משקפיים לילד: חובה או אופנה?

המודעות הגוברת לצורך להגן על העיניים הגדילה ב-10% את הגידול בצריכת משקפיים
|
הדפס
|
שמור

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגדלה בשוק המשקפים לילדים, כאשר קיימת אבחנה ברורה בין משקפי שמש למשקפי ראייה.  מידי שנה נמכרים בישראל כ-50 אלף זוגות משקפי ראייה לילדים, וכ-200 אלף משקפי שמש. מודעות ההורים לבריאות העין אצל ילדיהם, גם בגיל צעיר, הולכת וגדלה. מסיבה זו נרשם גידול של כ- 10% בצריכת משקפיים מידי שנה. כ-2% מהילדים נולדים עם פגם בראייה. 

כדי לאבחן פגמים יש לבצע בדיקת עיניים לילדים בשלושה שלבים קריטיים בחיי הילדים:

 1. בבית היולדות, כאשר התינוק בן מספר ימים:  זוהי בדיקה כללית אשר מטרתה לוודא כי אין לתינוק בעיות עיניים, כגון קטרקט מולד או הפרעות אחרות, אשר עלולות לגרום לילד לפתח "עין עצלה" וחוסר ראייה בעין. זהו נזק בלתי הפיך אם אינו מתגלה ומטופל בזמן. בנוסף בודקים את ארובות העין, העפעפיים והקרניות.
 2. בגילאים 3- 4 : יש לבקר אצל רופא עיניים על מנת לוודא כי אין בעיות חריגות. לרוב תבוצע הבדיקה לאחר הרחבת האישונים של הילד.
 3. לפני המעבר מהגן לכיתה א': מומלץ כי תבוצע אצל אופטומטריסט מוסמך. בבדיקה זו ניתן לקבל תשובה מיידית האם הילד זקוק למשקפים. אם הילד אינו זקוק למשקפיים, יינתן להורה אישור לבית הספר כי ראייתו של הילד תקינה. כמו כן, על האופטומטריסט לבדוק פרט לחדות הראייה גם תנועות עיניים ותפקוד דו עיני, מה שמכונה בשפת ההורים מיקוד ראייה.

 

אם יקבע האופטומטריסט כי הילד זקוק למשקפי ראייה הוא יתאים לו מספר והילד יבחר משקפיים. בעבר לא הייתה מודעות לנושא בדיקות עיניים אופטומטריות אצל ילדים. נוצרה בעיה אשר השאירה אנשים רבים לראות בעין אחת בלבד. אילו התופעה הייתה מאובחנת בזמן, ניתן היה לפתור אותה כמעט לחלוטין על ידי טיפול פשוט.


כיום, החוק מחייב כל ילד העולה לכיתה א', להציג אישור מאופטומטריסט מוסמך, כי עבר בדיקת ראייה וטופל בהתאם.

 

מחיר בדיקת עיניים עשוי להיות כלול במחיר המשקפים או להיות מחויב בתעריף נפרד. במקרה זה, המחיר לבדיקת עיניים אופטומטרית ינוע בין 100 שקלים ל-300 שקלים עבור הבדיקה.


הגידול הכלכלית בשוק משקפי הילדים, נובע מכמה סיבות:

 • כ- 70% מההורים הרוכשים לילדיהם משקפי שמש יעדיפו לקנות משקפיים ממותגים כמו "סנופי", "דיסני" וכו'.
 • מגמות האופנה נכנסות לחיינו גם בתחום זה, כך קיימת נטייה ברורה של ההורים לחדש אחת למספר חודשים את משקפיי ילדיהם על פי צו האופנה .
 • השימוש בחומרים מורכבים כגון טיטניום שהוא חומר קל מאוד מצד אחד וחזק מצד שני, מקפיצים אף הם את מחירי המשקפיים.

 

בבחירת המשקפיים לילדים יש להתחשב בכמה גורמים:

 • יש לבחור מסגרת אשר הגודל שלה מכסה את כל עינו של הילד. בעיה נפוצה מאוד בקרב ילדים הינה שמסגרת המשקפיים מחליקה מטה עקב השפעת כוח המשיכה, מצב אשר גורם לילד להביט מעל המשקפים ולא דרכם.
 • מומלץ מאוד לדבר עם הגננת לפני שהילד מגיע עם משקפים חדשים בפעם הראשונה לגן בכדי שהיא תכין את הכר לקבלתו בגן.
 • שימוש בעדשות בעלות חומר קשיח אשר נשבר לעיתים נדירות בלבד, וכן מכיל ציפוי קשיח אשר מגן על העדשה ומפחית את הופעתן של שריטות בצורה משמעותית.
 • מומלץ כי בחירת המסגרת תהיה עם עיצוב מודרני שמוצא חן בעיני הילד ולא בעיני הורים, טעות אשר מופיעה לעיתים קרובות וגורמת נזק בלתי הפיך.
 • מומלץ לצייד את הילד בזוג משקפיים נוסף.

 

המחיר של זוג משקפים לילדים נע בין 200 ל-500 ש"ח, בהתאם לבחירה. ועשוי להגיע גם לאלף ש"ח במותגי ילדים בינלאומיים: כגון "סנופי", "בוב הבנאי", "דורה", "פו הדוב", "בראץ, "בוב ספוג" ועוד.


יש מסגרות משקפיים מיוחדות לילדים, העשויות טיטניום משובח. היתרון של מסגרות אלו הינו שהן קלות מאוד, חזקות וגמישות ולכן בעלות עמידות גבוהה. המסגרות מגיעות במבחר צבעים ודוגמאות. ניתן על פי הצורך לקבל כל דגם בתוספת של אפון אורטופדי, דבר אשר מפחית באופן ניכר את העומס על האף של הילד. ניתן גם להוסיף לקצה המוט מנגנון קפיצי אשר מטרתו מניעת החלקת המסגרת מהאף כלפי מטה.


נושא שחשוב להתייחס אליו: גידול בכמות קרינת ה-UV הקטלנית מאוד לילדים ובגללה רוכשים משקפי שמש.
אופטומטריסטים ממליצים על שימוש בעדשות פלסטיק שהן קלות יותר, מכילות מסנן UV ובטיחותיות יותר.
סוג העדשה המומלצת כהה.

 • משקפיים ללא הגנה נאותה הינן מזיקות ביותר, ובמצב זה עדיף לא להרכיב משקפים כלל מאשר להרכיב משקפים חסרות הגנה מתאימה.
 • משקפי שמש לילדים, הכוללים עדשות איכותיות, נמכרים במחירים הנעים בין 100 ל-200 שקלים.
 • מומלץ להתחיל להרכיב משקפי שמש בגיל צעיר, זאת בשל העובדה שבגיל צעיר מתפתחות מערכות רבות בגוף אשר קרינת ה-UV עלולה להזיק להן.
 • יש להקפיד על בחירת מסגרת שתגן על העין של הילד, כך שהשמש לא תכנס מהרווח שבין העין לבין החלק העליון של המסגרת ולא מצידי העין.
 

אם הילד זקוק לתיקון אופטי (כלומר הילד בעל ליקוי ראייה) ניתן להתאים את משקפי השמש גם לתיקון ליקויי ראייה על ידי החלפת העדשות הרגילות בעדשות אופטיות אשר כוללות ציפוי מסנן UV וציפוי צבע.

 

הכותב, אביב בריל, הוא אופטומטריסט בכיר ודובר רשת אופטיגרופ

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. ענבר 27/05/2014, 12:48:15

לא ציינת את בדיקת הסקר לראיה בגיל שנה, שמשמעותית מאוד לאיתור בעיות כמו הבדלים בין שתי העיניים בראיה וסכנה להתפתחות עין עצלה.

+ השב