עיכוב התפתחותי? בגד גוף חכם יגלה אם יש בעיה

מנטר את התנועה הספונטנית של התינוק בסביבתו הטבעית
|
הדפס
|
שמור

המצאה חדשה תאפשר לראשונה להורים לבדוק ולהעריך את התנועה הספונטנית של תינוקותיהם בסביבתם הטבעית. חוקרים פיתחו בגד גוף, המודד את התנועה הרצונית של תינוקות מגיל חמישה חודשים. הפרטים של התנועה שלהם מסייעים לאתר בין היתר בעיות התפתחות נוירולוגיות. 

 

המחקר נעשה על תינוקות בגיל 7 חודשים, אבל בקרוב ניתן יהיה להשתמש בבגד הגוף לבדוק גם את התנועה של ילדים גדולים יותר. הערכת התנועה הרצונית היא חלק מבדיקה נוירולוגית של תינוקות. עד כה, מעקב אחרי התנועה הספונטנית של תינוקות בסביבתם הטבעית לא היה אפשרי. במקום זאת, ילדים הוערכו על ידי רופא או פיזיותרפיסט, דבר שחייב לקחת אותם לבדיקה במקום זר, שבו ההתנהגות שלהם עלולה להיות שונה מהתנהגותם בסביבה הטבעית. המחקר פורסם במגזין הרפואי Scientific Reports.

"בגד הגוף החכם מספק לנו הזדמנות ראשונה לבדוק את התנועות הספוטניות הרצוניות של תינוקות מחוץ למעבדה", אומר סמפסה וונהאטלו, פרופסור לנוירופיזיולוגיה קלינית באוניברסיטת הלסינקי. "התינוק נשלח הביתה עם בגד הגוף עד סוף היום. למחרת בגד הגוף יוחזר לבית החולים והתוצאות ייבדקו". וונהאטלו אומר, כי הניתוח של השיטה החדשה אמין כמו בדיקה אנושית. אחרי הבדיקה, התנועות של התינוק והמיקום הפיזי שלו ייוודע תוך שנייה אחת, שאחריה אפשר לבצע חישובים מדויקים על בסיס המידע שהתקבל".

לדבריו, זהו צעד מהפכני המספק לצוות הרפואי כלי לאיתור השינוי המדויק בתנועה מגיל חמישה חודשים, דבר שלא התאפשר עד כה. הבדיקה מאתרת חריגת בתנועה, הקשורות להתפתחות הנוירולוגית של התינוק בשלב המאפשר תמיכה בשלבים מוקדמים. בתקופה זו של החיים, היכולת של המוח לקלוט היא עצומה, וניתן לסייע בקידום ההתפתחות במקרה של עיכוב.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה