להתהפך בכייף

ראשיתה של מערכת ההצלבה
|
הדפס
|
שמור

ההתהפכות, יחד עם הושטת היד אל קו האמצע של הגוף, היא ראשיתה של מערכת ההצלבה (יד ורגל נגדית). כשתינוק מתהפך זה עוד סימן בשבילנו, שגורמים בסיסיים בהתפתחות שלו מתקיימים באופן תקין: הוא יודע לכופף ולזקוף את הגב, הוא מכיר כל אחד מצידיו, הוא יודע לבצע רוטציה - אלה הם דברים הכרחיים להמשך ההתפתחות ולזחילה בעתיד.

צילום: סטודיו פרפרים בבטן, צילומי הריון

 בסביבות גיל שלושה חודשים, השכיבה על הבטן צריכה להיות מבוססת.התינוק שוכב נינוח, ונהנה לשכב על הבטן, כאשר הוא שעון על מרפקיו. כשהוא נשען על המרפקים, התינוק מסוגל להעביר משקל מצד לצד ולהחזיק בחפץ המושט לעברו - כל פעם ביד אחרת.


איך מתהפכים מהבטן אל הגב?

התינוק שעון על מרפקיו, ואנחנו משחקים איתו: בשלב הראשון, מנדנדים בקלילות מצד לצד. כל פעם שוהים קצת על כל אחד מהצדדים, ומלמדים אותו להעביר את משקלו מצד לצד.

 

ממשיכים את הנדנוד, ויחד עם הרעדה קלה של האגן, כשאתם אוחזים בירך צמוד לישבן, בתנועה איטית ועדינה, מטים את התינוק הצידה, מעבירים משקל לצד אחד, עד שהתינוק שוכב על צידו.

 

אפשרות נוספת לגירוי התינוק, כדי שיעביר משקל מצד לצד, היא כאשר אתם נמצאים מאחוריו, ובעזרת צעצוע (משהו אטרקטיבי שהוא מאוד אוהב) גורמים לו להושיט יד אחת למעלה, ולנסות לאחוז בצעצוע.

 

יושבים לצידו של התינוק (נניח, לימינו). יד אחת שלכם נכנסת אל מתחת לבית השחי (השמאלי) שלו ואוחזת את זרועו. ידכם השנייה אוחזת את רגלו הימנית, מכופפת את הברך אל הבטן, ומשם בתנועה עגולה יוצרים תנועה הרמונית לגלגול אל הגב, דרך יד שמאל של התינוק. תרגיל זה נקרא "גלגול ג'ודו". הוא מאוד אהוב על תינוקות.

 

אני ממליצה לבצע אותו בצורה איטית בהתחלה, ועם הזמן, כשתהפכו להיות מיומנים יותר, אפשר להגביר את הקצב.

 

איך מתהפכים מהגב אל הבטן?

תינוקות אוהבים לשכב ולשחק על הגב. אנחנו יכולים לנצל את זה ולשחק איתם כך שהם לומדים בכייף והנאה.

 

כשהתינוק שוכב על הגב:

  • ע"י גירוי עם צעצוע מלמדים את התינוק כיצד להעביר את היד מעבר לקו האמצע של גופו.
  • מקרבים את הידיים והרגליים של התינוק ומצמידים אותם ביחד, מנדנדים ימינה ושמאלה לסרוגין, כאשר בכל פעם שמגיעים לצד נשארים שם קצת, כדי ששוב התינוק יחוש את המיקום של הצד, ואת תחושת ההישענות על המרפקים וכך ילמד גם להביא את ידיו אל אמצע הגוף.
  • משחק חיבוקי - התינוק מחבק את עצמו כל פעם יחד אחרת נמצאת למעלה (לנסות להביא לכך שכף היד נוגעת בשכמה הנגדית ליד).
  • גלגול דרך הרגל: מכופפים ברך אחת אל הרגל - את השנייה משאירים ישרה צמודה לרצפה, ובעזרת הברך המכופפת מובילים גלגול אל הצד של הרגל הישרה עד לשכיבה על הצד ועל הבטן.

 

חשוב מאוד לזכור: אנחנו לא באולימפיאדה ולא בבית ספר. אלה בסך הכל התינוקות המתוקים שלנו, מקור להנאה וכייף, מקור לריגושים וחיבוקים, ולכן גם כשאנחנו מלמדים אותם, אנחנו יכולים לשחק איתם. כל תרגיל כאן הוא קודם כל הזדמנות לשחק איתם ולבלות איתם, לחייך ולצחוק, פשוט ליהנות מכל רגע.

 

כדאי לשכוח כאן מכל האמביציות ופשוט להיות אתם עצמכם, עם התינוק שלכם, ליהנות מהרגע בלי לחשוב על שום דבר אחר.

 

בהצלחה!

 

מעוניינים להתייעץ עם צוות מומחים רב-מקצועי? היכנסו עכשיו לפורום התפתחות התינוק והילד של פורטל דולה למשפחה בפייסבוק.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה