אלרגיות מתעוררות באביב

מה לעשות כדי למנוע תופעות אלרגיות בעונת הפריחה
|
הדפס
|
שמור

עונת האביב היא עונת האלרגיות. הפריחה, האבקנים באוויר, החרקים העוקצים – ורבים מאיתנו סובלים מתגובות יתר של המערכת החיסונית, המרגישה מותקפת. עקצוצים, פריחה, התנפחויות, עיטושים ומה לא. 

צילום: Ali

 אם אתם סובלים מתופעות של גודש באף, התעטשויות תכופות, עינים דומעות נזלת וגירוי באף ובעיניים, אתם לא לבד. זו קדחת השחת. היא מפריעה לנהל אוח חיים רגיל, משבשת את השינה, מגבירה את העייפות, מפחיתה את פיריון העבודה, ובעיקר מעצבנת ומפריעה, כי היא מגיעה כל שנה, כמעט כמו שעון, ואין דרך לעצור אותה. אין משחת פלא נגד כל האלרגיות, אבל יש כמה דרכים לדכא אותן, אם באמצעות תרופות ואם בשינוי התנהגותי. 

 

הגורם המרכזי לתופעות האלרגיה באביב הוא הפולן, אותם גרגרי אבקנים דקים, המשתחררים לאוויר על ידי עצים, עשבים, דשא במטרה להפרות צמחים אחרים. שאיפה של פולן מעצים, דשא או עשבים עלולה לגרום לעיטושים, נזלת, גודש בדרכי הנשימה, גירודים ודימוע. טיפול יכול להיות באמצעות תרופות במירשם, תרופות ללא מירשם וגם זריקות נגד אלרגיה. מי שיודע על רגישות, מומלץ בימים של רוח חזקה באביב להישאר במקומות סגורים ולהפעיל מיזוג אוויר ללא איוורור חיצוני.

 

מצוקה חיסונית
כאשר גרגרי הפולן חודרים לאפו של אדם אלרגי, זה משדר מייד מצוקה במערכת החיסונית, ביג טיים. המערכת החיסונית מזהה בטעות את הפולן כגוף זר פולש, משחררת נוגדנים, שבדרך כלל מזהים ותוקפים חיידקים, וירוסים ועוד גורמי מחלות. הנוגדנים תוקפים את החומר האלרגני, וגורמים לשחרור כימיקלים המכונים "היסטמינים" לתוך הדם. ההיסטמינים גורמים לנזלת, לגירוד בעיניים ולתגובות אלרגיות נוספות. הפולן עף באוויר למרחקים גדולים והריכוז שלו באוויר ניתן למדידה. יש מדינות שבהן במקביל לתחזית מוסרים גם את מדידת האלרגנים באוויר למטר מעוקב. את התחזית הפריחה של צמחים אלרגנים בארץ אפשר לראות באתר זה של המשרד לאיכות הסביבה.


כ-20 אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מאלרגיות. האלרגיות הן תגובה מוגזמת של המערכת החיסונית לחומרים בסביבה, שבדרך כלל אינם מזיקים. זה יכול להיות לא רק פולן, אלא גם סוגים מסויימים של מזון, קרדית האבק, חומרים המופרשים מעור של חיות בית ועוד. כמעט כל חומר יכול לגרום תגובה אלרגית, וזו יכולה להיות תגובה קלה, החולפת מהר ועד תגובה קשה ופתאומית, העלולה לסכן את החיים.


חלבונים המופרשים מבלוטות שומן בעור של חיות בית מגיעים גם לרוק של החיות ועלולים לגרום לתגובה אלרגית. לעתים לוקח שנתיים עד שהאלרגיה מתפתחת. אם חית המחמד שלכם גורמת לכם לאלרגיה, הדירו אותה מחדר השינה שלכם, החליפו שטיחים מקיר לקיר למשטחי קרמיקה או פרקט למינציה ורחצו את חית המחמד לעתים קרובות. אפשר להיעזר בזריקות אלרגיה.


קרדית האבק היא יצור מיקרוסקופי החי באבק הבית. הקרדית אוהבת אזורים עם לחות גבוהה, וחיה מתאי עור מתים של בני אדם וחיות מחמד כמו גם פולן, חיידקים ופטריות. כדי למנוע את השפעתן הרעה מומלץ לעטוף מזרונים, כריות ובסיס מיטה במצעים אטומים, ולכבס את המצעים בכל שבוע במים בחום של 60 מעלות, ולנקות את הבית מחפצים צוברי אבק כמו וילונות ושטיחים.

 

דוחים ומעצבנים
גם מקקים עלולים לגרום לתגובות אלרגיות. לא זו בלבד שהם דוחים, פיזית ונפשית, אחד החלבונים בחומר שהם מפרישים הוא אלרגן מעצבן. במדינות עם אקלים חם, כמו ישראל, קשה לעתים להיפטר מהמקקים לחלוטין אבל אפשר לבצע הדברה תקופתית של פעם בשנה כדי להרחיק אותם מהבית. אפשר כמובן להשתמש גם בתכשירים ביתיים מסידרה K של סנו. זה עובד. ניקיון מרחיק אותם, וכמובן, שאריות מזון ופירורים מושכים אותם, יחד עם הנמלים. יש לסתום את כל החורים ברצפה שדרכם הם מגיחים, לרסס, לסגור חלונות כדי למנוע את הגעתם בטיסה, ולשמור על ניקיון.


לא פחות חמורה היא אלרגיה לעקיצות של חרקים. מי שאלרגי לעקיצות כאלה עלול להגיע למצב שבו עקיצה כזו עלולה לסכן את חייו. התגובות יכולות להיות התנפחויות, כולל בצוואר ובדרכי הנשימה, סחרחורות, עייפות וגם חום נמוך. לעתים נדירות עקיצה של חרק עלולה לגרום לאנפליקסיס עם קשיי נשימה, נפיחות בפנים, בגרון, בפה, דופק מהיר, סחרחורת או ירידה פתאמית בלחץ הדם. בעלי רגישות גבוהה אינם עוזבים את הבית בלי זריקת אפינפרין והיום גם במסעדת רבות, שחוו תגובות אלרגיות למזון, מחזיקים בזריקות כאלו למקרה הצורך.

 

רגישות למזון

אלרגיות למזון כוללות אלרגיה לחלב, לצדפות, לאגוזים מסוגים שונים, לחיטה ועוד. תגובה אלרגית מגיעה תוך דקות מרגע האכילה וזה כולל בעיות נשימה, הקאה, שלשולים ונפיויות סביב לפה. עדיף להימנע מאכילה בבת אחת של כמה סוגי מזון הידועים כאלרגנים. מי שיודע על רגישות, עדיף לא לסמוך על המסעדה ולקחת אפינפרין, על כל צרה שלא תבוא.
עובש הוא לא פעם אלרגן נסתר. אנו חיים בבתים החשופים לרטיבות, ועם רמת הבידוד בישראל אנו לא מופתעים לגלות מידי פעם פינה נסתרת, שספגה לחות שהיוותה קרקע פוריה להיווצרות גושי עובש. מספיק שלא ניקיתם את המקלחת בתדירות גבוהה, כדי העובש יתחיל להצטבר בין החריצים.

 

העובש מפיץ חומרים אלרגניים, שבחלק מן המקרים הם גם מאוד רעילים. לפעמים מוצאים בתים שרמת הרעילות בהם גבוהה מאוד, בגלל הצטברות של עובש בתוך הקירות. זה ניכר בעיקר בבנייה קלה, בעץ או בגבס, ולא בבתי אבן ולבנים. העובש מצטבר במרתפים, במקלטים, בחדרי אמבטיה וגם בגינות שליד הבית. איוורור מתאים בתוך הבית ימנע הצטברות עובש, וכמובן ניקיון סדיר בתדירות גבוהה.


יש גם אנשים הרגישים למגע עם גומי, כמו זה שנמצא בכפפות רב פעמיות. הגומי גורם אצלם לגירוי בעור, בעיניים, נזלת, עיטושים וגם צפצופים בריאות. התגובה האלרגית יכולה לנוע בין אדמומית בעור וגירודים ועד אנפילרסיס, שהיא תגובה חריפה העלולה לגרום קשיי נשימה. מי שאלרגי לגומי רצוי שיסתובב עם קיט של אפינפרין למקרה הצורך.


גם תרופות עלולות לגרום לתגובה אלרגית. לא זו בלבד שתרופות הן במקרים רבים רעל במינון נמוך התוקף תאים מסויימים בגוף, אלא שתרופות לא מעטות, כמו פניצילין ואספירין גורמות לתגובות אלרגיות שעלולות גם לסכן חיים. התגובות יכולות להיות גם מתונות, כמו דימוע בעיניים, גירוד, חסימה של דרכי הנשימה, התנפחות בפה ובגרון. מי שיודע על רגישות לתרופות, כדאי שישא עמו את רשימת האלרגיות שלו, כדי להציגה לרופאים במקרי חירום. כדאי לרשום אותה במקום נגיש בטלפון הסלולרי. במקרה של תגובה אלרגנית לתרופות אפשר לטפל באנטיהיסטמינים או בסטרואידים. במקרים חמורים יש להזריק אפינפרין.


איום אלרגני מגיע גם מכיוון הבשמים והדיאודורנטים, ובכלל מחומרים מפיצי ריח כמו נרות ריחניים, ואפילו אבקות כביסה ומרככים. יש גם תכשירים קוסמטיים המכילים חומרי ריח אלרגניים. לעתים רק חשיפה חוזרת לחומרים הללו תגרום לתגובה אלרגית כמו אדמומית וגירוי של העור ושל הממברנות באף ובפה. לפעמים די בחשיפה אחת לחומר כדי ליצור תגובה כזו. חשיפה קבעה עלולה לגרום להחמרת התגובות האלרגניות. מי שנכווה בחשיפה כזו, יש להחליף מייד את אבקת הכביסה, את הבושם או דיאודורנט ולהימנע משימוש בהם.


יש כמה פעולות שניתן לבצע כדי להקטין את החשיפה לאלרגנים:

  • הזמינו ריסוס והדברה נגד מזיקים בתחילת כל קיץ
  • התקינו רשתות בחלונות ובפתחי הבית
  • השתדלו להיות במקומות בעלי טמפרטורה נוחה ויבשה (ליד מזגן/מאוורר, לא ליד מקור מים)
  • דאגו ללבוש עם שרוולים ארוכים ודקיקים (להימנע מחשיפה ישירה לשמש וליתושים)
  • כבו אורות במהלך הלילה (יתושים וחרקים אחרים נמשכים אליו)
  • השתמשו בדוחה יתושים טבעי כמו מוסי גארד הכולל ציטריאודיול - המופק משמן אקליפטוס ציטריאודורה (אקליפטוס לימוני)
  • אחרי העקיצה מירחו ג'ל פניסטיל בכמות של גרגר אפונה על נקודת העקיצה
  • הימנעו מלהתגרד.
  • המלחמה באלרגיות איננה רק באביב ובקיץ אלא כל השנה. בהצלחה!
תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה