סיבה נוספת לשמור דם טבורי

מחקר: תאי גזע מדם טבורי יסייעו לטיפול בפגיעות בחוט השידרה וטרשת נפוצה
|
הדפס
|
שמור

חשבתם לוותר על הדם הטבורי של התינוק שעומד להיוולד? חשבו שוב: לראשונה הצליחו מדענים להפיק תאי גזע מדם טבורי ולהפוך אותם לסוג אחר של תאים, תהליך שעשוי להוביל לטיפול ולריפוי פגיעות בחוט השידרה, בטרשת נפוצה ובמחלות אחרות של מערכת העצבים.

צילום: אוניברסיטת מרכז פלורידה

"זו הפעם הראשונה שזה נעשה עם תאי גזע לא עובריים", אומר ג'יימס היקמן, מהנדס ביולוגי מאוניברסיטת מרכז פלורידה, שהוביל את המחקר. מסקנות המחקר פורסמו בגיליון 18 בינואר של המגזין הרפואי ACS Chemical Neuroscience. "אנחנו מאוד נלהבים מהמסקנת מכיוון שהתגברנו על מכשולים רבים הקיימים לגבי טיפול באמצעות תאי גזע עובריים". אמר היקמן.

 

תאי גזע מחבל הטבור אינם מציבים דילמה אתים, מכיוון שהתאים מגיעים ממקור שאחרת היה מושמד. עוד יתרון הוא שכללית, תאים מדם טבורי לא נמצאו כגורמים לתגובה של המערכת החיסונית, דבר שיפשט את השימוש בהם בטיפולים רפואיים.

 

יצרנית התרופות גירון ממנלו פארק שבקליפורניה פיתחה טיפול לתיקון חוט שידרה המבוסס על תאי גזע עובריים, אבל היא נזקקה ל-18 חודשים כדי לקבל אישור של מינהל התרופות לניסוים בבני אדם. העיכוב נבע בעיקר מסיבות אתיות הקשורות למחקר בתאי גזע עובריים. בעיה זו ואחרות הובילו באחרונה לסגירת המחלקה לתאי גזע עובריים בחברה, והבליטה את הצורך בחלופות.


האתגר המרכזי בעבודה עם תאי גזע היא למצוא את הזרז הכימי שישכנע את התאים להפוך לסוג רצוי של תאים. המחברת הראשית של המחקר, הדוויקה דייויס, חוקרת במעבדה של היקמן, הצליחה להתגבר על מספר מכשולים, כאשר הוסיפה לתהליך הכימי גם שינוי של הסביבה הפיזית. "הבנו שתאי גזע רגישים מאוד לתנאים הסביבתיים", הסבירה.


בטיפול בפגיעות בחוט השידרה יזריקו את התאים לתוך הגוף בנקודה הפגועה כדי לקדם את הריפוי. לטיפול בטרשת נפוצה הזרקה של התאים תסייע לגוף לשוב ולייצר מיילין, שהיעדרו מוביל להיווצרות טרשת נפוצה או סוכרת.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. פיניש דניאל 09/02/2012, 13:28:01

אם כך היכן עומד הניסוי על הכתבה מבין שאין עוד המשך לניסוי או שלא הבנתי נכון בכבוד רב אשמח לקבל עוד מידע בנושא פיניש דניאל מראשון לציון המייל שלי הוא csahar@bezeqint.net

+ השב