אין סיכון מוגבר בהפריה מתרומת ביצית מעל גיל 50

מחקר: מבוגרות יפתחו סוכרת הריונית או יגיעו לידה מוקדמת כמו נשים עד גיל 42
|
הדפס
|
שמור

מחקר חדש על הריון בגיל מתקדם מטיל ספק באמונה הרווחת, שככל שהגיל של האם העתידית גבוה יותר, כך גדל הסיכון בהריון.

צילום: פוטו-ראק

מחקר שנערך במרכז הרפואי של אוניברסיטת קולומביה על 101 נשים בגיל הבלות, שעברו טיפולי הפריה באמצעות תרומת ביציות, גילה כי ההריונות שלהן לא היו ברמת סיכון גבוהה מזו של נשים צעירות יותר שנכנסו להריון בטיפולי הפריה דומים. מן המחקר עולה, כי נשים מעל גיל 50 הן בעלות סיכוי זהה לפתח סיבוכים כמו סוכרת הריונית או לידה מוקדמת כמו אצל נשים בגילאים שעד 42 שנה. ההבדל היחיד בסיכון בין שתי קבוצות הגיל היה שהנשים המבוגרת יותר היו ברמת סיכון גבוה קצת יותר, ממש שולית, לפתח לחץ גם גבוה. ל

 

דברי ד"ר מארק סאואר, ממחברי הדו"ח, "הנשים המבוגרות בסדר גמור. אם הן נבדקות היטב, ומקבלות טיפול נכון, הן צריכות להיות בסדר". לדבריו, בעוד שייצור הביצית אכן פוחת עם הגיל, היכולת לשאת את התינוק לאחר ההפריה בביצית מתרומה, אינו נפגע באותו קצב לאורך זמן, שכן הרחם הוא אבר שוה לחלוטין מהשחלות.


המחקר שפורסם בגיליון פברואר 2012 של המגזין הרפואי האמריקני Perinatology הוא המחקר הרחב ביותר על הריונות של נשים בגיל הבלות שנערך עד כה.


לדברי ד"ר סאואר, נשים שהשתתפו במחקר היו כולן מסודרות ובעלות השכלה, ולכן היו זהירות ושמרו על עצמן במצב של בריאות גופנית טובה. "נכנסות לזה נשים חכמות, משכילות, עשירות", אמר. "הריונות מעל גיל 50 אינם נפוצים כלל ועיקר".


סטטיסטית, יש היום הרבה יותר נשים שהופכות לאמהות בפעם ראשונה בגיל מתקדם. בארצות הברית לבדה בעשור האחרון הוכפל מספר הנשים שהפכו לאמהות מעל גיל 45. השינוי נובע לא מעט בזכות ההתקדמות הטכנולוגית והתקדמות הרפואה. הקפאת ביציות, למשל, מאפשר לנשים לעכב את האמהות לתקופה הרבה יותר ארוכה מבעבר. רופאי נשים אומרים, כי נשים רבות בגיל 50 נמצאות בכושר והן בריאות כמו נשים 10 עד 15 שנים צעירות מהן. לדברי ד"ר סאואר, אחוז ההצלחה של נשים מעל גיל 40 המבקשות להיכנס להריון באמצעות תרומת ביצעת עומד על 50 אחוזים.


לא כל הקליניקות בארה"ב מוכנות לבצע טיפולי הפריה לנשים מעל גיל 50. הסיבה אינה רפואית או בגלל סיכון אפשרי בהריון, אלא הסבירות שהיולדת תחיה מספיק שנים כדי לגדל את הילד עד שיגיע לבגרות. לדברי ד"ר סאואר, נשים היולדות בגיל 50 צפויות היום לחיות עוד 30 שנה, שכן גיל התמותה הממוצע אצל נשים במדינות המערב המפותחות עומד על 84 שנה.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה