמיגית וצבעו יכול להשתנות ממאוד בהיר עד צבע של הפרשת סוף מחזור. יש נשים המתארות אותו כ"שבלול ללא בית".

 

מתי יוצא הפקק הרירי?
הפקק הרירי יכול להשתחרר כמה שעות לפני הלידה אך עלול גם לצאת שבועיים לפני הלידה או במהלך השלב הראשון של הלידה.

 

צריך לעשות משהו כשזה קורה?

אם הפקק הרירי אינו מלווה בצירים סדירים, ירידת מים או דימום, אין צורך לעשות דבר. אם זה קורה בלילה, חיזרי לישון.  אם זה קורה ביום, תמשיכי בעיסוקייך הרגילים. תודיעי לדולה שלך שהפקק הרירי יצא (אין צורך להתקשר בלילה, אפשר לעשות זאת גם בבוקר).  אם יש דימום טרי, יש לפנות מייד למיון יולדות לצורך בדיקת רופא.

 

ירידת מים


מה זה ירידת מים?
התינוק שלך צף בתוך שק מי השפיר לכל אורך ההריון.  כשהתינוק מוכן להיוולד, הממברנה של השק נפקעת, מה שגורם למי שפיר לזרום החוצה דרך הנרתיק. כ-15% מכל הלידות מתחילות בירידת מים ספונטאנית.

 

מה ארגיש?
ייתכן שתחושי את ירידת המים כזרזיפים של נוזל היוצא מהנרתיק או כזרם פתאומי של נוזלים. בדרך כלל יש טפטוף קל מכיוון שראש התינוק כבר מבוסס באגן וכך נוצר אפקט "פקק על הבקבוק". לעיתים בעת ירידת מים חשה האשה ש"זרם השתן אינו פוסק" לא משנה כמה פעמים היא מנגבת את עצמה לאחר מתן שתן, עדיין יש לה תחושה של רטיבות.

 

מתי זה יתרחש?
ירידת המים יכולה להתחיל שעות רבות לפני תחילת הלידה והצירים, והיא יכולה גם להתרחש רק במהלך הלידה.


אם הנוזל צלול ונקי, שימי פד, התקשרי לדולה שלך ותיידעי אותה. אם הנוזל ירקרק, חום או צהוב ייתכן שמדובר במצוקה עוברית. הצבע נובע מכך שהתינוק הוציא מקוניום (עשה את צרכיו הראשונים) במי השפיר. אצל רוב התינוקות היציאה הראשונה מתרחשת לאחר הלידה ולעיתים כאשר הדבר מתרחש לפני הלידה, זה סימון למצוקה עוברית. במקרה של מים מקוניאליים כדאי ליצור קשר עם הדולה או עם בית החולים בו את מתכננת ללדת ולצאת לבית החולים בהקדם.

יש נשים המחליטות על דעת עצמן להישאר בביתן לכמה שעות לאחר ירידת מים (כאשר המים צלולים). במצב כזה חשוב שהאשה תשמור על היגיינה, תרבה לשתות. עליה לוודא, שעדיין את חשה תנועות עובר טובות, לבדוק חום מדי פעם כדי לוודא שאינה מפתחת זיהום. ההמלצה הגורפת של הרופאים היא להגיע לבית החולים תוך שעה או שעתיים מרגע ירידת המים.

 

חייבים להסכים לחומרי זירוז במצב של ירידת מים ללא צירים?
נשים רבות מעדיפות שלא לעבור "זירוז" או "גרימת לידה" במצב של ירידת מים. ניתן להגיע לבית החולים ולבקש "לידה שמרנית". פרוש הדבר שבמקום להכניס אותך לחדר הלידה ולחבר אותך לחומרי זירוז כמו פיטוצין, יאשפזו אותך במחלקת יולדות להמתנה להתפתחות צירים באופן טבעי. חלק מבתי החולים בארץ מתחילים במתן אנטיביוטיקה למניעת זיהום אצל האשה מייד עם קבלתה למחלקה לצורך לידה שמרנית. ברוב בתי החולים מאפשרים לאשה לשהות במחלקה ולהמתין שם להתפתחות הצירים כארבעים ושמונה שעות בלבד.

 

נשים רבות מנסות שיטות זירוז באמצעות רפואה משלימה בעת ההמתנה להתפתחות הצירים. שיטות מוכרות הן: דיקור סיני, שיאצו בשילוב צמחי מרפא, הומיאופתיה ועוד. על היולדת לדאוג לטיפולים אלה באופן עצמאי. הסיבה שנשים רבות אינן מעוניינות בחומרי זירוז כימיים הן שהעובר וגוף האשה עדיין לא מוכנים ללידה. מתן פיטוצין לצורך זירוז במצב בו אין עדיין תנאי לידה (צוואר הרחם סגור, לא רך ואין בכלל מחיקה) יכול לקחת שעות רבות או אפילו ימים ולא תמיד יעיל. צירים כואבים ולא יעילים במשך שעות רבות מתישים את היולדת ולעיתים גורמים לה לבקש חומרי טשטוש ושיכוך כאב הרבה לפני שתנאי הלידה מתאימים לחומרים אלה, דבר שלעיתים גורר התערבויות רפואיות מסוגים שונים.

 

המקרים שבהם יש לפנות מיידית למיון יולדות:

  • אם את חשה בירידה משמעותית בתנועות העובר או כלל לא מרגישה תנועות עובר, למרות שאכלת שוקולד או משהו מתוק אחר ושכבת במנוחה על צד שמאל.
  • אם את מדממת (דימום טרי).
  • אם את חשה כאבי ראש, כאבי בטן חזקים, במיוחד בבטן העליונה,או טשטוש בראייה - תסמינים העלולים להצביע על רעלת הריון או על הפרדות שיליה.
  • אם בבדיקת רופא מתגלה עלייה חריגה בלחץ הדם.
  • אם יש לך תחושת בטן שאומרת לך שמשהו לא בסדר עם העובר.

יש לך שאלות או רוצה לשוחח על הנושא הזה ועל הריון ולידה באופן כללי? הצטרפי עכשיו לפורום הריון ולידה.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
11. נופר 05/09/2021, 22:55:36

היי אני בשבוע 24 , אתיול בערב הלכתי להתפנות והרגשתי כאילו פאק כזה למטה . היום הרגשתי משהו מוזר בבטן שאם אני עושה צעד אין זה יוצא החוצה . הלכתי לשירותים ופשוט כאילו לא יצא לי משהו ארוך כמו לא יודעת מה כ 4 ס"מ פלוס של ריר/הפרשה ממש הגיעה לתחתית האסלה ונבהלתי . יכול להיות שבשבוע שלי קורה דבר כזה ? מוכר למישהי ?

+ השב
 
10. רעות 19/08/2019, 06:07:32

אני בשבוע ארבעים מרגישה סוג של דקירות חזקות בבטן האם זה צירים

+ השב
 
9. נטלי 21/05/2017, 21:27:50

אני בשבוע 33+5 אני בטוחה שכרגע יצא לי הפקק הרירי שקוף וממש צמיגי האם זה אומר שבטוח עד שבועיים אני יילד או שיש מצב גם שיותר?

+ השב
 
9.1. ל 03/03/2018, 21:39:02

אולי זה זרע?

8. זהבה 09/03/2017, 09:06:15

רוצה לדעת ידע כללי על הלידה

+ השב
 
7. אורית 09/11/2016, 14:22:03

אני הריון2 לידה1 מה עליי להרגיש לפני לידה ומזה צירים מה מרגישים

+ השב
 
6. בר 09/09/2016, 11:08:42

שבוע 39+6 עצירות איומה כמה ימים איזה סיוט ,איזה דרך יש לטפל בזה ?

+ השב
 
5. שבוע + אין סימן ללידה!! 19/02/2016, 21:57:09

אין סימן ללידה , לא צירים, לא ירידת מים, כלום ... לידה ראשונה, האם זה נורמלי?

+ השב
 
5.1. אטאטא 25/08/2016, 15:07:08

כן

4. ניגא 18/01/2016, 08:14:15

אני בבוע 39 כבר יום וחצי אני מרגישה בכאבי מחזור שבא והולך והפרשות בצבע צהוב לירוק כזה והרגשה שאני רוצה לשלשל אם אני צריכה לפנות למישהו

+ השב
 
4.1. אופאל 24/04/2019, 23:40:39

לבית חולים!!!!

3. מוריה 30/11/2014, 13:10:23

מאמר נהדר. אגב, יש סטופר בעברית שלא צריך להתקין, זה עוזר לתזמן צירים

+ השב
 
2. ישראל 18/11/2014, 23:32:10

לנסוע לבית חולים בגלל תחושת בטן?

+ השב
 
1. דניאלה 21/04/2013, 15:23:19

חגכעקדחידגוטניחי/2ו

+ השב