על תינוקות וכלבים

למרות הקושי בדרך כלל המאמץ ישתלם, התינוק יגדל לצד החבר השעיר ונאמן
|
הדפס
|
שמור

הרבה זוגות בתחילת דרכם המשותפת בוחרים לצרף שותף: כלב, חתול, ארנב או כל חיית מחמד אחרת. יש זוגות, שבהם אחד מבני הזוג מביא עימו את החבר השעיר אל הזוגיות ואצל אחרים הזוג מאמץ יחדיו בעל חיים אחרי שהחלו לחיות כזוג.

צילום: Unsplash

כאשר המשפחה מתרחבת ותינוק עומד לבוא לעולם, פתאום מתחילים לשים לב לשיער שהכלב משיר בכל הבית, ולהרגלו של החתול להיכנס לכל מקום שירצה. זאת בלי להתייחס האם אנחנו מסכימים או לא. ואז מתעוררות השאלות: מה אם החתול ייכנס למיטת התינוק? מה אם הכלב יקנא ויתנפל עליו? אולי בית עם כלב אינו נקי מספיק בשביל תינוק קטן? ובכלל, אם יהיה לנו זמן לטפל בתינוק וגם להמשיך להעניק תשומת לב וטיפול נאות לבעל החיים? יש זוגות שהחששות עלולות לגרום להם להיפרד ולמסור את החבר הוותיק.


איך מתמודדים? 

קודם כל לפני שאתם בוחרים לאמץ בעל חיים, חישבו היטב, האם תוכלו לעמוד במחויבות גם אחרי שתחליטו להפוך להורים? אי אפשר לאמץ כלב או חתול "לבינתיים". אימוץ בעל חיים גורר מחויבות כמעט כמו ההחלטה להביא עוד ילד לעולם, אם אינכם בטוחים, אל תאמצו.

 

אם החלטתם לאמץ או שהכלב/החתול כבר בן בית, אל תדאגו, התינוק ישתלב ללא כל קושי בבית בו יש גם בן משפחה על ארבע, והיתרונות בגידול ילד בבית עם בעלי חיים עולים בהרבה על החסרונות. 

  • הקפידו לחסן את בעל החיים בכל החיסונים הדרושים, דאגו לטיפול למניעת פרעושים וקרציות, לפני לידת תינוק רצוי להימנע מאבקות ולהשתמש בטיפות שנספגות בעור.
  • העצה הטובה ביותר היא להתייחס לחיית המחמד כמו לילד ראשון שעומד להיוולד לו אח, חתולים מסתגלים לשינוי בקלות יותר מכלבים, אך קשה יותר לשכנעם לשנות הרגלים.
  • אחרי הלידה, לפני שחוזרים הביתה עם התינוק רצוי להביא לכלב חיתול או בגד שהתינוק לבש, כדי שיעשה היכרות עם הריח החדש.
  • כשחוזרים הביתה הציגו את התינוק לכלב ותנו לו לרחרח אותו, הסבירו לכלב במילים שזהו התינוק החדש ומעכשיו הוא יגור איתכם, אם הכלב ליקק בטעות את התינוק אל תדאגו, אמנם זה לא רצוי אבל ממש לא מסוכן, הליקוק של הכלב מזיק פחות מהנשיקות של הדודות.
  • כדאי להקדיש תשומת לב לכלב, ללטף ולדבר אליו, הדבר יפחית את הקנאה ויוכיח לכלב שלא איבד את מקומו אצל בעליו. מהר מאוד הכלב ילמד את מקומו של התינוק במשפחה, וישמור ויגן עליו כפי שהוא מגן על גור...
  • אל תדאגו מהפרווה: מחקרים הוכיחו שילדים שגדלו בבית עם בעלי חיים פיתחו פחות נטייה לאלרגיות מילדים שגדלו בבתים ללא חיות. המשיכו לנקות את הבית כולל הפרווה כפי שנהגתם לפני הולדת התינוק. מערכת החיסון של התינוק תסתגל  לסביבה בה הוא חי.
  • לחתולים יש נטייה להתכרבל במקומות חמימים ורכים, ומיטה עם תינוק חמים ורך היא מקום אידיאלי, אם אתם מביאים את המיטה או העריסה לפני הולדת התינוק והחתול מנסה להיכנס אפשר למלא את המיטה בבלונים, החתול שורט את הבלון, הבלון מתפוצץ ויש סיכוי טוב שהחתול לא ינסה שוב.
  • אפשרות נוספת היא שימוש באקדח מים בכל פעם שהחתול מנסה להיכנס למיטה. בכל מקרה חייבים להשגיח על בעלי החיים ולא להשאיר את חיית המחמד לבד עם התינוק בחודשים הראשונים לחייו.

 

למרות הקושי בדרך כלל המאמץ ישתלם, התינוק יגדל לצד החבר השעיר, ילמד להתחשב  ולהסתדר עם יצורים קטנים ממנו, ויש סיכוי טוב שירכוש לעצמו חבר נאמן שיוכל לשחק איתו.

 

הכותבת: יוליה שיפרין אחות מוסמכת BA במחלקת ילודים ופגים בבית חולים, מנהלת חברת Baby Care, מעניקה שרות של הדרכה פרטית וליווי להורים בביתם בכל התחומים הקשורים לטיפול בתינוק. 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה