הקשר המיוחד בין חיות מחמד לילדים

ילדים שגדלים בחברת חיות מחמד נמצאים בסיכון מופחת לאלרגיות ולאסטמה
|
הדפס
|
שמור

ההשפעות של גידול חיות בבית לצד ילדים הן מרחיקות לכת. שלא כמונו, ההורים, חיות המחמד אינן יכולות להגיד לילד מה לעשות או להעביר עליו ביקורת. הן תמיד מביעות אהבה ועצם נוכחותן בבית יכול לעזור לספק תחושת ביטחון אצל ילדים. 

 

התועלת של חיות מחמד שאומנו באופן מקצועי לסייע לבני אדם, כמו כלבי נחייה, היא ברורה. אולם, גם לחיות מחמד "רגילות" כגון כלב, חתול, חמוס או אפילו דג זהב, יכולה להיות תועלת טיפולית רבה לכל בני המשפחה ובייחוד עבור ילדים. חיות מחמד יכולות להקל על הבדידות שלנו, להפחית את הלחץ שבו אנו מצויים, לסייע לנו לקדם אינטראקציות חברתיות, לעודד פעילות גופנית, ולספק לנו אהבה וחיבה ללא תנאי.


כלב או חתול שנמצאים תמיד בסביבה המיידית של הילד יכולים, למשל, להקל על חרדת נטישה אצל הילדים, כשאנחנו לא בסביבה. מחקרים גם הראו כי חיות מחמד יכולות לסייע להרגיע ילדים היפראקטיביים או תוקפניים. עוד הוכיחו המחקרים, כי ילדים שגדלים בחברת חיות מחמד נמצאים בסיכון מופחת אפילו לאלרגיות ואסטמה, ובאמצעות הדאגה והטיפול בחיה הם מפתחים מגיל צעיר גם חוש אחריות, חמלה, ואמפתיה. כמובן, שצריך להרגיל מראש גם את חיית המחמד וגם את הילד להתנהג כראוי זה עם זה.


המשחק עם חיות המחמד הוא מהנה לילדים ולמבוגרים כאחד, ומעניק להם שלווה ורוגע מצד אחד, כמו גם מקור של גירוי למוח ולגוף מצד שני. משחק עם חיית מחמד הוא גם פתח ללמידה עבור ילדים. הוא מעורר את הדמיון של הילד ואת הסקרנות. מתן תגמולים לכלב אחרי אימון לביצוע טריק חדש, לדוגמה, מלמד את הילדים את החשיבות של התמדה, ובל נשכח את היתרון הנוסף לילד של טיפול בחבר פרוותי - שמחה אדירה וכיף טהור.


ילדים עם הפרעות למידה וילדים בעלי מוגבלויות
ילדים הסובלים מאוטיזם או מקשיי למידה אחרים מסוגלים פעמים רבות לתקשר טוב יותר עם חיות מחמד מאשר עם אנשים. ילדים אוטיסטים לעתים קרובות מסתמכים על מחוות לא-מילוליות כדי לתקשר, בדיוק כמו שחיות עושות. ילד אוטיסט שלומד להתחבר עם חתול או כלב עשוי בשלב מאוחר יותר לפתח אינטראקציות בצורה מוצלחת יותר גם עם בני אדם.

  • חיות מחמד מסייעות לילדים עם ליקויי למידה ללמוד כיצד לווסת את הלחץ שהם נתונים בו ולהרגיע את עצמם, ובכך להכין אותם טוב יותר להתמודדות עם האתגרים שמציבה בפניהם ההפרעה שלהם.
  • משחק ופעילות גופנית עם חיית מחמד עוזר לילדים עם הפרעות למידה להישאר ערניים וקשובים לאורך כל היום, כמעין תרופת נגד ללחץ ולתסכול שגורמים ליקויי הלמידה.
  • רכיבה על סוס מעלה את הדימוי העצמי של ילדים בעלי מוגבלויות, ומציבה אותם ברמה שווה לזו של ילדים ללא מוגבלויות.

 

אסור לשכוח כמובן, כי עם הבעלות על חיית מחמד מגיעה גם הרבה אחריות, ולכן כדי ליהנות מקשר בריא ומועיל עם חיית מחמד, ולחוות את היתרונות הטיפוליים שחיות מחמד יכולות להציע, חשוב לבחור את חיית המחמד המתאימה ביותר לסגנון החיים של הבעלים. יש לטפל במסירות בכל חיה, לדאוג להאכיל אותה במזון חיות מותאם, לוודא שכל החיסונים המתאימים ניתנים בזמן, ולהעניק לה טיפול רפואי הולם במרפאה וטרינרית, לפי הצורך.

 

הכותב: ד"ר אלון שיינר, וטרינר, מנהל המרכז הרפואי לחיות ר"ג


צילום: אליסיה ג'ונס, Unsplash

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. נוי אימלק 16/10/2012, 17:55:17

ד"ר היה לי שיעורי בית בנושא זה ופשוט זה הדהים את מורתי תודה לך על האופציות למדתי הרבה דודה שלי היא עיוורת ויש לה כלב שעוזר לה ללכת . בקיצור תודה מקרב לב נוי !!!

+ השב