גדילה איטית של העובר - סיכון גבוה להפלה

מחקר בבריטניה: עוברים שגדלו באיטיות בתחילת ההריון בסיכון גדול יותר להפלה
|
הדפס
|
שמור

גדילת העובר בשלבים הראשונים של ההריון קשור לרמת הסיכון להגיע להפלה. כך עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת נוטינגהאם בבריטניה. המחקר הוצג במפגש השנתי של האגודה הבריטית לפיריון שנערך בעיר לידס בתחילת ינואר 2012.

צילום: מאיה אהרוני

המדענים מצאו, כי 78 אחוזים מההריונות עם עובר אחד, שהסתיימו בהפלה, היו כאשר העוברים היו ב-5% הקטנים ביותר. החוקרים מדדו את האורך של יות מ-50 עוברים בהריון עם עובר אחד ובהריון עם תאומים במהלך השליש הראשון להריון.


החוקרים מנוטינגהאם עקבו אחרי הגדלה של 247 עוברים יחידים ושל 264 עוברים בהריון תאומים בהריונות בעקבות טיפולי הפרייה, מכיוון שזה איפשר להם לדעת במדויק מהו גיל ההריון. אצל כל עובר נמדד באמצעות אולטרהסאונד המרחק מקצה ראשו עד תחתית הישבן פעם אחת לפחות בשליש הראשון להריון. לאחר מכן נוטר ההריון עד ללידה. החוקרים גילו, כי גדילה איטית במהלך 12 השבועות הראשונים להריון היא סמן מובהק לסיכון גדל להפלה. הם חישבו ומצאו, כי 77.8 אחוזים מהריונות של עובר אחד שהסתיימו בהפלה היו של עוברים שלא גדלו בקצב הנורמה, בעוד ש-98.1 אחוזים מההריונות שהסתיימו בלידה היו של תינווקת שגדילתם הייתה סדירה. 98 אחוזים של הריונות תאומים, שלא הגיעו להפלה, היו של תינווקת שגדלו לפי הנורמה. "יש סיבות שונות לעיכוב בגדילת העובר", אומר ד"ר שימאלי סור, שהוביל את המחקר. "זה יכול להיות בגלל בעיה בעובר עצמו או משהו בסביבה של הרחם". לדבריו, המחקר יסייע עתה לזהות הריונות עם סיכון גבוה להפלה.


המחקר שלנו מספק את ההוכחה הברורה ביותר עד היום, שגדילה מוגבלת של עובר אחד בשלבים הראשונים של ההריון קשורה להפלה בהמשך ההריון", אומר ד"ר סור. "השיטה שלנו לעקוב אחרי נשים שעברו טיפולי הפריה איפשרה לנו לקבוע במדויק את גיל ההריון ולכן יכולנו לשייך את הגדילה לגיל ההריון בצורה המדוייקת ביותר. זה לא אפשרי בהריונות ספונטניים, שכן מועד ההתעברו אינו יודע אלא הערכה הנובעת מתאריך הווסת האחרונה. אנו מקווים שהמחקר הזה יפתח שיטה חדשה לזהות הריונות בסיכון להפלה תוך שימוש במידע על קצב הגדילה בתחילת ההריון. נחוץ עוד מחקר כדי לחוקר את הקשר בין גדילת העובר לבין סיבות רקע".


עוד אמר ד"ר סור, כי יש צורך במידע נוסף כדי לבחון לפרטי פרטים את היחס בין קצב הגדילה לבין הפלה. "אנו מתמקדים בזרימת הדם לדופן הרחם וכיצד איכות העובר משפיעה על סיכויי ההתעברות ועל אפשרות להפלה". לדברי ד"ר ראג' מאתור, גינקולוג בבית החולים אדנברוק בקיימברידג', המחקר מאוד טוב, אבל צריך לבדוק שורה של גורמים להפלה. "אנו בוחנים גם את ההיסטוריה הרפואית של האם ואת התמונה הכללית שלה". המחקר מוסיף לידע שלנו על סיכון, אבל אנו צריכים להתבונן באספקת הדם לעובר וגם לדעת איזה גנים קיבל העובר מאביו".


שלא כצפוי התברר מנתוני המחקר, כי עוברים בהריון עם תאומים גדלים בשליש הראשון להריון באותו קצב שבו גדלים עוברים בהריון עם עובר אחד. "יש עוד משהו בהריון עם תאומים, ואנו צריכים להמשיך לחוק את התחום. יתכן מאוד שתאומים גדלים בקצב רגיל ולאחר מכן יש הפלה".


מן המחקר של ד"ר סור מתברר עוד, כי קצב הגדילה של עוברים בהריונות טבעיים דומה לקצב הגדילה בהריונות מטיפולי הפריה".

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה