חיידקים פרוביוטיים מקטינים הסיכוי להתפתחות אלרגיות בעור

מזון עשיר בחיידקים פרוביוטיים קשור למניעת דרמטיטיס
|
הדפס
|
שמור

חיידקים פרוביוטיים, המצויים בחלב אם, מקטינים את הסיכוי שהתינוק היונק יפתח אלרגיות בעור.

 

ד"ר גידו מורו ועמיתי המחקר שלו מדווחים במהדורת האינטרנט של Archives of Disease in Childhood  מיום 27 ביולי 2006 כי בדקו 259 תינוקות שנולדו בין אפריל 2003 למארס 2005 בבית היולדות מאקדוניו מלוני במילאנו שבאיטליה, מקום עבודתו של ד"ר מורו. התינוקות במחקר היו כולם בריאים. אבל הם היו בסיכון גבוה להתפתחות של אלרגיות בעור, מכיוון שלפחות אחד מההורים של כל אחד מהתינוקות סבל בעצמו מאלרגיה, מאקזמה או מאסטמה. כאשר נולדו התינוקות יעצו החוקרים לאמהות להניק אותם. אבל לא כל האמהות יכלו להניק. לכן ביקשו החוקרים מהאמהות לומר להן אם הן עברו להשתמש בתחליפי חלב.

כל התינוקות שהשתתפו במחקר החלו לשתות תחליפי חלב, לפחות לפעמים, במהלך השבועיים הראשונים לחייהם. כולם הפסיקו לינוק חלב אם עד השבוע השישי לחייהם. החוקרים סיפקו לאמהות את הפורומולה של תחליף חלב, אבל לא היה זה תחליף מסחרי רגיל. הצוות של ד"ר מורו הוסיף לפורמולה חומר פרוביוטי לחלק מן התינוקות שנבחרו באקראי. חיידקים פרוביוטיים אמורים לעודד את הגידול של חיידקים ידידותיים בתוך המעיים. 102 מהתינוקות קיבלו פורמולה עם חיידקים פרוביוטיים במשך שישה חודשים. שאר 104 התינוקות קיבלו פורמולה רגילה. בכל החודשים הללו עברו התינוקות בדיקה חודשית מקיפה. החוקרים מצאו, כי תינוקות שקיבלו חיידקים פרוביוטיים היו בסיכון קטן במחצית ללקות באלרגיה של העור (דרמטיטיס). בקבוצה זו אובחנו 10 תינוקות עם דרמטיטיס לעומת 24 תינוקות שאובחנו עם אלרגיה של העור בקבוצת הביקורת.

 

עם זאת, עדיין אין יודעים כיצד בדיוק עובדים החיידקים הפרוביוטיים. אבל בדיקת דגימות צואה של 98 תינוקות בקבוצה שקיבלה חיידקים פרוביוטיים העלתה כי הן הכילו כמות גדולה יותר של חיידקים ידידותיים לעומת הקבוצה שקיבלה פורומולה רגילה.

 

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה