מחקר: אכילת שמן דגים בהריון עשויה למנוע אלרגיות אצל התינוק

|
הדפס
|
שמור

תוסף שמן דגים הנלקח במהלך ההריון עשוי לסייע למנוע אלרגיות אצל תינוקות, העלולות לסכן את חייהם. כך עולה ממימצאים ראשוניים של מחקר שנערך באוסטרליה, המתפרסמים  בגיליון דצמבר 2003 של המגזין לאלרגיה ולחיסונים קליניים.


במחקר נמצא, כי אצל תינוקות שאמהותיהן אכלו שמן דגים במהלך ההריון היו תגובות חלשות יותר של המערכת החיסונית לגירויים אלרגניים, ובגיל שנה הם היו פחות אלרגיים מתינוקות שאמהותיהן לא אכלו שמן דגים בהריון.

 

לדברי עורכי המחקר, עדיין מוקדם להמליץ על תוסף מזון זה לנשים בהריון, אולם לדבריהם, המימצאים בנו תשתית למחקרים רחבים יותר ולטווח ארוך יותר, כדי לקבוע, אם אכן שמן דגים יכול להקטין את האלרגיות אצל ילדים.

צילום: פוטו-ראק

בדרך כלל, נשים בהריון מוזהרות שלא ליטול תרופות או תוספי מזון, אלא אם היתרונות מוכחים וידועים, והם גדולים יותר מכל סיכון פוטנציאלי לעובר. נשים בהריון צריכות תמיד להתייעץ עם רופא לפני נטילת תרופות או תוספי מזון. המחקר החדש ניסה לבחון אם קפסולות של שמן דגים, העשירים באומגה 3, עשויים לסייע למנוע התפתחות של אלרגיות אצל תינוקות הנולדים לנשים עם היסטוריה של אסטמה או קדחת השחת. ילדים ממשפחות עם היסטוריה של אלרגיות נמצאים בסיכון גבוה ללקות במחלות האלרגיות הללו.

 

לפי התיאוריה, מכיוון שלחומצות השומן אומגה 3 יש תכונות נגד דלקות, הן עשויות להשפיע על התפתחות המערכת החיסונית ,כך שהיה תהיה פחות רגישה לאלרגנים. לדברי מחברת המחקר, ד"ר סוזן פרסקוט מאוניברסיטת מערב אוסטרליה בעיר פרת', "זהו המחקר הראשון המתבונן בשלב כל כך מוקדם של חיי התינוק", ולכן נחוצה עוד עבודת מחקר.

 

מחברי המחקר טוענים, כי אפשר לייחס את העלייה במחלות אלרגיות בשנים האחרונות, לפחות חלקית, לירידה בשימוש באומגה 3 בתפריטי המערבי. דגים שמנים כמו סלמון, טונה וסרדינים, הם המקור העיקרי לאומגה 3, כשהשומן נמצא גם בכמה מקורות מן הצומח כמו קנולה. הצוות של ד"ר פרסקוט בדק 98 נשים שנטלו קפסולות של שמן דגים ובקבוצת הביקורת נטלו קפסולות עם שמן זית. הנשים נטלו 4 קפסולות ביום מן השבוע ה-20 להריון ועד ללידה.

 

בדיקה של תאים שנלקחו מדם חבל הטבור הראתה כמויות גדולות יותר של אומגה 3 בממברנות של התאים של התינוקות שאמהותיהן נטלו את שמן הדגים. בנוסף, תאי החיסון הראו תגובה חלשה יותר לגורמים אלרגניים כמו שיער חתול, למשל, לעומת תינוקות בקבוצת הביקורת. בגיל שנה, ילדים שאמהותיהן נטלו שמן דגים, היו פי שלושה פחות בסיכון להיות רגישים לביצים בבדיקות עור לגילוי אלרגיות. תינוקות בקבוצת שמן הדגים נטו יותר לפתח מצב אלרגני בעור כמו אקזמה, אבל אצל ילדים עם אקזמה, אלה בקבוצת שמן הדגים פיתחו רגישות קלה בלבד.

 

מחקרים קודמים, שבהם ניתנו תוספי שמן דגים למבוגרים עם אלרגיות, הניבו תוצאות מעורבות. לדברי הצוות של ד"ר פרסקוט, תוסף של אומגה 3 יש לקחת בזמן התפתחות המערכת החיסונית, כדי ליהנות מן היתרונות שלו. לדברי פרסקוט, הצעד הבא הוא מחקר רחב היקף, שבו יבדקו אם ילדים שאמהותיהן נוטלות קפסולות של שמן דגים בזמן ההריון יפתחו אלרגיות ברמה נמוכה יותר לאורך זמן.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה