יותר תאומים נולדים מאי פעם

חוקרים בריטיים: העליה נובעת בעיקר בגלל הגידול במספר הלידות הרפואיות
|
הדפס
|
שמור

היום נולדים תאומים יותר מאי פעם בעבר. לפי מחקר שפורסם ב-12 במארס, מאז שנות ה-80׳ לידת תאומים הגיעה לשכיחות של 12 לידות מתוך אלף לעומת 9 לידות תאומים לפני כן. המחקר פורסם במגזין Human Reproduction. 

 

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

כ-1.6 מיליון זוגות תאומים נולדים בכל שנה, ולאחד מכל 42 תינוקות יש אח או אחות תאומה. הסיבה לעלייה בשכיחות הלידה של תאומים היא העלייה במספר ההריונות הרפואיים, כולל הפריה מלאכותית, עידוד פעילות השחלות והזרעה מלאכותית. סיבה נוספת היא שנשים במדינות רבות יולדות בגיל מאוחר יותר. הסיכוי ללידת תאומים גדל עם הגיל. 

 

״מספר לידות התאומים גדל בכל המדינות מלבד דרום אמריקה״, אומר מחבר המחקר, ד״ כריסטיאן מונדן, פרופסור לסוציולוגיה ולדמוגרפיה באוניברסיטת אוקספורד באנגליה. ״בצפון אמריקה ובאפריקה המספרים גדלו ב-80 אחוזים ובאפריקה הגידול נגרם בעיקר בגלל הגידול באוכלוסיה״. החוקרים גילו עלייה תלולה במספר התאומים לפי נתונים שנאספו ב-165 מדינות בין השנים 2010 ל-2015, וההשוואה נעשתה מול נתונים מ-112 מדינות מהשנים 1980 ל-1985.


מתברר, כי ב-74 מתוך 112 מדינות שלגביהן יש נתונים מלאים משתי התקופות, יש עלייה של 10 אחוזים בממוצע במספר לידות התאומים. באסיה נרשמה עלייה של 32 אחוזים, ובצפון אמריקה עלייה של 71 אחוזים. רק בשבע מדינות נרשמה ירידה של עד 10 אחוזים במספר לידות התאומים. ״בשתי התקופות של המחקר באפריקה שיעור התאומים היה הגדול ביותר ואין עלייה משמעותית עם הזמן״, אומר ד״ר מונדן. ״עם זאת, באירופה, בצפון אמריקה ובמדינות האוקיינוס השקט מדביקים את הקצב במהירות. כ-80 אחוזים מכל לידות התאומים בעולם מתרחשות באסיה ובאפריקה״. 


לדבריו, מספר לידות התאומים גבוה, מכיוון שברוב הלידות, התאומים נוצרו משתי ביציות שונות. יש הבדל קטן במספר הלידות שנוצרו מאותה ביצית, 4 לידות מכל אלף לידות בעולם. 


מחברי המחקר סבורים כי מספר לידות התאומים הגיע לשיא שלא יישבר, בעיקר באירופה ובצפון אמריקה, בגלל העלייה בנסיונות להגיע בהריונות הרפואיים להריון של עובר אחד בלבד. 


תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה