תפקיד הדיאטנית - הרבה יותר מרישום דיאטה

התואר "דיאטן" או "תזונאי" רשאי לשאת רק מי שעבר את בחינת משרד הבריאות
|
הדפס
|
שמור

מאת: תרצה שני וטובה קראוזה

ראשית, כדאי לדעת כי עקב ריבוי בעלי המקצוע המתהדרים בתארים המציינים כי הם עוסקים בתזונה, משרד הבריאות קבע כי את התואר "דיאטן" או "תזונאי" רשאי לשאת רק מי שסיים תואר ראשון במדעי התזונה באחד מהמוסדות המוכרים ללימודי תזונה בארץ* או מי שסיים מוסד אקדמי מוכר בחו"ל.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

בנוסף ללימודים הוא נדרש לעבור הכשרה מקצועית במשך חצי שנה הכוללת התנסות קלינית בבתי חולים, בקופות החולים ובבריאות הציבור. כמו כן, עליו לעבור בהצלחה את בחינת הרישוי של משרד הבריאות לפני שיזכה לתעודת תזונאי/דיאטן. לאחר סיום הלימודים עוברים הדיאטנים השתלמויות והכשרות ויש אף שממשיכים ללמוד לתארים מתקדמים. הכשרה נרחבת זאת מאפשרת לדיאטנים להתמקצע בשלבים שונים של מעגל החיים וכן בבעיות רפואיות שונות (סוכרת, מחלות מעי, מחלות כליה ועוד).


אחד מתחומי ההתמקצעות הוא דיאטן או דיאטנית ילדים. מדובר בדיאטנית שרכשה ניסיון רב בטיפול בילדים ובהתאמת ההנחיות ודרך הטיפול. בקבוצת גיל זאת עיקר העבודה היא עם ההורים המשמשים לילדיהם כסוכני השינוי. המטרה העיקרית היא לדאוג שהילד יקבל את כל צרכיו התזונתיים לשם גדילה והתפתחות מיטבית, תוך יצירת התנהלות ויחס בריא לאוכל ולאכילה. הטיפול בילדים בריאים הוא לצורך הקניית הרגלי אכילה בריאים ומניעת השמנה. בנוסף, דיאטנית הילדים מטפלת גם בהשמנה שכבר קיימת, בתת משקל או בבררנות אכילה. בנוסף היא מטפלת בילדים שכתוצאה ממחלה, עולה אצלם צורך בשינוי תזונתי, כמו אלה הסובלים מצליאק ומאלרגיות למזונות, רפלוקס ובכל התנהלות או קושי הקשור ליכולת האכילה של הילד.


בינקות ובילדות המוקדמת הדיאטנית תעריך את קצב הגדילה של הילד על ידי שימוש בעקומות הגדילה. אם להערכתה יש שיבוש בגדילה, שבירת העקומות מעלה או מטה, היא בשילוב רופאי הילדים תערוך בדיקות מתאימות אם יש צורך. במקביל תתקיים הערכה לסוג ולכמות האוכל שהילד אוכל, היא תיקבע אם יש צורך בהעשרה תזונתית. לאחר מכן תערך הדרכה מותאמת להורים. מה שמוביל את הדיאטנית הוא שמירת יחסי האכלה בריאים בין ההורים לילד.

 

במערכות הגיל הרך דיאטנית ילדים תבנה תפריט המותאם לדרישות הגיל, תוך שימת דגש על הנחיות של משרדי הבריאות והחינוך בנושא. בנוסף יערכו הדרכות לצוותי החינוך וההורים בנושאי האכלה ואכילה בגילאים אלה.

 

אם לסכם, תפקידה של דיאטנית הילדים הוא לתת מענה בכל השאלות שקשורות בתזונה של ילדים בגיל הרך, בילדות ובנעורים. הקו המנחה המרכזי של הדיאטנית הוא שכל הרגל וכל בעיה בנושא אוכל ואכילה שלא יאותרו ויטופלו בגילאים המוקדמים עלולים להשפיע על בריאות הילד בגילאים הבוגרים יותר.

 

אודות הכותבות:

תרצה שני דיאטנית לילדים – מטפלת ויועצת להורים בבעיות אכילה והאכלה של ילדים בררנות אכילה וקשיי אכילה.
טובה קראוזה דיאטנית הריון - כותבת ומרצה. מחברת הספר “המדריך השלם לתזונה בהריון” בהוצאת “ידיעות ספרים”

 

*רשימת המוסדות המוכרים ללימודי תזונה בארץ: הפקולטה לחקלאות-האוניברסיטה העברית, מכללת תל חי והמרכז האוניברסיטאי אריאל שבשומרון, מכללת פרס ומכללת אשקלון. 

 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה