דימום מהאף בהריון: מתי צריך להתחיל לדאוג

מה עושים עם הדימום ומתי יש ללכת לרופא
מאת 
|
הדפס
|
שמור

תקופת ההריון עמוסה בלחצים, התרגשויות ושינויים פנימיים שחלים בגוף האישה ההרה. ההריון אמנם אינו מחלה, אך משלביו הראשונים עוברים על גוף האישה שינויים מטבולים, הורמונאליים ופיזיים, שגורמים לשינויים במערכת אף אוזן וגרון.  

צילום: מאיה אהרוני

האף וחוש הריח

אף גדוש - במהלך ההריון האף גדוש רוב הזמן וישנה תחושה של צינון מתמיד. בשל גודש האף הניכר ייתכנו כאבי ראש ואפילו תחושת סתימה באוזניים. יש לקנח את האף בעדינות ולעשות אינהלציות אדים עם שתיים שלוש טיפות שמן וריח כגון שמן אקליפטוס. במצב של נחירות כתוצאה מהגודש באף ניתן להירדם על הצד ולא על הגב. בנוסף, היות והאף הסתום גורם לנשימה מהפה, מומלץ לשים כוס מים ליד המיטה ולמרוח וזלין על השפתיים היבשות. במידה וגודש האף מחמיר ניתן לבקש מהרופא תרופות מייבשות.

 

דימום מהאף - שכיח ביותר בזמן ההריון (לרוב מתחיל בשליש השני להריון) ומופיע לעיתים ללא גירוי מוקדם. במידה והאף מדמם יש ללחוץ על חלקו הרך, מתחת לעצמות האף, לכ-10 דקות עם ראש מוטה לפנים. אם מופיעים שני אירועי דמם במהלך ההריון (לא משנה כמה זמן עבר ביניהם), או דימום אחד משמעותי, יש להיוועץ ברופא אף אוזן גרון.


האוזניים

אירועים של אובדן שמיעה פתאומי ו/או שיתוק עצב הפנים שכיחים במהלך ההריון ואחריו, ונדרשת בדיקת רופא א.א.ג. ונוירולוג בדחיפות. לרוב הטיפול הניתן הוא סטרואידים וההחלמה מלאה בשני המצבים.

 

כתוצאה מגודש האף והפרעה באוורור האוזניים, תיתכן תחושת אטימות באוזניים והצטברות נוזלים באוזן תיכונה. הטיפול לכך הינו הפחתת גודש האף.

 

במחלות אוזניים מסוימות, שקיימות עוד בטרם ההריון, תיתכן החמרה בשמיעה בזמן ההריון (לדוגמא – אוטוסקלרוזיס – מחלה בה יש קיבוע של אחת מעצמות השמע הקטנות באוזן התיכונה). גם חולים במחלת מנייר (מחלה שבה מופיעים התקפי סחרחורת וירידת שמיעה) "זוכים" לעלייה בתדירות ההתקפים בזמן הריון.

 

ישנם דיווחים, אם כי נדירים, על ירידת שמיעה לאחר הרדמה כללית/ספינלית. באם הינך חשה בכך יש לידע הרופא המטפל מיד על מנת להתחיל טיפול בסטרואידים לדוגמא  בכדי להגביר את סיכויי ההחלמה. 

 

 מיתרי הקול

בשל השינויים ההורמונאליים ואגירת הנוזלים בגוף בכלל ובמיתרי הקול בפרט שמתרחשת בהריון, ייתכן שינוי בקול. יכולה גם להופיע צרידות בשל גודש אף וליחה מוגברים שמגרים את מיתרי הקול באופן מתמיד. ניתן לבצע אינהלציות ולקחת תרופות מייבשות.

 

חזרת חומציות הקיבה לוושט (מצב שכיח מאוד ב- 30%-50% מהנשים בהריון) - החומציות גורמת לתחושת הצרבת וגם "צורבת" את מיתרי הקול וגורמת לצרידות. במצבים אלו יש לפנות לרופא על מנת לטפל בנוגדי חומצה. 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה