מחקר: הפרידה מהאם לאחר הלידה מלחיצה את התינוק

בני האדם הם היונקים היחידים שמפרידים את התינוק מאמו מייד לאחר הלידה
|
הדפס
|
שמור

בבתי יולדות רבים, ולא רק בישראל, לאחר הלידה נלקח התינוק לתינוקיה, כדי לאפשר לאם לנוח. מחקר חדש בארה"ב הוכיח, שהפרדת התינוק מאמו גורמת לו ללחץ נפשי.

צילום: וירג'יניה מול

במחקר, שפורסם במגזין המקצועי Biological Psychiatry, מציינים החוקרים, כי ההפרדה היא עניין של שיגרה גם במקרים של בעיות רפואיות או של לידה מוקדמת של פגים, המונחים באינקובטור. כמו כן, איגוד הרופאים המיילדים בארה"ב ממליץ שלא לאפשר לאם לישון עם התינוק בגלל הקשר הנסיבתי למקרים של מוות בעריסה.


"בני האדם הם היונקים היחידים המפרידים בין התינוק לבין האם לאחר הלידה", קובעים החוקרים. ההשפעה הפסיכולוגית על התינוק לא הייתה ידועה עד כה. החוקרים מדדו את קצב הלב של תינוקות בני יומיים בזמן השינה למשך שעה שלמה בזמן שהיה מגע גופני עם האם, ובזמן שהתינוקות ישנו בעריסה ליד מיטת האם. בזמן ההפרדה, הפעילות האוטונומית הייתה גבוהה ב-176 אחוזים, ואילו שינה שקטה ירדה ל-86 אחוזים. ד"ר ג'ון קריסטל, עורך המגזין, מציין לגבי מימצאי המחקר, כי "מחקר זה מדגיש את ההשפעה העמוקה של הפרדת האם מהתינוק. ידענו שזה מלחיץ את התינוק, אבל

המחקר הנוכחי מוכיח שההפרדה גורמת ללחץ נפשי אצל התינוק".


החוקרים מציינים כי במחקר בחיות, הפרדה של גור מאמו היא דרך שגרתית ליצור לחץ נפשי כדי לבחון את ההשפעה המזיקה על מוחו של הגור. "מגע עור בעור מסיר את הלחצים ותוצאות המחקר הן צעד ראשון בדרך להבין מדוע תינוקות היונקים בעירום חשים טוב יותר מתינוקות המושמים באינקובטור", אומר מחבר המחקר, ד"ר ברק מורגן. לדבריו, יש להמשיך ולחקור כדי להבין את התגובה של התינוק להפרדה מאמו, ויש לבדוק אם להפרדה ביום הראשון יש השפעה לטווח ארוך על ההתפתחות הנוירולוגית.

תגובות הגולשים
+ הוסף תגובה
1. אמא ל 06/01/2012, 19:14:32

ואחד הדוגמאות הכי אבסורדיות בעניין יכולה לתת מהתנסות אישית- אחרי הלידה השניה מגיעה האחות לבדוק את הקטנה, רואה שחום הגוף שלה יורד ואמרה שצריך לקחת אותה לתינוקיה כדי לחמם אותה. קרי לתת לה לשהות באינקובטור. שאלתי אותה מה הטמפ' של האינקובטור אז התשובה הייתה...כמובן 37 מעלות. אז אמרתי לה שאחזיק את התינוקת עלי במקום זאת- הרי מן הסתם גם אני אינקובטור עם 37 מעלות. התשובה הרגילה הייתה שזה על אחריותי בלבד והיא תציין את זה בתיק הרפואי. כשהיא באה אחרי שעה מן הסתם חום הגוף של הקטנה חזר לעצמו אחרי שעה שצמודה לאמא ולציצי. בגלל הלידות בבתי חולים אומנם הקטנו את סיבוכי הלידות ואת תמותת האימהות והתינוקות וזה מבורך אולם במקביל גם חלק מן האנושיות הלכה לאיבוד. גם הכותרת הנוספת שישי באתר- יום לימודים ארוך גם לקטנים בני 3- את מי זה ישרת? בטח לא את הילדים שזקוקים להורים שלהם. ישרת את המעסיקים ואת הטייקונים בלבד.

+ השב
 
1.1. מאיה 21/01/2012, 22:52:56

מזדהה לגמרי עם כל מילה. תודה!