בנק חלב אם

אתר חדש המנסה לרכז מאגר מסודר של חלב אם, עלה לאויר
|
הדפס
|
שמור

על תרומות חלב אם כבר שמעתם? בבנק חלב אם ישראלי כבר נתקלתם? כנראה שלא. לאחרונה עלה לאוויר, אתר מאמילק במטרה לנסות לרכז מאגר מסודר לתרומות חלב אם. 

צילום: מאיה אהרוני

שרונה נגבי, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC ומנהלת פורום הנקה בפורטל דולה מגיבה: "רעיון תרומות חלב אם אינו רעיון חדש. בעולם קיימים בנקים של חלב אם במספר ארצות מפותחות, ביניהן ארה"ב, בריטניה, גרמניה וקנדה. בישראל עולה הרעיון לחקיקה מדי מספר שנים על ידי ח"כית כזו או אחרת ונופל מפאת בעיות תקציב, שהן שם אחר לחוסר מודעות של המחוקק ושל הציבור.

 
ארגון הבריאות העולמי (WHO) פרסם המלצות לגבי האכלת תינוקות, על פי סדר עדיפויות זה תינוק היונק ישירות מאמו הוא אמצעי ההאכלה הבריא ביותר לתינוק, במקום השני נמצא מתן חלב אם שאוב של אימו של התינוק, במקום השלישי מתן חלב אם מאשה אחרת ובמקום הרביעי והאחרון מבחינה בריאותית נמצא מתן תחליף מזון לתינוקות. מדהים באיזו קלות מדלגים בעולם המערבי בין האפשרות הבריאה ביותר לבין האפשרות הכי פחות בריאה מבלי לעצור ולהרהר אפילו בשתי הדרכים הנוספות!
 
בנק חלב אם חשוב במיוחד לפגים מאחר שהוכח מדעית כי חלב אם מעלה באופן משמעותי את סיכויי ההישרדות של כל הפגים ושל פגים קטנים במיוחד בכך שהוא מפחית את הסיכון לדלקות מעיים, כרגיל במדינת ישראל ילדים (ואפילו הקטנים והפגיעים ביותר) אינם נמצאים שראש סדר העדיפויות; בשנת 2004 ניסה אב שבתו נולדה פגית ואשתו, מסיבות רפואיות, קיבלה כדורים לייבוש חלב, לקדם הצעת חוק להקמת בנק חלב אם בישראל, ללא הצלחה רבה.
 
ביולי 2005 עברה הצעת חוק טרומית בכנסת להקמת בנק חלב אם, בתמיכתה של עמותת לה"ב למען הפגים, ועוררה המון התלהבות בקרב הורים לפגים ואנשי מקצוע, התלהבות שלאט לאט דעכה, כיוון שההצעה לא התקדמה לחוק ממש.
 
אין לי ספק שהתרבות שלנו ממהרת מאוד להגיע מהאפשרות הראשונה לרביעית , ורצוי היה לאפשר מצב בו במקרה שההנקה מהאם אינה אפשרית, התינוק יוכל לקבל את התזונה המיטבית להתפתחותו.
 
כיום יש בישראל מה שמכונה בנק חלב אם פיראטי בפני המעוניינות עומדת האפשרויות לקבל ולתרום חלב אם, בצורה שאיננה ממוסדת, דרך גמ"חים וגם דרך פורומים וקבוצות שונות באינטרנט.
 
הבעיה בקבלת תרומת חלב אם פיראטית היא, כמובן, האפשרות להעברת מחלות לתינוק. בבנקי חלב האם בעולם, פותרים בעיות אלה על ידי בדיקות דם תקופתיות לתורמות ופיסטור של החלב. מאחר שהתורמות הן אמהות בעצמן ואף עברו לאחרונה בדיקות דם כנשים הרות וכיולדות הסיכוי להעברת מחלה הוא נמוך מאוד ותרומת חלב אם היא מעשה נהדר הן לתורמת והן לתינוק מבחינה בריאותית וחברתית.
 
כמובן, שרצוי מאוד שהנושא יהיה ממוסד, וכל מנת חלב תהיה בדוקה, מפוסטרת, וזמינה לכל תינוק בארץ. אולם כיוון שעדיין לא נעשה המעשה ולא הוקם הבנק, כדאי שלכל משפחה הרוצה בכך תהיה המודעות והיכולת לבחור בקבלת חלב אם מתורמת."

 

אתר מאמילק החדש:

מיטל ואלעד הם זוג הורים טריים אשר נאלצו לראות את בנם הקטן, הילל, סובל מכאבי בטן חזקים, בעקבות השימוש בתחליפי חלב אם, לטענתם, בגלל קושי בהנקה שהאם חוותה. זוג ההורים החלו בחיפוש אחר אמהות שיתרמו להם חלב אם וגילו, להפתעתם כי לא קיים מאגר לתרומות של חלב אם. זאת, למרות שכבר שנים רבות שיועצות ההנקה והעוסקות בתחום, מנסות להעלות את הנושא לתודעת הציבור ולרתום את משרד הבריאות להקמת בנק חלב אם.

 

מתוך הקושי שלהם, החליטו מיטל ואלעד להקים אתר ובו ריכוז של תורמות ותרומות חלב אם, לאזורים השונים בארץ. כל זאת, מתוך אמונה בערכי נתינה ועזרה הדדית.


מייסדי האתר פונים לכל האמהות המניקות, שמוכנות ויכולות לתרום חלב אם לתינוקות הנזקקים לתרומות מסיבות שונות. לדוגמא, מדובר בתינוקות שאבדו את האם במהלך או לאחר הלידה, תינוקות שאמן לא יכולה להניק מסיבה כלשהי , תינוקות נטושים בתינוקיות בבתי היולדות ברחבי הארץ.

 

אם את מעוניינת לתרום חלב אם או לקבל תרומות חלב אם עבור תינוקך, את מוזמנת להירשם לאתר.

לכניסה לאתר מאמילק: בנק חלב אם

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
2. לאה 04/05/2020, 10:14:43

יש לי כמות גדולה של חלב אם לתרום

+ השב
 
1. שירלי 18/10/2012, 17:33:43

יש לי בערך 40 שקיות חלב אם שלי ששאבתי והן בנות חודש וחצי במקפיא... למי אפשר לתרום?

+ השב
 
1.2. נעמי 22/10/2012, 16:20:44

בסוף הכתבה יש את האתר של בנק החלב מאמילק - ניסית לפנות אליהם?

1.1. Lillan G 22/10/2012, 16:18:33

היי שירלי, האם ניסית לפנות את בנק חלב האם הזה? בסוף הכתבה יש קישור לאתר שלכם. בהצלחה!