קורס הכנה ללידה

יולדות שסיימו קורס הכנה ללידה מדווחות על פחות כאבים
|
הדפס
|
שמור

קורס הכנה ללידה תורם רבות הן ליולדת והן למלווה שלה בלידה. זוגות רבים בארץ ובעולם משתתפים בקורסים שונים להכנה ללידה, אך ישנן עדיין נשים רבות אשר אינן מפנימות את חשיבות הקורס. בארץ אין מספיק מודעות לכך שיש סוגים שונים של קורסי הכנה ללידה, שניתן לבחור ביניהם, ושכדאי למצוא קורס המתאים לצרכים האישיים של היולדת ושל בן/בת זוגה.

צילום: מאיה אהרוני

מומלץ להירשם לקורס סביב שבוע 20-25 ולהתחיל אותו בין שבוע 25-34 אם מדובר בקורס בן שבעה מפגשים סך הכל ואחד המפגשים מתקיים לאחר הלידה. הקורסים הפופולריים מתמלאים מהר, כך שכדאי להירשם ברגע שההחלטה מתקבלת לגבי הקורס אליו אתם מעוניינים להירשם.

 

לפני שבוחרים את הקורס שמתאים לך כיולדת ולכם כזוג שעומדים לפני אחד הרגעים הכי מרגשים בחיים, רצוי לדעת מדוע משתתפים בקורס הכנה ללידה ומהן המסגרות השונות שמפעילות קורסים. 

 

מדוע כדאי להשתתף בקורס הכנה ללידה?

מחקרים רבים מצביעים על כך שיולדות שסיימו קורס הכנה ללידה מקיף ואיכותי מדווחות על פחות כאבים בלידה, משתמשות בפחות משככי כאבים וחוות את הלידה כאירוע חיובי להבדיל מיולדות שלא עברו קורס כזה. ברוב הקורסים תלמדו את כל מה שקורה ליולדת ולעובר במהלך הלידה הן מבחינה רגשית והן מבחינה פיזיולוגית ואנטומית. בחלק מהקורסים תלמדי גם כיצד לעבור את הלידה כחוויה חיובית, כיצד לשמור על גופך לכל אורך הלידה, כיצד לקדם את הלידה וכיצד להרגיש כמה שיותר נוח בלידה. בקורס מקיף יותר, בן הזוג ילמד כיצד לסייע לך בלידה באמצעים כמו נשימות, הרפיה ועיסויים. מחקרים גם מצביעים על זוגיות טובה יותר אצל זוגות שעברו חווית לידה טובה עם הרבה תמיכה רגשית ופיזית מצד בן הזוג.


מהם סוגי הקורסים הקיימים? 

זוגות רבים אינם מודעים לכך שיש שוני בין מגוון הקורסים שגופים שונים מציעים. יש מכנה משותף בין כל הקורסים, מידע על שלבי הלידה, מידע על נהלי בתי החולים, תמיכה רגשית מהקבוצה והמדריכה וטכניקות להתמודדות עם כל שלבי הלידה. יש הבדל מהותי בהיקף החומר ובפילוסופיה של הקורסים השונים וכדאי לברר מראש מה מתאים לך ולבן זוגך.

יש קורסים המתמקדים בעיקר בכל הנהלים והפרוצדורות בבית החולים. ישנם קורסים עם גישה הוליסטית וטבעית המקיפים מידע על כל סוגי הלידות, מלידה הפיזיולוגית ועד ללידה ה"רגילה" עם משככי כאבים. בקורסים בגישה הוליסטית ילמדו הזוג כיצד להתמודד באופן טבעי עם הצירים וכיצד לקדם את הלידה בדרך הטובה והמתאימה ביותר,על-ידי שימוש בתנועתיות, שינוי תנוחות, נשימות, הרפיה, שיאצו, עבודה קולית, רפלקסולוגיה, שימוש במים ועוד אלמנטים מן הרפואה המשלימה.

 

כמו כן תלמדו על הפיזיולוגיה והאנטומיה של הלידה, שלבי הלידה וגם על הלידה הקונבנציונאלית עם משככי כאבים, סוגים שונים של התערבות רפואית ועוד. הקורס עם אוריינטציה טבעית מקנה לכם מידע רב בכל הקשור ללידה וגם כלים רבים שישמשו אתכם עם תחילת הצירים ועד ליציאת התינוק. בקורסים ההוליסטיים תשולב הדרכת הנקה, נושא שמומלץ מאוד שיהווה חלק בלתי נפרד מההכנה לקראת הלידה לכל מי שמעוניינת להניק את תינוקה. בקורסים ההוליסטיים נכנסים גם לנושאים כמו הטיפול בתינוק בימים הראשונים לאחר הלידה ובתקופה הראשונה לחייו וכן מדברים על הזוגיות שמשתנה עם הצטרפות התינוק למשפחה. 

 

מסגרת פרטית או בבית החולים? 

ישנם קורסים במסגרות פרטיות שמועברים בקבוצות או באופן פרטני. קיימים גם קורסי "מרתון הכנה ללידה" אשר מרוכזים לרוב בסוף שבוע אחד או בשלושה ימי שישי רצופים.

גם בתי החולים, קופות החולים ותחנות "טיפת חלב" (התחנה לבריאות האם והילד) מציעים לכם קורסים ברמה זו או אחרת.

 

הקורסים במסגרות הפרטיות בדרך כלל יותר יסודיים ומקנים כלים אמיתיים אותם מומלץ לתרגל בבית עד יום הלידה על מנת שיהפכו לטבע שני של היולדת ושל בן זוגה. קורסים אלה פותחים בפני הזוג את כל מגוון האפשרויות ומסבירים לעומק את זוגי ההתערבות בלידה ואת כל יתרונות והחסרונות של כל התערבות. אין ספק שעדיף לבחור מסגרת "ניטרלית" שאין לה אינטרס אישי בהמשך הדרך. המדריכה של הקורס הפרטי אינה כבולה תחת נהלים מסוימים של בית חולים או גוף רפואי אחר, ויכולה לספר לכם גם את האמת שמאחורי הקלעים בלידות.

 

בקורסים של בתי החולים, טיפת חלב וקופת חולים מתמקדים בדרך כלל יותר בתסריט לידה "שגרתי" ורפואי, שמותאם לנהלי בית החולים ושמים דגש עיקרי על נושאים כמו שימוש במשככי כאבים והתערבויות רפואיות, ושמים פחות דגש על תרגול של נשימות וכלים אחרים מן הרפואה המשלימה שיעזרו ליולדת בהתמודדות עם הצירים ובקידום הלידה. רוב הקורסים במסגרת מוסדות אלה אינם משלבים הדרכת הנקה מעמיקה ומעדיפים שתירשמו לקורס הכנה להנקה בנפרד ובעלות נוספת. כלים כאלה חשובים מאוד גם אם היולדת תבחר לקבל משככי כאבים משלב מסוים של הלידה. חשוב להבהיר שגם יולדת שבוחרת בתסריט היותר שגרתי, לידה עם אפידורל וכו', תפיק את מירב המידע והתועלת מקורס בגישה הוליסטית במסגרת פרטית מכיוון שקורס זה מקנה לה את כל הכלים ומאפשר לה לקבל את ההחלטה בזמן אמת בחדר הלידה, גם אם נתקלת פתאום בתסריט לידה שונה מזה שדמיינה מראש. יולדות רבות מחליטות מראש שהן יילדו עם אפידורל ופתאום מגלות בזמן הלידה שהדבר אינו מתאפשר מבחינה רפואית. במידה ולמדת בקורס בגישה הוליסטית, ורכשת את כל הכלים והתכוננת לכל סוגי הלידות, שינוי במהלך הלידה ישפיע עליך פחות ולא יעמיד אותך במצב של חוסר אונים גם אם דברים משתנים מקצה לקצה במהלך הלידה.

 

גם אם את עוד לא החלטת על תכנית לידה סופית וגם אם אינך בטוחה אם תרצי לקבל משככי כאבים בלידה או לא, מומלץ להשתתף בקורס הכנה שיקנה לך ולבן זוגך כלים פרקטיים וטבעיים להתמודדות עם הצירים ולקידום הלידה. נשים רבות מפתיעות את עצמן בלידה ומגלות שהן מסוגלות להתמודד עם הצירים ללא משככים כימיים ובעזרת טיפולים מן הרפואה המשלימה שבן זוגה למד בקורס. 


לפרטים על קורס ההכנה ללידה של פורטל דולה למשפחה

 

כיצד נבחר קורס הכנה שיתאים לצרכים שלנו? 

בבחירת הקורס כדאי ניקח בחשבון גורמים כמו: 


המדריכה – מי המדריכה? מהי הכשרתה? האם היא פתוחה לכל סוגי השאלות? האם היא מלמדת ומקבלת את כל סוגי הלידה? האם היא מדריכה גם הנקה ומסבירה לכם  את חשיבות ההנקה וכיצד להתחיל את ההנקה ברגל ימין? האם היא מנוסה? האם יש לה ניסיון רב בחדר הלידה? האם היא כבר אמא ועברה את החוויה באופן אישי? יש לציין כי דולה מנוסה שמלמדת קורסי הכנה ללידה יש לה ניסיון רב וחשוב מחדרי הלידה וכתוצאה מכך קל לה מאוד להעביר לכם את מה שבאמת קורה בחדרי הלידה בארץ.

 

כמות המשתתפים בקורס - משתתפים מעטים או משתתפים רבים? מומלץ לבחור בקורס עם עד 10 זוגות. עם משתתפים מעטים יותר תוכלו לשאול יותר שאלות והיחס יותר אישי ותומך. בקבוצה זו יש מספיק משתתפים כדי שתוכלו ללמוד גם משאלותיהם של הזוגות בקבוצה. אם בקבוצה יש בין 12 - 20 זוגות, התחושה היא יותר של הרצאה פרונטלית והקורס נעשה באופן טבעי פחות אינטראקטיבי.

 

פרטני או קבוצתי – הקורס הפרטני בדרך כלל קצר יותר וכמובן אישי ואינטימי יותר. ניתן להתאים אותו לבקשות ספציפיות של בני הזוג. לקורס הקבוצתי יתרונות רבים כמו דינאמיקה קבוצתית, היכרות עם עוד זוגות שנמצאים בשלב דומה של ההריון, שאלות שנשאלות על-ידי משתתפים אחרים בקורס. שאלות שאולי לא הייתם מעלים על הדעת לשאול את המדריכה.  

 

מיקום הקורס – האם נוח לכם להגיע לשם אחרי יום עבודה או בשעות של פקקים ולחץ בכבישים? האם האולם או החדר שבו מתקיים הקורס נעים, מאוורר עם אווירה נעימה? האם יש שירותים במבנה? האם יש חניה בקרבת מקום או בסמוך למבנה בו הקורס מתקיים? ברוב הקורסים יושבים על מזרונים עם או בלי תמיכה לגב.

 

שעות הקורס – זוגות רבים מגיעים לקורס הקבוצתי לאחר יום עבודה ארוך ומייגע כשאתם כבר עייפים מדי כדי לקלוט את כל החומר שהמדריכה מעבירה. ישנם גם קורסים מרוכזים בימי שישי המכונים "מרתון הכנה ללידה". בדקו מה הכי מתאים לכם.

 

מספר המפגשים – חשוב שתשתתפו בכל המפגשים על מנת לקבל תמונה שלמה ולא לפספס לקחים חשובים. אם לדוגמא פספסתם את שיעור הנשימות, ההרפיה והעיסויים כדאי מאוד לבקש מהמדריכה אפשרות להשלים את אותו שיעור בקבוצה הבאה שלה. קורס עם מפגשים רבים לאו דווקא מעיד על קורס איכותי. חמישה עד שבעה מפגשים קבוצתיים בהחלט מספיקים. שני מפגשים במסגרת פרטנית, אחד-על-אחד, עם תומכת לידה שגם מדריכה קורסים, מספקים את כל המידע והכלים החיוניים לכם כהורים לעתיד.

 

תאריך סיום הקורס – האם הקורס מסתיים קרוב מדי לתאריך המשוער שלך? כדאי לנסות לסיים את הקורס לא יאוחר משבוע 37-38 להריון למרות שרוב היולדות בלידה ראשונה יולדות אחרי התאריך המשוער.

 

הגישה של הקורס ו"ארגז הכלים" שהוא מקנה לכם – חשוב ללמוד נושאים כמו נשימות, הרפיה, סוגים שונים של עיסוי, תנועתיות, תנוחות, כיצד ללחוץ נכון, הנקה, הורות וגם קצת עלזוגיות. כדאי ללמוד הכנה ללידה אצל דולה – תומכת לידה - גם זוגות שאינם מתכננים ללדת עם תומכת לידה יוכלו להפיק את מרב התועלת מקורס עם תומכת לידה ולקבל ממנה "ארגז כלים" מלא בעצות פרקטיות כיצד בן הזוג יוכל לשמש לך כ"תחליף דולה" במהלך הלידה. במרכז דולה רוב הזוגות שומרים על קשר עם המדריכה שלהם גם לאחר שהקורס מסתיים, והרבה פעמים מתקשרים אליה מחדר הלידה כדי להתייעץ עימה.

 

לידה חוזרת – יש קורסי רענון שמותאמים במיוחד לזוגות שכבר עברו לפחות לידה אחת. הקשיבו להמלצות של חברים שלכם ושל משתתפים בפורומים השונים באינטרנט העוסקים בנושא הריון ולידה, אך זכרו, שרק אתם יודעים מה מתאים לכם ולצרכיכם, ולכן חשוב לוודא, שהקורס יענה על כל הדרישות שלכם, ויקנה לכם ידע בכל הקשור ללידה, להנקה ולהורות.

 

מאחלת לכם לידה קלה, קסומה ומעצימה עם המון עוצמה נשית והורות נהדרת!

  

הקליקו כאן לפרטים על קורס הכנה ללידה של פורטל דולה למשפחה.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה