כך תטפלו בבכור כשמצטרף ילד שני

טיפים שיקלו על הילד הבכור ועליכם
|
הדפס
|
שמור

 הצטרפות ילד שני למשפחה הוא מאורע משמח, אם רק יודעים כיצד לטפל בילד הבכור, שעד הלידה השנייה היה הנסיך היחיד, מרכז ההתעניינות, מושא ההערצה, ופתאום, הוא נדחק לפינה כי מגיע "צעצוע" חדש. יש המשווים את הבאת התינוק החדש הביתה, עבור הילד הבכור, כהכנסת פילגש צעירה לבית שבו עדיין מתגוררת האשה הראשונה, הנבגדת.

צילום: מאיה אהרוני

לילד זו טראומה, המשפיעה על התנהגותו, על ההורים, וכמובן גם על הילד הצעיר. הגדול - שלא תמיד גדול  באמת - יקנא בתשומת הלב שכולם מרעיפים על התינוק, וירצה להתנהג כמוהו, למשוך תשומת לב, ובסתר לבו, הוא גם ירצה שהתינוק החדש ייעלם מביתו ומחייו. קשה מאוד לרצות את הבכור, כאשר התינוק הצעיר כל כך חסר אונים ובאמת זקוק לטיפול צמוד, להשגחה מלאה ולכל תשומת לב הדרושה לתינוק בן יומו. אולם יש כמה וכמה דרכים לתת לבכור הרגשה שהוא רצוי, שהוא הראשון ולכן יש לו פריבילגיות, שהוא היהלום בכתר.

 

הנוסחה הבדוקה היא להכין את הילד הראשון לקראת הנחיתה של התינוק השני, כדי לסייע לו להתגבר על סערת הרגשות שתפקוד אותו. אם הילד הגדול עדיין אינו מדבר, הוא לא יוכל להביע את רגשותיו, אלא בהתנהגות, שהגדולים יראו כבלתי נאותה. אם הוא בתהליך גמילה מחיתול או ממוצץ, הוא עלול לחזור אליהם ובגדול ואין להתרגש מכך או להעיר לו על כך. הוא עלול להתחיל למצוץ את האגודל, לבקש לחזור לשתות חלב מבקבוק, ולהתחיל להתבכיין כדי לקבל את מבוקשו, במקום לתקשר עם ההורים בדרך יותר משוכללת, כמו שיחה, הצבעה, סימונים (שפת הטף) ובקשות. כל דבר יגרור בכי, לעיתים גם היסטרי.

 

ילדים קצת יותר גדולים עלולים להתחיל לבדוק את סף הסבלנות של ההורים, ירעו את התנהגותם, יחלו לזרוק חפצים, לפגוע בעצמם בדרך זו או אחרת, הכל כדי למשוך תשומת לב מהתינוק אליהם. בעיות אלו חולפות בדרך כלל מאליהן, אם ההורים מקפידים לשים לב לילד הגדול וגם להימנע מלקרוא לו "גדול" באוזניו, ישימו לב למשאלות שלו, לבקשות שלו, ולצורך שלו לתשומת לב.

 

יש כמה פעולות העשויות לקרב את הילד הגדול אל התינוק החדש:

 

 • קנו ספר כמו "בבטן של אמא", של תומס סוונסון (בתרגומו של יהודה אטלס), המכין את התינוק למה שקורה במהלך ההריון ואחרי הלידה. הימנעו מספרים שנותנים תמונה שלילית בלבד של הצטרפות תינוק חדש למשפחה כמו "האח הקטן של פספס" של לוסי קזינס.
 • קנו בובת תינוק ותנו לילד שלכם להתאמן על הבובה בהחלפת חיתול, האכלה, ניקיון וגם להוציא על הבובה את התסכול.
 • הכינו מתנה עבור הבכור שיקבל מייד לאחר הלידה "מהתינוק החדש".
 • שימו לב שבפעם הראשונה שילדכם בא לבקר את אמא בבית היולדות, אמא תדאג להניח את התינוק בעריסה לפני שהבכור נכנס לחדר, ותהיה פנויה ומוכנה לקבל את הבכור שלה בחיבוק גדול ובנשיקות. תדאגו להביא את התינוק לידיים של אמא, רק כשה"גדול" כבר נמצא בזרועותיה, וכך הם יקבלו את התינוק יחד. התחושה היא הרבה פחות מאיימת ואפשר גם להכין את המתנה ולתת אותה לבכור בזמן ששניהם על אמא יחד בבית היולדות.
 • הכינו גם הפתעות לימים בהם אמא בבית היולדות. שהבכור ירגיש שאמא דואגת לו גם כשהיא לא בבית.
 • חפשו מתנה משותפת לשני הילדים כמו צעצוע או ספר.
 • קנו עבור הגדול כיסא אוכל חדש, שירגיש שהוא שלו, עוד לפני שהקטן יירש את הכסא הגבוה "של התינוקות".
 • שתפו את הגדול ברכישת חפצים לתינוק החדש ובבחירתם בחנות. שתפו אותו בקבלת החלטות לגבי התינוק, כמו היכן למקם את מיטת התינוק ועוד.
 • אם בכוונתכם לשכן את שני הילדים באותו חדר, בצעו את השינוי בחדר לפחות חודש לפני בוא התינוק על מנת לאפשר לבכור להתרגל להסדר החדש. 
 • אל תתנו לו לחוש מוזנח בגלל האח הקטן. הכינו אותו לכך שיהיה לכם פחות זמן עבורו, לפחות בהתחלה, וגם התגובות שלכם אליו לא יהיו תמיד מיידיות כמו עד עכשיו. גם זמני הארוחות הקבועים שלו עלולים להשתנות, והוא יצטרך להתחיל לאכול בעצמו, בלי עזרה, כי לפעמים היד שלכם תהיה עסוקה עם התינוק הצעיר.
 • הכינו את הילד לקראת בוא התינוק, ולהזכיר לו שתינוקות בוכים, מקיאים, ישנים הרבה, צריכים החלפת חיתול תכופה, וצריכים להיות הרבה על הידיים, כדי להרגיש בטוחים ואהובים. זה בדיוק המקום שבו הבכור היה בטוח עד שהגיע האח הקטן.
 • תנו לו הרגשה שהוא קיבל תפקיד חדש, תפקיד "האח הגדול" של התינוק החדש. ודאו שאפשר להכניס אותו לאיזור התינוקיה, גם מעבר לחלון, כדי שיוכל לראות מוקדם את האח או האחות שנולדו לו.
 • שתפו אותו בכל אירוע, ובקשו ממנו לסייע לכם בגידול התינוק, בדאגה לצרכיו, בהבאת חיתול להחלפה, בכל מטלה שהוא מסוגל לבצע. הוא ירגיש שותפות וגם אחריות, שיורידו מעט מן הקנאה בתינוק החדש.
 • תנו לו להחזיק את התינוק בזרועותיו עם סיוע והשגחה שלכם.
 • תנו לבכור המון מחמאות ותנו לו הרבה קרדיט על כל דבר חדש שהתינוק לומד, כאילו הוא זה שלימד אותו.
 • הקפידו שהאורחים המגיעים יודעים להתייחס אל הילד הגדול ולא רק להתפעל מהתינוק. אם רוצים להביא לכם מתנה, עדיף שהיא תהייה מיועדת לגדול, כי לקטן יהיו די והותר דברים, שיקבל ב"ירושה" מהאח הבוגר. ודאו שהגדול מסכים שתיתנו חולצה ישנה שלו לתינוק, או את נעלי הבית הקטנות, ששימשו אותו בחורף הקודם, וכי הוא אינו מרגיש שלקחו לו משהו חשוב.
 • הכינו הפתעות ומתנות קטנות לגדול למקרה שהאורחים מביאים מתנה רק לתינוק החדש ותגידו שהם הביאו גם לו מתנה.

 

לכל משפחה ולכל ילד מתאימים חלק מהטיפים לעיל ויש כמובן להתאים את הטיפים לאופיו של הבכור האישי שלכם ולמצוא דרך להקל על כל בני המשפחה בהסתגלות לבואו של התינוק החדש.

 

חשוב לזכור שגם לנו, ההורים, לוקח זמן להסתגל למצב החדש ושלא כל דבר מושלם מההתחלה. יש ירידות ועליות במצבי הרוח של כל בני המשפחה, וחשוב שכולנו נתאזר בסבלנות ונבין שדברים מסתדרים עם הזמן.

 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה