VBAC לידה נרתיקית לאחר קיסרי או לנל"ק

האם ניתן לעבור לידה וגינאלית אחרי שעברת ניתוח? מדריך
|
הדפס
|
שמור

תרגום: אילן גטניו

 

אם עברת ניתוח קיסרי, אינך לבד. לפי נתוני מרכז השליטה ומניעת מחלות בארה"ב בשנת 2005 29.1% מהיולדות ילדו בניתוח קיסרי - יותר מרבע מסך כל הלידות.

צילום: מאיה אהרוני

אם בלידה השנייה את רוצה ללדת בלידה וגינלית רגילה, תשמחי לשמוע, כי 90% מהנשים שילדו בניתוח קיסרי יכולות ללדת בלידה נרתיקית לאחר קיסרי VBAC. מעניין לציין, כי השיעור הגבוה ביותר של הנשים שילדו בלידה רגילה לאחר ניתוח קיסרי הוא של נשים לאחר שתי לידות, האחת רגילה והשנייה בניתוח, וכשנשאלו בחרו ללדת שוב בלידה רגילה ולא בקיסרי.

 

ברוב המחקרים שפורסמו, 60%-80% או 3-4 מתוך 5 נשים שעברו ניתוח קיסרי קודם, ילדו לידה רגילה מוצלחת לאחר מכן. לאחר קריאת המידע להלן ושיחה עם רופא הנשים שלך, תוכלי לקבל החלטה מודעת, אם לידת VBAC יכולה להיות אופציה עבורך בלידה הבאה. 

 

הסיכון בקרע בטני

החשש הגדול ביותר של נשים שעברו ניתוח קיסרי הוא החשש מקרע בבטן בזמן הלידה הווגינאלית. לפי הקולג' האמריקני של רופאי הנשים והגינקולוגים ACOG, אם עברת ניתוח קיסרי ובוצע בך חתך נמוך לרוחב, הסיכון שלך לקרע הוא 0.2%-1.5%, שהוא בערך 1 ל-500 מקרים.

 

חלק מהמחקרים תיעדו שיעור גדל של קרע אצל נשים שעברו זירוז לידה או augmentation. תרצי לדבר על הסיבוכים האפשריים של זירוז כזה עם רופא הנשים שלך. באחרונה, קבע איגוד רופאי הנשים בארה"ב, כי לידה וגינאלית לאחר ניתוח קיסרי בטוחה יותר מאשר ניתוח קיסרי חוזר, ולידה וגינאלית אחרי ניתוח קיסרי אינה מגבירה את הסיכון ליולדת.

אם הניתוח הקיסרי שעברת נבע מאחת מהסיבות הבאות, ואת שוקלת ניתוח קיסרי שוב, רצוי שתדברי קודם עם רופא הנשים שלך:

 

 • דיסטוכיה – דיסטוכיה מתיחסת ללידה ארוכה וקשה בגלל מחיקה איטית של צוואר הרחם, אגן ירכיים צר או תינוק גדול. נשים רבות שזו הייתה הסיבה לניתוח הקיסרי הקודם שלה, ילדו לידה רגילה בלידה הבאה, והתינוק השני היה אפילו גדול מהראשון. ACOG קובע, כי אין אישור לכך שיש השפעה (או קשיים) ללידה של תינוק במשקל שמעל 3.950 ק"ג.
 • גודל העובר - אין הוכחה שתינוק גדול מחייב ניתוח קיסרי. האגן והראש של התינוק אינם מבנים קשירים, ושניהם משתנים ומשנים צורה כדי לאפשר את הלידה. במהלך הלידה יש כמה תנוחות שאשה יכולה לעשות כדי לסייע לפתוח את האגן, ולאפשר לתינוק גדול יותר לעבור. למשל, כריעה פותחת את מיפתח האגן בכ-10%.
 • הרפס גניטלי - שנים רבות, נשים עם היסטוריה של הרפס ילדו כמעט תמיד בניתוח קיסרי. זאת בגלל החשש להדבקת התינוק במהלך הלידה. רופאים היו לוקחים תרבית בשבועות האחרונים להריון ואם הווירוס היה פעיל, היו קובעים ניתוח קיסרי. עכשיו קבע ACOG והמליץ, כי אם אין סיבה נראיית לען במהלך הלידה, לידה וגינאלית מקובלת.
 • מצוקה עוברית – כאשר מדובר בחיי התינוק, אין ספק מה האם צריכה לעשות. אם התינוק במצוקה, ניתוח קיסרי יכול להציל חיים. לפי מרכז השליטה ומניעת מחלות, 9% מהניתוחים הקיסריים שבוצעו בשנת 1991 היו בגלל מצוקת עובר. ניטור לב העובר יכול להיות חלק קבוע מלידת VBAC, כדי לסייע לאתר מצוקה עוברית.

 

מהם הקריטריונים לקבלת אישור ללידה וגינאלית לאחר ניתוח קיסרי?

 • לא יותר משני ניתוחים קיסריים קודמים עם חתך רוחב נמוך.
  ללא צלקות בטן נוספות, או קרעים קודמים.
 • הרופא המטפל צריך להיות מוכן לבצע ניטור של הלידה ולהפנות לניתוח קיסרי אם מתעורר הצורך.
 • מקום הלידה שלך צריך להיות עם צוות פעיל 24 שעות למקרה שיש צורך בניתוח.

 

מה צריך כדי להפוך למועמדת טובה ללידה וגינאלית לאחר קיסרי?

 • אם הסיבה לניתוח הקיסרי אינה חוזרת על עצמה בהריון הנוכחי.
 • אם אין לך בעיות רפואיות חמורות.
 • אם התינוק הוא בגודל נורמאלי.
 • אם התינוק במצג ראש.

  

באילו מקרים לא מומלצת לידה וגינאלית לאחר קיסרי?

 • אם יש לך תאומים
 • אם יש לך סוכרת
 • אם יש לך לחץ דם גבוה.

השוואה של ניתוח קיסרי חוזר מול לידה וגינאלית לאחר קיסרי: 

ניתוח קיסרי חוזר לידה וגינאלית לאחר קיסרי
הסיכונים הרגילים של הליך ניתוחי. סיכוי של פחות מ-1% לקרע בבטן. אם יש קרע, יש סיכון באובדן דם כריתת רחם, נזק לשלפוחית השתן, זיהומים ותסחיפי דם.
הסיכונים הרגילים של הליך ניתוחי. שני ימי אשפוז לאחר הלידה.
התפתחות זיהום ברחם, בשלפוחית השתן ובאיזור החתך. הסיכון לזיהום מוכפל אם היה ניסיון ללידה וגינאלית שהפך לניתוח קיסרי.
פגיעה בשלפוחית השתן, במעיים ובאברים קרובים. אפשרות לקרע או לכריתת רחם.
התפתחות של קרישי דם באגן וברגליים אחרי הניתוח.  --
כאב מתמשך ואי נוחות באיזור הניתוח. כאב זמני ואי נוחות מסביב לפות.
סיכוי קטן שלתינוק יהיו בעיות נשימה. ריאותיו של התינוק יתנקו כשהוא עובר בתעלת הלידה.

 

תורגם ופורסם באישור האיגוד האמריקני להריון.

 


תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה